Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

20 stycznia, 18:30

Wołaniem wołam Cię – oratorium pastoralne/20.01.2024

Szczegóły

Data:
20 stycznia
Godzina:
18:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dwór Skrzynki
pl. Parkowy 1
62-060 Skrzynki, Poland

W sobotę 20 stycznia 2024 roku o 18.30 w Dworze Skrzynki będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne: Zbigniew Kozub przedstawi nową wersję dobrze znanego poznańskim melomanom Oratorium pastoralnego. Premiera kompozycji miała miejsce jeszcze w ubiegłym wieku. Teraz poznamy nowa wersje.

Oratorium ”Wołaniem wołam Cię” napisałem w roku 1999 do słów Ernesta Brylla na sopran, chór i orkiestrę na zamówienie Chóru Kameralnego UAM. W związku z wykonaniem utworu w Pałacu w Skrzynkach uczyniłem nową, unowocześnioną wersję. Przeznaczona jest na  sopran, baryton, fortepian, keyboard, saksofon, klarnet, skrzypce, gitarę, perkusję, chór wirtualny i recytatora. – mówi kompozytor.

W Dworze Skrzynki wystąpią: Aleksandra Rykowska – sopran, Przemysław Czekała – baryton, Anna Kozub – fortepian, Maria Koszewska-Wajdzik – keyboard, Dorota Kwiecińska – skrzypce, Rafał Rachwał – saksofon sopranowy i altowy, Mikołaj Rykowski – klarnet, Przemysław Hałuszczak – gitara, Rafał Zapała – perkusja, Chór Kameralny UAM pod dyr. Krzysztofa Szydzisza (audio), Bogdan Żyłkowski – recytator, a kompozytor Zbigniew Kozub wystąpi w podwójnej roli – jako bas i dyrygent.

Piękny, liryczny tekst Ernesta Brylla tylko pozornie odwołuje się jedynie do góralskiego folkloru i podtatrzańskich pastorałek. To całkiem współczesne rozważania nad kondycją człowieka zagubionego w rozpędzonym, coraz mniej zrozumiałym świecie. Oratorium „Wołaniem, wołam cię” to – jak mówi Zbigniew Kozub – nieodłączna tęsknota za Tym, którego oczekujemy.

Utwór składa się z 15 części i trwa 60 minut.

  

…O zejdź jak grom nad każdy dom
I daj nam pić swój blask
O przywróć sen człowieczym snom
A piołun spal wśród traw…

Tak w oratorium woła Ernest Bryll – polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV, oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych, autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.

Muzykę do oratorium skomponował Zbigniew Kozub – kompozytor, pedagog, organista, absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył w 1985 roku. Przez wiele lat na tej uczelni pełnił funkcje dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Obecnie jest profesorem zwyczajnym i prowadzi w niej klasę kompozycji. W latach 1992-99 był prezesem Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich oraz dyrektorem Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”. W latach 2002-2004 był członkiem Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. W Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pracował od 1992 do 2021 roku, prowadząc Pracownię Warstwy Audytywnej na Wydziale Animacji. Od 2002 roku jest zastępcą prezesa Poznańskiej Fundacji Artystycznej. Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych, prestiżowych nagród.

 

Bilety w cenie 150 zł są do nabycia on-line na: https://instytutskrzynki.pl/bilety/
W cenie biletu koncert i kolacja serwowana przez Szefa Kuchni Restauracji Dworu Skrzynki.

UWAGA: ze względu na fakt, że w trakcie samego koncertu obsługa restauracji nie obsługuje, gości prosimy o przybycie z co najmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.

 

Zapraszamy!

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content