2 marca, 2021, 18:00

V Ogólnopolska Sesja Artystyczno-Naukowa Urodziny Fryderyka Chopina – Recital Chopinowski – ONLINE

2 marca, 2021

Aby przejść do wydarzenia kliknij link:

WAŻNA INFORMACJA ORGANIZACYJNA

Uprzejmie informujemy, iż forma realizacji projektów artystyczno-naukowych, organizowanych przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, tj.
– rejestracja wydarzenia (a następnie opublikowane na kanale YouTube, profilu Facebook i stronie internetowej Akademii),
– live streaming,
– z udziałem publiczności z zachowaniem reżimu sanitarnego,
będzie ustalana na bieżąco, zgodnie z rozwojem sytuacji epidemicznej. Informacje będą przekazywane do mediów, jak również będą komunikowane na stronie internetowej www.amuz.edu.pl i profilu fb Akademii.

Władze Uczelni zastrzegają sobie możliwość zmian terminów, miejsc koncertów, wykonawców
i programów. Za ewentualne zmiany przepraszamy.

Poniedziałek – wtorek, 1-2.03.2021, godz. 18.00

V Ogólnopolska Sesja Artystyczno-Naukowa
Urodziny Fryderyka Chopina

RECITAL CHOPINOWSKI

Jacek Kortus – fortepian
Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego.  Obecnie pracuje w tej uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.
Jacek Kortus uczestniczył w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, zdobywając na nich liczne nagrody. W 2003 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen (Niemcy), a w 2004 roku otrzymał nagrodę specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Arthur Rubinstein In memoriam w Bydgoszczy. W 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Pianista koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Izraelu, Palestynie, Maroku i na Tajwanie.
W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich Pomoc Młodym Talentom. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w latach 2002 i 2005). W 2006 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję Głosu Wielkopolskiego młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej. Był nominowany do Paszportów Polityki.
W 2008 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Jacka Kortusa z dziełami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta, nagrana dla wytwórni Muza Polskie Nagrania, która w 2009 roku otrzymała  nominację do nagrody Fryderyka. Natomiast w 2015 roku ukazała się jego płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.
W 2011 roku artysta otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a w roku 2017 honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Szychowski – fortepian
Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych min. w Ettlingen, Darmstadt, Rzymie, Bukareszcie, Łodzi czy Warszawie, na których wielokrotnie dostawał nagrody za najlepsze wykonania utworów F. Chopina. W styczniu 2009 zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV491 Mozarta. W lipcu 2010 roku wystąpił z José Carrerasem przed 10 tysięczną publicznością w ramach specjalnego koncertu na Motoarenie z okazji 777-lecia miasta Torunia. W 2015 roku wykonał III Koncert fortepianowy d-moll op.30 S. Rachmaninova na koncercie z okazji zakończenia jubileuszu 95-cio lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertuje w większości krajów Europy w Japonii, Indiach, Libanie i Chinach, występując w prestiżowych salach m.in.: Royal Festival Hall w Londynie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmoniach Liverpoolu, Sofii, Kijowa czy Murmańska. Występuje jako solista w koncertach symfonicznych wykonując min. koncerty fortepianowe J. Brahmsa d-moll op. 15 i B-dur op. 83 oraz F. Chopina e-moll op. 11 i f-moll op. 21, III Koncert d-moll op. 30 S. Rachmaninova pod batutą wybitnych dyrygentów: Ulrich Fritze, David Giménez, Marek Pijarowski, Daniel Stabrawa, Jerzy Salwarowski, Mirosław Łukasz Błaszczyk, Wojciech Czepiel. W 2005 roku reprezentował Polskę na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2006 na Leeds International Piano Competition. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego (2005), a także Universität der Künste w Berlinie w klasie fortepianu prof. Rainera Beckera (2013). Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem m.in. Dang Thai Sona, Bernarda Ringeissena, Klausa Hellwiga, Hansa Leygrafa, Ryszarda Baksta, Wiktora Mierżanowa oraz Andrzeja Jasińskiego. W 2009 roku obronił pracę doktorską pt. „Sonaty fortepianowe op. 109, op. 110 i op. 111 Ludwiga van Beethovena – triada jedyna i niepowtarzalna” napisaną pod kierunkiem prof. Anny Organiszczak. W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a także  kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Włoszech, Chinach ( Pekin, Guangzhou, Shenzhen, Qingdao, Taiyuan, Szenjang i in.) oraz Indiach ( New Delhi). Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych Z muzyką klasyczną pod strzechy oraz Z muzyką klasyczną dla Niepodległej odbywających się w Drezdenku. Zasiada w radach programowych Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku oraz festiwali muzycznych, odbywających się Witnicy i Krzyżu, a także – jako jej przewodniczący – w radzie nadzorczej Fundacji Polsko-Włoskiej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.