Wydarzenia

Pianiści u Paderewskiego


Pianiści u Paderewskiego
Joanna Marcinkowska

ULOTKA_Akademi_MuzycznaProgram:

Karol Szymanowski
Serenada Don Juana z cyklu Maski op. 34
Fantazja C-dur op. 14
Mazurki op. 50 nr 1, 2, 3, 4
Wariacje b-moll op. 3

*******

Maurice Ravel
Gaspard de la nuit – Ondine, Le Gibet, Scarbo
La Valse

 

Joanna Marcinkowska, doktor habilitowany sztuki muzycznej i adiunkt w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy, 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996). Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie, w Dusznikach-Zdroju, w Wiedniu, w Salzburgu (w słynnej Mozarteum-Saal), w Gaming, w Hanowerze („Wybitni laureaci konkursów pianistycznych”), na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwalu „Piano Passion” w Saint Etienne, a także na festiwalach muzycznych w Sofii i Płowdiw.
Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.: Agnieszka Duczmal, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Vladimir Kiradjiev, Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz Przybylski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska, Piotr Wijatkowski, Jan Miłosz Zarzycki. Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne/das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “AMADEUS” w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna “Capella Bydgostiensis” w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie, Kwartet „Prima vista” (Warszawa), Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra “Sinfonia Iuventus” w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.
Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia „Merkury” w Poznaniu.
Prowadzi warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w 2009 roku poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium Muzycznego. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.
Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu