20 kwietnia, 2023, 19:00

IV. Allegro

Słowo o muzyce Piotr Niewiedział

Wstęp WOLNY

Koncert odbywa się na zakończenie kursu mistrzowskiego, prowadzonego przez członków kwartetu.

MSQ_PL (127 KB)

Zdjęcie przedstawia Kwartet Meccorre i może zachęcać do przyjścia na koncert

fot. Arkadiusz Berbecki

„Światowa klasa. Meccore String Quartet błyszczy”.
Harald Eggebrecht, Süddeutsche Zeitung

Meccore String Quartet od wielu lat zachwyca melomanów występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Haus w Bonn, Bozar w Brukseli, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Grande Auditório Fundacao Calouste Gulbenkian w Lizbonie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu, czy Frick Collection w Nowym Jorku. Kwartet z powodzeniem występuje w ramach czołowych europejskich festiwali, m.in.: Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, La Folle Journée, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele.

W 2012 roku Meccore String Quartet zdobył 2 miejsce, nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów klasycznych oraz obligatoryjnego utworu B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. Rok wcześniej, poza tytułem finalisty, otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu G. Kancheliego na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia. Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”.

Najnowszy album zespołu z kwartetami smyczkowymi i sekstetem smyczkowym Souvenir de Florence P.I. Czajkowskiego, który powstał przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett, wzbudza zachwyt melomanów i krytyków, otrzymując entuzjastyczne recenzje (AUDIO Klang Tipp, Klassik Heute Empfehlung 10/10, OR Opus HD), nominację do OPUS Klassik Award 2019 oraz nagrodę Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato. Wcześniejsze płyty zespołu z dziełami E. Griega, K. Szymanowskiego, C. Debussy’ego, a także debiutancki album z kwartetami smyczkowymi L. van Beethovena i W.A. Mozarta, wydany dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung, były również wielokrotnie wyróżniane nominacjami do nagród ZPAV Fryderyk, Preis der Deutschen Schallplattenkritik i nagrodami Supersonic Award.

Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla: Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Radio Clásica RTVE, Rai3, Radio Stephansdom, NDR Kultur, ZDF, Phoenix i WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta Śmierć i dziewczyna dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2011.

Meccore String Quartet kształcił się początkowo u muzyków kwartetu Camerata. Studiował również w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Zespół miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartett) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu był udział w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena, prowadzonym przez Alfreda Brendela w Beethoven-Haus Bonn.

Afisz może zachęcać do przyjścia na koncert Meccore String Quartet

Opieka merytoryczna: Katedra Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary