- This event has passed.
13 grudnia, 18:00
Maria Erdman – C.P.E. Bach. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua/Lewków, 13.12.2024
W ramach realizowanego jesienią 2024 roku III Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua, 13 grudnia br. o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum w Lewkowie na recital pt.
Pièces Characteristiques C.P.E. Bacha
Wystąpi:
Maria Erdman – klawikord
W programie recitalu Pièces Characteristiques Carla Philippa Emanuela Bacha.
Carl Philipp Emanuel Bach skomponował wiele utworów przeznaczonych na klawikord, ale Pièces Characteristiques zajmują szczególne miejsce w jego twórczości. Są to utwory charakterystyczne, portrety, w których za pomocą muzyki Bach charakteryzował świat, w którym żył i ludzi, z którymi się przyjaźnił. Muzyczne świadectwo przyjaźni zostanie zaprezentowane przez Marię Erdman, organistkę, klawikordzistkę i pedagoga, wykładowczynię Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.
Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską – muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau także pasjonował się astrologią i był jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu. Festiwal jest wydarzeniem odwołującym się do tradycji Poznania, jako miasta wielu kultur i tradycji, które poprzez koncerty i konferencję przypomni o twórczości lokalnego, wybitnego artysty, naukowca i społecznika.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
Partnerami Festiwalu są: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN, Muzeum w Lewkowie
Opieka merytoryczna: mgr M. Woźniak / prof. M. Banaszkiewicz-Bryła
fot. Bartosz Seifert