- To wydarzenie minęło.
24 sierpnia, 2022, 09:00
Letni kurs mistrzowski – harfa/dzień 5
HARFA: 20-24 sierpnia 2022
dr Paulina Maciaszczyk – adiunkt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i solistka harfistka Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.
Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Katarzyny Staniewicz oraz studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Helgi Storck. Doskonaliła umiejętności na kursach mistrzowskich u prof. Judith Liber, prof. Eriki Waardenburg, prof. Isabelle Moretti, prof. Susan Mc Donald, prof. Kumiko Inoue, prof. Elżbiety Szmyt, Parka Stickney’a, Anneleen Lennaerts.
Karierę zawodową rozpoczęła od pracy na stanowisku drugiej harfistki Teatru Wielkiego w Poznaniu, a od 2005 roku do dzisiaj jest solistką Filharmonii Poznańskiej. Od ponad 20 lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi orkiestrami (m. in. Wiener Kammerorchester, Orkiestra Polskiego Radia Amadeus, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Zielonogórska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Podlaska). Jako solistka koncertowała m. in. z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Podkarpacką, Capellą Bydgostiensis.
Brała udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych (Farinelli Music Festival Andria, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Festival dell’Arte, Poznańska Wiosna Muzyczna).
Jako kameralistka przez kilka lat związana była z An_Arche New Music Ensemble, a także, wraz ze skrzypkiem Michałem Maciaszczykiem, stworzyła Laskine Duo.
Dokonała szeregu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Współcześni kompozytorzy dedykowali jej swoje utwory (Tomasz Prasqual, Marcin Zieliński, Piotr Moss, Monika Wierbiłowicz, Janusz Stalmierski, Maciej Jabłoński).
Od 2005 roku prowadzi klasę w AM w Poznaniu. Powołała do życia Poznańską Jesień Harfową, która od lat cieszy się uznaniem w środowisku harfistów polskich. Była także wykładowcą Prathom Harp Center w Bangkoku. Zasiada w jury Konkursu Harfowego „Młode Talenty” w Szczecinie.
Koncertowała w wielu krajach Europy (Austria, Niemcy, Włochy, Belgia, Słowacja).
Wkrótce ukaże się w wydawnictwie PWM jej „Przewodnik metodyczny do gry na harfie” omawiający autorskie metody nauczania (metoda klisz i progresywna).