Koncert towarzyszący Konferencji “Musica practica, musica theoretica”

Sepia Ensemble 08.04.2014 godz. 20:00 Aula Nova

Meno… – koncert muzyki współczesnej

Program koncertu:

Ewa Fabiańska-Jelińska Fantazja na skrzypce i fortepian (2014) – prawykonanie
Olga Winkowska skrzypce, Tomasz Sośniak fortepian

Artur Kroschel Tauen na flet i fortepian (2011)
Paulina Graś flet, Tomasz Sośniak fortepian

Monika Kędziora in speculo na klarnet solo (2011)
Szymon Józwiak klarnet

Helmut Lachenmann Toccatina studium na skrzypce solo (1986)
Tomasz Citak skrzypce

Tomasz Sikorski Bez tytułu na fortepian i 3 dowolne instrumenty (1972)
Tomasz Sośniak fortepian, Szymon Józwiak klarnet, Wojciech Jeliński puzon, Mateusz Loska kontrabas

Violeta Dinescu Ardea Cinerea na dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas (2008)
Olga Winkowska skrzypce I, Ostap Manko skrzypce II, Tomasz Citak altówka, Anna Szmatoła wiolonczela, Mateusz Loska kontrabas

John Cage Seven na flet, klarnet, perkusję, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (1988)
Paulina Graś flet, Szymon Józwiak klarnet, Aleksandra Dzwonkowska perkusja, Tomasz Sośniak fortepian, Olga Winkowska skrzypce, Tomasz Citak altówka, Anna Szmatoła wiolonczela

Sepia Ensemble to zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Powstał w 2012 roku z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały, a w jego skład wchodzą studenci wyższych lat oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, których łączy szczególne zainteresowanie i pasja wykonywania muzyki najnowszej. Zespół organizuje koncerty w poznańskiej Uczelni, a także w „niestandardowych” miejscach, których klimat sprzyja odbiorowi nowej muzyki. W swoim repertuarze zespół posiada utwory polskich kompozytorów, a także realizuje partytury szczególnie interesujących twórców ze świata. W grudniu 2012 zespół zrealizował dwa projekty z okazji Roku Cage’a, na które złożyły się dzieła amerykańskiego artysty. W październiku 2013 zespół wystąpił na dwóch koncertach podczas Festival International „Musicacoustica” w Pekinie, gdzie wykonał dzieła polskich kompozytorów z elektroniką oraz utwory Witolda Lutosławskiego. W listopadzie grupa brała udział w Koncercie jubileuszowym Lidii Zielińskiej. Zespół składa się z dwunastu muzyków, ale występują w rozmaitych układach od solowych do dużych składów ensemblowych. Aktualnie zespół pracuje nad kilkoma projektami – pierwszy poświęcony muzyce Kazimierza Serockiego i Helmuta Lachenmanna, drugi z muzyką Rebecci Saunders. Szczególnym projektem artystycznym grupy jest Zooming: Estonia, pierwszy z cyklu programów poświęconych współczesnej muzyce poszczególnych krajów. Cały projekt jest realizowany we współpracy z instytucjami zagranicznymi, a w najbliższych planach są Zooming: Ireland oraz Zooming: South Korea. W bieżącym roku formacja planuje wydanie płyty z muzyką kompozytorów poznańskich. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują kompozytorzy, adiunkci Akademii Muzycznej w Poznaniu – Artur Kroschel i Rafał Zapała.

Opieka merytoryczna:
Katedra Kompozycji i Teorii Muzyki