14 stycznia, 2021, 19:00

Koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – KONCERT ODWOŁANY

14 stycznia, 2021

Czwartek, 14.01.2021, Aula Nova, godz. 19.00

Koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej
Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Wykonawcy

Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Marcin Suszycki – koncertmistrz, kierownictwo artystyczne

Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu to miejsce, gdzie realizowana jest z pasją i zaangażowaniem szeroko pojęta misja edukacji muzycznej. Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby jej studenci otrzymali gruntowną i rzetelną wiedzę teoretyczną oraz – w przypadku instrumentalistów – zdobyli praktykę wykonawczą, która jest niezbędnym elementem funkcjonowania młodych muzyków w ich zawodowym życiu. Mając na uwadze ten aspekt oraz efektywność kształcenia młodzieży poprzez wspólne kreowanie muzyki, utworzona została Kameralna Orkiestra Smyczkowa, w skład której wchodzą studenci Instytutu Instrumentów Lutniczych. Orkiestra zainaugurowała swoją działalność w grudniu 2014 i jak dotychczas miała okazję współpracować z prof. Bartoszem Bryłą, prof. Mariuszem Dereweckim, prof. Jakubem Haufą, prof. Jarosławem Żołnierczykiem i drem Jarosławem Thielem. Od roku akademickiego 2018/2019 kierownictwo artystyczne zespołu sprawuje mgr Marcin Suszycki, wybitny skrzypek, solista, kameralista, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i pedagog Uczelni.

Marcin Suszycki – skrzypce
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Bartosza Bryły. Zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Podczas studiów współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Z orkiestrą tą występuje również jako solista, koncertując z takimi dyrygentami, jak: Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, Frank Strobel i Christopher Hogwood. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Orkiestrą Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego jako koncertmistrz oraz solista. Od 2011 roku jest gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, współpracując z Krzysztofem Pendereckim, Wasilijem Petrenko oraz Jackiem Kaspszykiem.
W 2013 roku otrzymał zaproszenie od Scottish Chamber Orchestra i występował z tym zespołem jako gościnny koncertmistrz w Edynburgu, Glasgow oraz St. Andrews. W 2009 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2012 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. W 2015 roku został laureatem Medalu Młodej Sztuki w kategorii muzyka „za wysokiej klasy wykonawstwo w roli koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej, a także solisty w koncertach z orkiestrami symfonicznymi oraz za wszechstronność i poszukiwanie smaku artystycznego w zakresie muzyki dawnej i kameralnej”.
Od 2013 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a od września 2018 roku – kierownikiem artystycznym Kameralnej Orkiestry Smyczkowej tej Uczelni. Występuje jako solista i kameralista z polskimi zespołami filharmonicznymi oraz zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej.