Koncert Kameralnej Orkiestry Smyczkowej

G. Bottessini – Grand Duo Concertante

Wykonawcy:
Jarosław Żołnierczyk – koncertmistrz, kierownictwo artystyczne
Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Gościnnie:
Maciej Mazurek – wiolonczela
Donat Zamiara – kontrabas
Kamil Babka – altówka

Słowo o muzyce – Barbara Chojnacka

ŻołnierczykJarosław Żołnierczyk – koncertmistrz, kierownictwo artystyczne

Absolwent Szkoły Muzyczną I stopnia w rodzinnym Świebodzinie; natomiast II stopnia w Zielonej Górze, w klasie Stanisława Hajzera. Pod kierunkiem tego samego pedagoga studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ukończył z wyróżnieniem poznańską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Bogdana Kapały. W 1983 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów im. Carla Nielsena w Odense (IV nagroda, 1984) i Georga Kulenkampfa w Kolonii (V nagroda, 1988). W 1991 roku zdobył wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Koncertuje i nagrywa w wielu państwach jako solista i kameralista. Jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, prymariuszem kwartetu smyczkowego Wieniawski oraz pedagogiem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Występował jako solista i kameralista w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Belgii, Japonii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii i in. Dokonał wielu nagrań, w tym dla NAXOS oraz dla Polskiego Radia i Telewizji.

Akademia Muzyczna im Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu to miejsce, gdzie realizowana jest z pasją i zaangażowaniem szeroko pojęta misja edukacji muzycznej. Uczelnia dokłada wszelkich starań, aby jej studenci otrzymali gruntowną i rzetelną wiedzę teoretyczną oraz – w przypadku instrumentalistów – zdobyli praktykę wykonawczą, która jest niezbędnym elementem funkcjonowania młodych muzyków w ich zawodowym życiu. Mając na uwadze ten aspekt oraz efektywność kształcenia młodzieży poprzez wspólne kreowanie muzyki, Władze Rektorskie podjęły decyzję o utworzeniu w strukturach Akademii Kameralnej Orkiestry Smyczkowej, złożonej ze studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary, którą prowadzić będą wybitni skrzypkowie, pedagodzy naszej Uczelni, kontynuujący najlepsze tradycje polskiej szkoły wiolinistycznej.
Orkiestra zainaugurowała swoją działalność w grudniu 2014 i jak dotychczas miała okazję współpracować z prof. Bartoszem Bryłą oraz z prof. Mariuszem Dereweckim. W roku akademickim 2015/2016 zespół pracować będzie z drem hab. Jakubem Haufą (grudzień 2015) i drem hab. Jarosławem Żołnierczykiem (kwiecień 2016).
Kameralna Orkiestra Smyczkowa pracuje w trybie projektowym, w związku z czym jej skład zmienia się przy realizacji każdego wydarzenia artystycznego zaplanowanego w działalności zespołu.

Opieka merytoryczna:
Katedra Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary