Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

2 marca, 10:00

Akademicki Poznań – Hubert Rutkowski: WYKŁAD/2.03.2024

Szczegóły

Data:
2 marca
Godzina:
10:00

Miejsce wydarzenia

Aula Stuligrosza
Afisz zawiera informacje na temat wykładu Huberta Rutkowskiego w ramach Akademickiego Poznania

W sobotę 2 marca 2024 roku o godz. 10.00 zapraszamy do Auli Stuligrosza w poznańskiej Akademii na wykład prof. Huberta Rutkowskiego (Hochschule für Musik und Theater Hamburg) pt.

Wpływ doświadczenia w grze na instrumentach historycznych na wykonawstwo oraz interpretację na instrumentach współczesnych.

 

Wykład będzie realizowany w ramach Akademickiego Poznania.

 

Wstęp wolny

Afisz zawiera informacje na temat wykładu Huberta Rutkowskiego w ramach Akademickiego Poznania


Hubert Rutkowski dokonał światowej premiery koncertowej odkrytego fortepianu Chopina marki Pleyel (nr 13214) na urodziny Chopina, w dniu 1 marca 2021 roku.

Intepretacje Huberta Rutkowskiego kształtuje jego pasja do estetyki wykonawczej starej szkoły XIX wieku. U podstaw rozwoju jego profilu artystycznego leżą tradycje pianistyczne Fryderyka Chopina, Teodora Lesztyckiego i ich spadkobierców, takich jak np. Karol Mikuli, Moritz Rosenthal, Raul Koczalski czy Artur Schnabel.

W 2007 roku pianista wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Hanowerze. Otrzymał również wyróżnienie “Medalla per Unanimitat” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Marii Canals w Barcelonie (2006). W 2013 roku został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. W latach 2005-2010 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie Pupils of Chopin dla wytwórni Naxos. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich jak m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego Warszawie.

Pianista występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Łukasz Borowicz, Alexei Lubimov, Severin von Eckardstein, Martin Haselböck, Jamie Phillips.

W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. W roku 2013 nagrał płytę z utworami Claude’a Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), w roku 2018 ukazała się jego płyta z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847), wydana przez Piano Classics.

Hubert Rutkowski jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, jak również inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

W kwietniu 2010 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Fortepianu na tejże uczelni.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content