Akademicka Agencja Artystyczna

Akademicka Agencja Artystyczna (AAA) dysponuje bogatą ofertą programów koncertowych, przeznaczonych na rozmaite składy wykonawcze oraz utrzymanych w zróżnicowanej stylistyce, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Zapraszamy do współpracy organizatorów wydarzeń artystycznych, uroczystości okolicznościowych oraz wszelkich przedsięwzięć, w ramach których sztuka dźwięku znajdzie swoje miejsce.

Dostosowując się do Państwa zapotrzebowania zaproponujemy odpowiedni program, zestaw wykonawczy oraz przebieg koncertu – od recitali solowych poprzez muzykę kameralną, zespoły instrumentalne, wokalne, chóry – aż po produkcje orkiestrowe, symfoniczne, musical oraz jazz.

Nasze propozycje znajdziecie Państwo w katalogu wydarzeń artystycznych prezentowanych na scenach i estradach Akademii. Chętnie zrealizujemy również inne projekty z naszego portfolio lub przygotujemy projekt „skrojony na miarę”, zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

Współpraca z AAA pozwoli pełnym młodzieńczej pasji muzykom na zapoczątkowanie portfolio artystycznego, a podjęcie działalności koncertowej podczas studiów ułatwi im stawianie pierwszych samodzielnych kroków w realizacji kariery profesjonalnego artysty muzyka po ukończeniu edukacji.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Katarzyna Liszkowska, tel. (+48) 61 85 68 910, e-mail: kliszkowska@amuz.edu.pl
Magdalena Wiśniewska, e-mail: mwisniewska@amuz.edu.pl

 

Nasze projekty:

 

W dniu 1 grudnia 2024 w foyer Teatru Wielkiego w Poznaniu odbył się występ studentów i pracowników Akademii Muzycznej, zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Swoimi wykonaniami dzieł jazzowych i klasycznych to wyjątkowe popołudnie upiększyli:

kwartet instrumentów dętych blaszanych, w składzie: Oskar Sztuka, Krzysztof Kucharski, Julia Mosińska oraz Wojciech Kaniewski,
duet skrzypcowy: Joanna Jasiak i Barbara Pliszka
oraz pianista improwizujący – Miłosz Lewandowski.

Występ ten zdobył uznanie publiczności i zebrał wiele komplementów :)

fot. Remigiusz Szwarc, Instytut Zachodni

 


Letnie Kursy Mistrzowskie w Akademii Muzycznej

(klik, klik)

 


SIESTA w drodze 

Pedro Moutinho (klik), Nancy Vieira (klik), Alfredo Rodríguez TRIO (klik)

 


Marek Konarski w Wenezueli

W dniach 27.09.–02.10.2024 Marek Konarski, wykładowca naszej uczelni, zagrał trzy koncerty oraz przeprowadził warsztaty w ramach Eurovenezolano Jazz Festival na zaproszenie Ambasady RP w Caracas. Dwa koncerty oraz warsztaty odbyły się w stolicy Wenezueli, a jeden na wyspie Margarita. Podczas koncertów Marek Konarski zaprezentował autorski repertuar, a towarzyszył mu mieszkający w Wenezueli pianista Leandro Garcia. 

Materiały prasowe (klik).

Zdjęcia z wizyty w Wenezueli:

Wenezuela_Marek Konarski 1 Wenezuela_Marek Konarski 2 Wenezuela_Marek Konarski 3 Wenezuela_Marek Konarski 4 Wenezuela_Marek Konarski 5

Fot. Alcaldia Maneiro, Cesar Llovera


Marta Gidaszewska w Caracas

Skrzypaczka, asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary Marta Gidaszewska wystąpi w tym tygodniu z orkiestrą El Sistema pod dyrekcją Jesúsa Uzcátegui w Caracas. Solistka wykona m.in. II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.

Artystka została zaproszona jako jedna z czterech solistów oraz prowadząca warsztaty skrzypcowe w ramach Festiwalu Młodych Solistów do Wenezueli. W dwunastej edycji Festiwalu bierze udział czterech solistów z Hiszpanii, Francji, Włoch i Polski. Koncerty odbędą się w Centrum Kultury Sztuki Nowoczesnej (czwartek, 16 maja 2024) i Narodowym Centrum Społecznych Akcji na rzecz Muzyki (sobota, 18 maja i niedziela, 19 maja).

Europejski Festiwal Młodych Solistów, który w tym roku odbędzie się w dniach 13–19 maja, wpisuje się w działania zorganizowane przez Delegację Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi reprezentowanymi w Wenezueli z okazji Miesiąca Europy. W programie Festiwalu przewidziano różnorodne kursy mistrzowskie, z których skorzysta wielu wenezuelskich muzyków. Ponadto młodzi Europejczycy będą mieli okazję poznać Regionalne Centrum Akademickie Montalbán, muzyczne centrum szkoleniowe El Sistema. Ta nowa wymiana międzynarodowa w dalszym ciągu przyczynia się do rozwoju Krajowego Systemu Orkiestr i Chórów Młodzieżowych i Dziecięcych Wenezueli, którego organem zarządzającym jest Fundacja Muzyczna Simóna Bolívara, działająca przy Ministerstwie Władzy Ludowej w ramach Biura Prezydencji i Monitorowania Zarząd Rządu Boliwariańskiej Republiki Wenezueli.

Strona projektu: www.meseuropavzla.com

maj 2024

Fot. z archiwum prywatnego Marty Gidaszewskiej:


Koordynacja cyklu koncertów studentów w Salonie Feliksa Nowowiejskiego – w Willi Wśród Róż

Od wielu lat Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu współpracuje z Salonem Feliksa Nowowiejskiego, proponując w okresie od października do czerwca (zazwyczaj raz w miesiącu) muzyczne spotkania i koncerty, podczas których występują studenci i pedagodzy naszej uczelni.

W roku akademickim 2022/2023 odbyło się m.in. pięć Gal Akademickich z udziałem studentów klasy śpiewu prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej, klasy altówki prof. AMP dr hab. Ewy Guzowskiej, klasy fagotu dra hab. Arkadiusza Adamczyka oraz klasy wiolonczeli prof. AMP dra hab. Tomasza Lisieckiego oraz trzy spotkania – wieczory naukowo-muzyczne w ramach obchodów 100-lecia Rytmiki w Poznaniu.

Kolejne koncerty studentów są już planowane na rok 2024/2025.

Zdjęcie przedstawia salon muzyczny Feliksa Nowowiejskiego w Willi Wśród Róż i może zachęcać do przyjścia na recital

Fot. Bogna Nowowiejska-Bielawska, archiwum Salonu Feliksa Nowowiejskiego

 


Udział uczelni w EEFT – Taipei, Taiwan

W dniach 31 października – 6 listopada br. nasi pedagodzy, prof. AMP dr hab. Szymon Musioł oraz prof. AMP dr hab. Piotr Niewiedział, reprezentowali uczelnię na EEFT, czyli European Education Fair Taiwan (歐洲教育展).

Targi te to największe wydarzenie edukacyjne na Tajwanie, poświęcone promocji europejskich ośrodków szkolnictwa wyższego, a liczba odwiedzających wyniosła blisko 10 tys. osób. W organizacji wyjazdu pomogło Polskie Biuro w Tajpej.

Prezentujemy kilka fotografii z Targów, autorstwa Anny Haas-Niewiedział.

Wizyta dyrektora Biura Polskiego na Tajwanie p. Cyryla Kozaczewskiego w trakcie przygotowywania stanowiska Akademii oraz fotografia pamiątkowa na „ściance” targowej, wraz z koleżanką, dr hab. Agnieszką Meller-Kawą z Uniwersytetu Artystycznego Poznań:

Wizyta dyrektora Biura Polskiego na Tajwanie p. Cyryla Kozaczewskiego w trakcie urządzania stanowiska Akademii oraz na „ściance” targowej wraz z koleżanką dr hab. Agnieszką Meller- Kawą z UAPu. Wizyta dyrektora Biura Polskiego na Tajwanie p. Cyryla Kozaczewskiego w trakcie urządzania stanowiska Akademii oraz na „ściance” targowej wraz z koleżanką dr hab. Agnieszką Meller- Kawą z UAPu.

Wykład prof. AMP dra hab. Szymona Musioła i prof. AMP dra hab. Piotra Niewiedziała prezentujący Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego:

Spotkanie informacyjne na targach w Tajpej - Akademię Muzyczną prezentują prof. AMP dr hab. Piotr Niewiedział i prof. AMP dr hab. Szymon Musioł

Stoisko targowe Akademii wraz z tajwańską opiekunką, p. Anną Ko:

 European Education Fair Taiwan_2

Stoisko targowe i widok na Taipei z Elephant Mountain:

Fot. Szymon Musioł, Piotr Niewiedział

O ósmej na arce w Puszczykowie, 3 czerwca 2023

 

O ósmej na arce to pełna humoru i pogodnych piosenek historia o trzech pingwinach i jednym zirytowanym gołębiu, ukazującą znaną opowieść biblijną z zupełnie nowej strony. Spektakl, który został przygotowany przez studentki, studentów i pedagogów naszej uczelni z okazji Dnia Dziecka, został zaprezentowany w podpoznańskim Puszczykowie 3 czerwca 2023 r., godz. 16.00, w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Podgórnej 26.

 

Autor: Urlich Hub
Przekład: Lila Mrowińska-Lissewska
Reżyseria: Piotr Kaźmierczak
Dramaturgia: Tymon Antoniuk
Scenografia i kostiumy: Natalia Krynicka
Muzyka: Radosław Mateja
Choreografia: Anna Beker

 

Wykonawcami byli studentki i studenci Katedry Wokalistyki i Katedry Musicalu z towarzyszeniem Fakultatywnej Orkiestry Musicalowej.
Spektakl był biletowany.

Afisz może zachęcać do przyjścia na spektakl

Stanisław Moniuszko — Widma (maj — listopad 2022)

 

Przygotowany jako przedstawienie dyplomowe studenta Akademii Muzycznej, Mateusza Ługowskiego, spektakl — kantata Widma Stanisława Moniuszki był w 2022 r. prezentowany wielokrotnie, został zgłoszony (i był przyjęty) do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” oraz stanowił część projektu pt. Moniuszko Redivivus upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora.

Liczne działania związane z Widmami można prześledzić rozpoczynając od końca, czyli od wystawienia Widm w Kownie, które było zwieńczeniem wielomiesięcznych działań: KLIK lub zaglądając do innych wpisów: KLIK.

Zdjęcie może prezentować fragment spektaklu Widma S. Moniuszki Zdjęcie może prezentować fragment spektaklu Widma S. Moniuszki


„Fête de la Musique” – udział w wydarzeniach artystycznych w ramach współpracy partnerskiej między Poznaniem i Hanowerem (czerwiec 2022)

 

Największy festiwal muzyczny w Hanowerze – „Fête de la Musique” – jest organizowany od wielu lat przez Miasto Hanower i działające w nim MusikZentrum Hannover. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne sprowadza żywą, nową muzykę do miasta. Jednym z elementów Festiwalu jest wydarzenie „Band Mash-Up”. Celem tego projektu jest zgromadzenie 5 młodych zespołów/muzyków (głównie reprezentujących różne muzyczne gatunki, takie jak jazz/rock/muzyka popularna), z różnych miast/krajów w Hanowerze. Artyści odbywają wspólne próby w tygodniu poprzedzającym „Fête de la Musqiue”, a finałowe wspólne granie – „Band Mash-Up” – odbywa się 21 czerwca 2022 w Hanowerze. Korzystając z lokalnej infrastruktury MusikZentrum Hannover muzycy mogą ćwiczyć przez kilka dni na scenie na żywo lub nagrywać swoje nowe pomysły w studiu nagraniowym. Oprócz tego są szkoleni przez profesjonalnego muzyka w zakresie pisania piosenek i
występów na scenie, ale także łączą się ze sobą w spontanicznie dobrane zespoły muzyczne, które wykonują skomponowane specjalnie dla „Fête de la Musqiue” kompozycje. Każdy zespół mash-upu ma swoje miejsce i dostaje swój czas na największej scenie festiwalu w centrum Hanoweru.

Z uwagi na wieloletnią partnerską współpracę pomiędzy miastami Poznań i Hanower, po raz kolejny zaproszenie do udziału w „Band Mash-Up” odbywającym się w ramach „Fête de la Musique” zostało skierowane również do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą w tym zakresie reprezentuje Akademicka Agencja Artystyczna. Dzięki działaniom Agencji, która po raz kolejny podjęła współpracę z Fundacją Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, miasto będzie reprezentować zespół Au Cinéma – trio złożone ze studentów poznańskiej uczelni.  Muzyków połączyła chęć tworzenia własnego stylu, integrującego muzykę jazzową, popową i soulową.
W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory autorskie, jak i własne aranżacje znanych piosenek. Muzycy chętnie sięgają po zdobycze techniki, wykorzystując w swych aranżacjach elektronikę.

Wizyta w Hanowerze odbyła się w dniach 17-22 czerwca 2022 r.

Skład zespołu:

Antonina Kocińska – śpiew, fortepian
Katarzyna Schmidt-Przeździecka – gitara basowa
Kajetan Pilarski – perkusja

 

Relacja:

Poznańska formacja Au Cinema złożona ze studentów Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego wzięła udział w największym festiwalu muzycznym w Hanowerze – „Fête de la Musique”, który odbywał się w dniach 18-21 czerwca 2022. Główne wydarzenia poprzedzały próby i spotkania artystów z różnych zespołów, a zwieńczeniem tej współpracy był występ na jednej ze scen festiwalowych. W przypadku Au Cinema lokalizacja sceny była przed głównym dworcem kolejowym w Hanowerze. Korzystając z udostępnionego na potrzeby artystów KIK HOUSE muzycy ćwiczyli przez kilka dni wspólnie, zarówno kompozycje własne, przygotowane specjalnie na „Fete de la Musique”, jak i brali udział w próbach w repertuarze innych artystów. W repertuarze zespołu znalazły się własne aranżacje znanych piosenek oraz własne kompozycje.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której wystąpił zespół Au Cinema podczas hannowerskiego festiwalu Fete de la Musique Zdjęcie przedstawia Antoninę Kocińską i Kajetana Pilarskiego podczas prób do występu w Hanowerze w ramach Fete de la Musique

Fragment kolorowej książeczki programowej festiwalu Fete de la Musique

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania:

Projekt realizowany przy pomocy Fundacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego:


Muzyka polska w Hawanie (maj 2022)

Reprezentacja Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w dniach 3-8 maja 2022 r. przebywała na Kubie. Wizyta odbyła się na zaproszenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie na Kubie, przy współpracy Ministerstwa Kultury Republiki Kuby. Głównym elementem wizyty był uroczysty koncert Polish Jazz Project w składzie: Katarzyna Stroińska-Sierant – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas i Marek Konarski Music – saksofon, z okazji święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Basílica Menor Del Convento De San Francisco De Asís w Hawanie (służącej teraz jako sala koncertowa i muzeum). W programie znalazły się utwory: Wieniawskiego, Moniuszki, Chopina, Paderewskiego, Komedy i Koszewskiego w opracowaniu Katarzyny Stroińskiej-Sierant. Przejmująco zabrzmiało opracowanie ukraińskiej melodii Vyjdi, vyjdi Ivanku na finał. Koncert został nagrodzony owacjami, a poznańscy muzycy — gradem komplementów!

Członkowie Polish Jazz Project mieli również przyjemność współpracować z miejscowymi muzykami, m.in. członkami rodzinnego zespołu López-Nussa. Zwieńczeniem wizyty w Hawanie było spotkanie z władzami Uniwersytetu Artystycznego Kuby (Universidad de las Artes de Cuba) oraz warsztaty dla tamtejszych studentów.

Zdjęcie dokumentu z informacją o koncercie Polish Jazz Project na Kubie

Galeria zdjęć z Kuby

 


Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego na EXPO w DUBAJU (luty 2022)

 

Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu znalazła się, jako jedyna polska uczelnia artystyczna, w grupie uczelni wyższych obecnych podczas targów EXPO 2020 w Dubaju w ramach Tygodnia Nauki Polskiej (16-24.02.2022).

Poza prezentacją oferty uczelni oraz nawiązaniem kontaktów dla pozyskania kandydatów na studia w języku angielskim, przedstawiciele Uczelni zrealizowali program artystyczny: w ramach cyklu koncertów w Pawilonie Polskim zabrzmiały utwory kompozytorów polskich w klasycznych oraz jazzowych opracowaniach.

Udział w EXPO w Dubaju możliwy był dzięki środkom pozyskanym z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA oraz Marszałka województwa wielkopolskiego.

Zdjęcie z pobytu delegacji Akademii w Dubaju zdjęcie z pobytu delegacji Akademii w Dubaju - M. Rykowski i Sz. Musioł


Dziadek do orzechów – impresje jazzowe (grudzień 2021)

 

W 200. rocznicę śmierci Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna artyści z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego nagrali impresje jazzowe na podstawie motywów muzycznych pochodzących z jednego z najsłynniejszych baletów klasycznych na świecie — Dziadka do orzechów, autorstwa Piotra Czajkowskiego, do którego autorem libretta jest E.T.A. Hoffmann. Utwór został nagrany i prezentowany był m.in. podczas bożonarodzeniowego jarmarku przy pl. Wolności w Poznaniu.

Dziadek do orzechów inspirował wielu twórców i doczekał się wielu aranżacji. Historia opowiada o przygodach dziewczynki imieniem Klara, która we śnie przenosi się do świata, w którym zabawki ożywają, a księciem zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie motywy właśnie z tego baletu zajmują naszą wyobraźnię dźwiękową. Tym razem zabrzmiały w wykonaniu kwartetu saksofonowego.

Dodać warto, że… Wybór utworu nie jest przypadkowy. Sięgnięcie po opowiadanie E.T.A. Hoffmanna to okazja do przypomnienia związków tego wybitnego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu z Poznaniem – tu mieszkał, pracował i tworzył w latach 1900-1902, to w Poznaniu poznał i poślubił Michalinę Rohrer Trzcińską, która towarzyszyła mu do końca życia.

 

 

Muzyka:
Piotr Czajkowski

Projekt z udziałem artystów z poznańskiej Akademii Muzycznej:

Robert Błoszyk – saksofon barytonowy
Maciej Kociński – saksofon sopranowy
Paweł Pełczyński – saksofon altowy
Jarosław Wachowiak – saksofon tenorowy

Realizacja: konczal

Projekt realizowany przy pomocy Fundacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego

 

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania


fot. Bartosz Seifert