Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

21 kwietnia, 18:00

Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam/21.04.2024 

Szczegóły

Data:
21 kwietnia
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Aula Nova
Plakat zawiera informacje na temat koncertu rocznicowego Koczorowski in Memoriam w dniu 21 kwietnia 2024

 

W niedzielę 21 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Auli Nova na koncert specjalny pt.

Profesor
Mieczysław Koczorowski
in memoriam
 

Katedra Instrumentów Dętych Drewnianych zaprasza na koncert poświęcony pamięci prof. Mieczysława Koczorowskiego – wybitnego oboisty, wieloletniego pedagoga oraz rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, który odszedł od nas 21 lutego 2018 roku. Pragniemy w ten sposób złożyć hołd naszemu mistrzowi, który był dla nas, zwłaszcza jego absolwentów, nie tylko autorytetem w  sprawach sztuki muzycznej, ale również wychowawcą i doradcą w wielu dziedzinach życia. Profesor nie tylko prowadził ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, ale również wykształcił ponad sześćdziesięcioro oboistów, później zawodowo związanych z najlepszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi, jak również licznymi zespołami muzycznymi na całym świecie. Profesor Mieczysław Koczorowski był ponadto twórcą Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych dla Uczniów Szkół I i II Stopnia Województwa Wielkopolskiego. Jako uznany autorytet świata muzycznego opiniował w formie recenzji wnioski większości aktualnych profesorów grających na instrumentach dętych drewnianych. Profesor, który najpierw pełnił funkcje kierownika Katedry Instrumentów Dętych, a następnie dziekana Wydziału Instrumentalnego, prorektora ds. artystycznych i  prorektora ds. studenckich, w 1993 roku powołany został na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, które piastował do 1999 roku. Przez społeczność akademicką na zawsze zostanie zapamiętany jako rektor-budowniczy, który doprowadził do wzniesienia nowego gmachu naszej uczelni.

W koncercie, który odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 weźmie udział około 60 wykonawców: pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz uczniów poznańskich szkół muzycznych. Na estradzie zaprezentują się zaproszeni soliści: Ewa Gubańska, Marino Bedetti, Paolo Grazia i Michał Ratić, orkiestra obojowo-fagotowa oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Ernesta Pikulskiego. Program koncertu, prawie całkowicie wypełniony muzyką baroku, obejmować będzie m.in. dzieła T. Albinoniego, J.S. Bacha, J.F. Fascha, G.F. Haendla i A. Vivaldiego. Koncert poprowadzi Piotr Niewiedział.

 

Wystąpią:

Ewa Gubańska – mezzosopran

Marino Bedetti – obój
Paolo Grazzia – obój
Michał Ratić – obój

Orkiestra obojowo-fagotowa
przygotowanie – Tomasz Gubański
Orkiestra smyczkowa
przygotowanie, koncertmistrzyni – Ewa Kozieł-Suszycka

Soliści, pedagodzy, absolwenci i studenci AM w Poznaniu
oraz uczniowie poznańskich szkół muzycznych

Ernest Pikulski – dyrygent

Piotr Niewiedział – prowadzenie koncertu

W programie:
T. Albinoni, J.S. Bach, W. Boyce, J.F. Fasch, G.F. Haendel, R. Hahn, H. Purcell, A. Vivaldi

[fragment programu koncertu: A. Vivaldi – Oboe Concerto in C Major w wykonaniu Paola Grazzi i Ensemble Respighi – klik]

Wstęp wolny

Plakat zawiera informacje na temat koncertu rocznicowego Koczorowski in Memoriam w dniu 21 kwietnia 2024


Parę refleksji po koncercie..

Atmosfera na koncercie Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam, który odbył się 21 kwietnia 2024 r. w Auli Nova Uniwersytetu Muzycznego, była niezwykła. Złożyło się na to wiele rzeczy. Przesłanie koncertu – pamięć o naszych Mistrzach jest tym, co tworzy ciągłość kultury. Zróżnicowany, ciekawy repertuar (Bach, Haendel, Vivaldi, ale także Boyce i Purcell). Nadzwyczajni wykonawcy (dwie połączone orkiestry: obojowo – fagotowa i smyczkowa – coś wspaniałego, przepiękny mezzosopran Ewy Gubańskiej, niezapomniani Włosi – Marino Bedetti i Paolo Grazia oraz niezwykle uzdolniony student Michał Ratić), którym przewodził student (nie do wiary!) – Ernest Pikulski. Kulturalne prowadzenie koncertu przez p. Piotra Niewiedziała. Piękne miejsce. No i wreszcie – last but not least – ciepły, cudowny prof. Tomasz Gubański. GRATULACJE za taką formułę koncertu i serdeczne PODZIĘKOWANIA.

prof. dr hab. Anna Piotrowicz-Krenc
Zakład Frazeologii i Kultury Języka Polskiego IFP UAM
(w dawnych latach szkolnych członkini Pro Sinfoniki, za czasów rektorów Stefana Stuligrosza i Stanisława Kulczyńskiego)

***

Dziękuję bardzo za muzyczną przyjemność, jaką był koncert upamiętniający osobę profesora Mieczysława Koczorowskiego. Nie tylko muzyka, ale i znakomity śpiew pani Ewy Gubańskiej pozostają w pamięci słuchaczy. Włoski temperament zagranicznych solistów dopełnił atrakcyjność tego udanego wieczoru.

Jolanta Skalska-Sadowska

***

21 kwietnia 2024 roku byłam na koncercie w Auli Nova, zatytułowanym Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam. Było to niezwykłe przeżycie, prawdziwa uczta muzyczna. Bardzo emocjonujący, pełen zaangażowania muzyków spektakl. Doskonałym pomysłem było zaproszenie do udziału w koncercie gości: wybitnych muzyków oboistów oraz cudownej wokalistki. Widowisko jednym dostarczyło wielu emocji, a innym przyniosło także wspomnienie o Profesorze Koczorowskim. A o tym, jak bardzo się wszystkim podobało, świadczą długo trwające oklaski na stojąco.

Mam nadzieję, że tego typu koncerty będą kontynuowane.

Elżbieta Sawicka

***

Jestem wielkim miłośnikiem muzyki baroku. Program koncertu Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam był bardzo atrakcyjny i pobudził mój apetyt na sceniczne wykonania utworów, które znałem dotychczas z nagrań. Oczekiwałem go z niecierpliwością i nie zawiodłem się. Cały koncert był wspaniały i na wysokim poziomie. Wiadomo, że był to efekt zespołowy, ale to Pan Profesor Tomasz Gubański włożył w ten koncert duży wysiłek i wiele entuzjazmu.

Koncert będę pamiętał bardzo długo, największe wrażenie wywarły natomiast na mnie arie z oper Haendla, w wykonaniu Ewy Gubańskiej. Piękny głos i interpretacje. Bardzo długo będę też pamiętał koncert A. Vivaldiego na obój i orkiestrę, który wirtuozowsko i z przytupem wykonał Paolo Grazia.

Szkoda tylko, że w repertuarze nie znalazł się chociaż jeden utwór G.P. Telemanna, jednego z największych mistrzów baroku. Zadowoliłem się więc Przybyciem Królowej Saby, w którym to utworze słychać pożyczony w całości główny motyw jednego z koncertów muzyki biesiadnej Telemanna. Może więc następnym razem ? Taki koncert jak ten powinien odbywać się co roku.

Grzegorz Gruchman

 


 

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego wideo z wystawy zorganizowanej z okazji 50-lecia pracy artystycznej prof. Mieczysława Koczorowskiego:

 


Opieka merytoryczna: Katedra Instrumentów Dętych Drewnianych

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content