Anons

Nowa edycja Elegii c-moll Karola Kurpińskiego

 

Miło nam poinformować, że przy współpracy z krakowską oficyną ASTRAIA ukazała się przygotowana przez wykładowcę naszej uczelni, prof. AMP Jarosława Thiela, edycja źródłowa Elegii c-moll Karola Kurpińskiego. Odpis partytury utworu wykonany w latach 30. XX wieku we Lwowie, przechowywany jest obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, a sama kompozycja najprawdopodobniej nie była wykonywana przez niemal dwieście lat. Elegia to uwertura przeznaczona na orkiestrę symfoniczną, utwór skupia najlepsze cechy stylu Kurpińskiego. Dzieło rozpoczyna się powolnym wstępem przechodzącym w dramatyczne fugato, którego burzliwy charakter przełamuje pełne Rossiniowskiej melodyki środkowe ogniwo, całość zaś wieńczy marszowy w charakterze finał.

Utwór został zarejestrowany na wydanej w 2020 roku płycie Wrocławskiej Orkiestry Barokowej (wraz z Bajką S. Moniuszki i Symfonią charakterystyczną F. Dobrzyńskiego) i w opinii recenzenta czasopisma „Das Orchester” stanowi „naprawdę wartościowe poszerzenie repertuaru”.

 

 

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.