PIOTR SOŁKOWICZ

Tytuł: dr

Jednostka organizacyjna: Instytut Instrumentalistyki

Stanowisko pracy: ADIUNKT

Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny

PIOTR SOŁKOWICZ

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
doktor, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2018

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
instrumentalistyka

Specjalność
perkusja

Zatrudnienie na Wydziale
II

Instytut
Instytut Instrumentalistyki

Prowadzone przedmioty
perkusja
studia orkiestrowe
literatura specjalistyczna

Kontakt
solko@interia.pl 

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Perkusista, kameralista, muzyk orkiestrowy, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie adiunkt w Katedrze Perkusji w poznańskiej Uczelni oraz perkusista-solista orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na podstawie rozprawy: „Tradycje rytmiczne muzyki bałkańskiej jako inspiracja do tworzenia asymetrycznych konstrukcji metrorytmicznych. Analiza wybranych utworów perkusyjnych Nebojšy Jovana Živković’a i Dobri Pelieva”. Jest laureatem III nagrody w kategorii duetów Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej-Kraków 2006r (duet perkusyjny-SORIM DUO). Ponadto brał udział w finale konkursu o stypendium firmy Yamaha -„Instrumenty Perkusyjne Mallets 2001”, a także wystąpił na międzynarodowym konkursie muzyki współczesnej „Gaudeamus Interpreters Competition 2007” w Amsterdamie (duet saksofon i instrumenty perkusyjne). Był twórcą lub współtwórcą takich zespołów jak: kwartet perkusyjny „Neon”, duet perkusyjny „Sorim Duo”, duet z saksofonistką Dorotą Samsel, trio perkusyjne „Idiom Project Ensemble”. Obecnie współtworzy z dr. Piotrem Szulcem duet perkusyjny „PerkTon Duo”, który dokonuje licznych prawykonań, a także przygotowuje się do wydania swojej pierwszej płyty.

Piotr Sołkowicz to artysta, który ceni sobie bardzo działalność w zespołach kameralnych. W latach 2002-2003 współpracował z Warszawską Grupą Perkusyjną (występy na festiwalach perkusyjnych w Żaganiu, Warszawie i Seulu). W ówczesnym repertuarze Grupy znajdowały się m.in. kompozycje I. Xenakisa „Idmen B” oraz ”Kundalini” M. Błażewicza. W roku 2004 na festiwalu perkusyjnym „Perkusja solo i w zespole” w Koszalinie zadebiutował kwartet perkusyjny „Neon” w składzie: Magdalena Kordylasińska, Małgorzata Szymecka, Miłosz Pękala, Piotr Sołkowicz. Lata 2005-2006 to współpraca z Małgorzatą Szymecką w duecie perkusyjnym Sorim Duo, która zwieńczona została III nagrodą na międzynarodowym konkursie muzyki współczesnej w Krakowie. W latach 2004-2007 Piotr Sołkowicz występował w duecie z saksofonistką Dorotą Samsel (m.in. w Hochschule fűr Musik Hanns Eisler Berlin, na festiwalu Poznańska Wiosna, w C.K. Zamek w Spektaklu muzycznym „AmbaraSAX”). Duetowi udało się zakwalifikować i wystąpić na międzynarodowym konkursie muzyki współczesnej „Gaudeamus Interpreters Competition 2007” w Amsterdamie. W roku 2008 na festiwalu „Crossdrumming” w Warszawie Piotr Sołkowicz wraz z Profesorami: Stanisławem Skoczyńskim i Jackiem Wotą dokonał polskiej premiery utworu R.Pecka „The Glory and the Grandeur” na trio perkusyjne i orkiestrę. W 2012 roku w C.K. Zamek w ramach cyklu „Moja Muzyka” odbył się autorski koncert pt. ”Piotr Sołkowicz-Interzones”. Artysta zaprosił do swojego projektu perkusistów: Marię Piętę oraz Łukasza Berlina. Ta współpraca zapoczątkowała powstanie tria perkusyjnego „Idiom Project Ensemble”, które koncertując w latach 2012-2014, dokonało licznych prawykonań utworów poznańskich kompozytorów: K. Kroschla, R. Zapały, A. Zdrojek-Suchodolskiej, M. Kędziory. Zespół stworzył także opracowanie, w wersji na trio perkusyjne, utworu Krzysztofa Meyera „Drei Stücke für Schlagzeug” i wykonał go na koncercie w obecności kompozytora.

W latach 2012-2016 Piotr Sołkowicz koncertował z formacją Kwadrofonik, z którą wykonywał legendarny utwór Steve’a Reicha „Music for 18 Musicians”. Był to pierwszy w historii przypadek wykonania tego utworu wyłącznie przez polskich muzyków.

Od 2015 roku Piotr Sołkowicz współpracuje z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, z którą dokonał kilku nagrań dla 2 Programu Polskiego Radia; występuje w autorskich cyklach muzycznych C.K. Zamek w Poznaniu (m.in. Moja muzyka #58 i #70,  Lekcja słuchania, Koncert na balkonie) oraz prezentuje premierowe kompozycje na koncertach z cyklu „Muzyka Naszych Czasów” (2018, 2021). Corocznie bierze udział w kolejnych wykładach z cyklu „Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” organizowanych we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Piotr Sołkowicz prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w szkołach muzycznych I i II stopnia. Zasiada w jury regionalnych i ogólnopolskich konkursów perkusyjnych. Jako muzyk-perkusista Filharmonii Poznańskiej dokonał nagrań kilkunastu płyt CD, z których najbardziej znaczące wydają się być światowe premiery fonograficzne:

– Feliks Nowowiejski — Quo vadis (2016)
– Feliks Nowowiejski — II Symfonia op. 52, III Symfonia  op. 53 (2017)
– Feliks Nowowiejski — Koncert fortepianowy d-moll op. 60 Słowiański, Koncert wiolonczelowy op. 55 (2022)

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
Medal Brązowy za długoletnią służbę – nadany przez Prezydenta RP (2016)
Zespołowa Nagroda Rektorska II Stopnia (2018)
Medal Komisji Edukacji Narodowej – nadany przez Ministra Edukacji  i Nauki (2021)