7 listopada, 10:00 - 15:00

Kategorie Wydarzenie:
,

Sala Prezydencka
Fragment klawesynu z rękami artystki

W czwartek 7 listopada 2024 r. w godz. 10.00-15.00 w Sali Prezydenckiej w Akademii Muzycznej odbędzie się konferencja naukowa pt.

Wokół klawesynu

realizowana w ramach

III Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua.

Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską – muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau także pasjonował się astrologią i był jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu. Festiwal jest wydarzeniem odwołującym się do tradycji Poznania, jako miasta wielu kultur i tradycji, które poprzez koncerty i konferencję przypomni o twórczości lokalnego, wybitnego artysty, naukowca i społecznika.

Harmonogram III Międzynarodowego Festiwalu im. K. Flataua:

7 listopada 2024 | godz. 10.00 | Sala Prezydencka, AM w Poznaniu, ul.  Św. Marcin 87

Konferencja naukowa Wokół klawesynu

Wśród prelegentów wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Tematy referatów zebrane wokół kwestii repertuaru, wykonawstwa, nauczania, a także recepcji muzyki klawesynowej.

14 listopada 2024 | godz. 18.00 | Aula Stuligrosza, AM w Poznaniu, ul.  Św. Marcin 87

Koncert Od Bacha do Bacha

W programie koncerty J.S. Bacha na 2, 3, 4 klawesyny i orkiestrę. Bardzo rzadko wykonywane koncerty J.S. Bacha na 2, 3 i 4 klawesyny w wykonaniu klawesynistów – pracowników Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wyjątkowa okazja, by usłyszeć tylu klawesynistów na jednej scenie! Towarzyszyć im będzie zespół solistów z orkiestry Accademia dell’Arcadia wraz ze studentami Katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych w Poznaniu.

W programie:
Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1061
Koncert C-dur na trzy klawesyny i orkiestrę BWV 1064
Koncert a-moll na cztery klawesyny i orkiestrę BWV 1065

Wykonawcy:
Maria Banaszkiewicz-Bryła, Maria Erdman, Natalia Hyżak, Kamil Lis, Dagmara Tyrcha, Monika Woźniak, Justyna Wróblewska – klawesyn
Orkiestra barokowa Accademia dell’Arcadia wraz ze studentami Katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych w Poznaniu

8 grudnia 2024 | godz. 18.00 | Zamek w Kórniku

Recital Muzyka to droga bez końca

Recital znakomitego duetu wykonawców specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej – klawesynistki Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej oraz akordeonisty Wiesława Ochwata.

W programie kompozycje na akordeon i klawesyn pochodzące z XX i XX wieku, w tym kompozycje specjalnie napisane dla Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej i Wiesława Ochwata.

13 grudnia 2024 | godz. 18.00 | Muzeum w Lewkowie

Recital Pièces caractéristiques C.P.E. Bacha

Solowy recital Marii Erdman, wybitnej polskiej klawikordzistki, wirtuozki tego instrumentu. Klawikord jest instrumentem intymnym, a jednocześnie niezwykle ekspresyjnym. Uznawany bywa za najdelikatniejszy instrument klawiszowy.

W programie recitalu Pièces Characteristiques Carla Philippa Emanuela Bacha.

Carl Philipp Emanuel Bach skomponował wiele utworów przeznaczonych na klawikord, ale Pièces Characteristiques zajmują szczególne miejsce w jego twórczości. Są to utwory charakterystyczne, portrety, w których za pomocą muzyki Bach charakteryzował świat, w którym żył i ludzi, z którymi się przyjaźnił. Muzyczne świadectwo przyjaźni zostanie zaprezentowane przez Marię Erdman, organistkę, klawikordzistkę i pedagoga, wykładowczynię Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Partnerami Festiwalu są: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN, Muzeum w Lewkowie

Opieka merytoryczna: mgr M. Woźniak / prof. M. Banaszkiewicz-Bryła