Loading Events
  • This event has passed.

7 listopada, 2024, 10:00 - 15:00

Wokół klawesynu. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua/7.11.2024

Details

Date:
7 listopada, 2024
Time:
10:00 - 15:00
Event Categories:
,

Venue

Sala Prezydencka
Wokół klawesynu. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua - afisz 1

 

W czwartek 7 listopada 2024 r. w godz. 10.00-15.00 w Sali Prezydenckiej w Akademii Muzycznej odbędzie się konferencja naukowa pt.

Wokół klawesynu. Recepcja, dydaktyka, perspektywy,

realizowana w ramach

III Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua

 

Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską – muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau także pasjonował się astrologią i był jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu. Festiwal jest wydarzeniem odwołującym się do tradycji Poznania, jako miasta wielu kultur i tradycji, które poprzez koncerty i konferencję przypomni o twórczości lokalnego, wybitnego artysty, naukowca i społecznika.

 

Harmonogram III Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua:

7 listopada 2024 | godz. 10.00 | Sala Prezydencka, AM w Poznaniu, ul.  Św. Marcin 87

Konferencja naukowa Wokół klawesynu

Wśród prelegentów wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Tematy referatów zebrane wokół kwestii repertuaru, wykonawstwa, nauczania, a także recepcji muzyki klawesynowej.

Program:

10.00
dr Kamil Lis: Życie muzyczne w Wiedniu za panowania Ferdynanda III Habsburga.

10.30
dr Maria Erdman: Przedmowa zbioru Eine Sonatine, Vier affektvolle Sonaten und Eine dreizehnmal variiertes Thema, das sich mit einer kurzen und freien Fantasie anfängt und endiget. Fürs Klavier komponirt von Ernst Wilhelm Wolf jako źródło wiedzy o grze na klawikordzie.

11.00
dr Natalia Hyżak: Wokół formy tombeau.

11.30
mgr Monika Woźniak: Analiza w służbie interpretacji – egzegeza dzieła muzycznego, jako sposób na stworzenie autorskiej interpretacji wykonawczej suit Françoisa Couperina.

12.00
dr Dagmara Tyrcha: Styl kompozytorski Charlesa Burney’a na przykładzie zbioru Six Sonatas for the Harpsichord (1774).

12.30
mgr Justyna Wróblewska: Klawesynowe transkrypcje Thomasa Billingtona – antykwaryczne szaleństwo czy hołd dla barokowych mistrzów?

Moderator dyskusji: dr Maciej Prochaska


14 listopada 2024 | godz. 18.00 | Aula Stuligrosza, AM w Poznaniu, ul.  Św. Marcin 87

Koncert Od Bacha do Bacha

W programie koncerty J.S. Bacha na 2, 3, 4 klawesyny i orkiestrę. Bardzo rzadko wykonywane koncerty J.S. Bacha na 2, 3 i 4 klawesyny w wykonaniu klawesynistów – pracowników Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wyjątkowa okazja, by usłyszeć tylu klawesynistów na jednej scenie! Towarzyszyć im będzie zespół solistów z orkiestry Accademia dell’Arcadia wraz ze studentami Katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych w Poznaniu.

W programie:
Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1061
Koncert C-dur na trzy klawesyny i orkiestrę BWV 1064
Koncert a-moll na cztery klawesyny i orkiestrę BWV 1065

Wykonawcy:
Maria Banaszkiewicz-Bryła, Maria Erdman, Natalia Hyżak, Kamil Lis, Dagmara Tyrcha, Monika Woźniak, Justyna Wróblewska – klawesyn
Orkiestra barokowa Accademia dell’Arcadia wraz ze studentami Katedry Historycznych Praktyk Wykonawczych w Poznaniu


8 grudnia 2024 | godz. 18.00 | Zamek w Kórniku

Recital Muzyka to droga bez końca

Recital znakomitego duetu wykonawców specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej – klawesynistki Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej oraz akordeonisty Wiesława Ochwata.

W programie kompozycje na akordeon i klawesyn pochodzące z XX i XX wieku, w tym kompozycje specjalnie napisane dla Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej i Wiesława Ochwata.


13 grudnia 2024 | godz. 18.00 | Muzeum w Lewkowie

Recital Pièces Characteristiques C.P.E. Bacha

Solowy recital Marii Erdman, wybitnej polskiej klawikordzistki, wirtuozki tego instrumentu. Klawikord jest instrumentem intymnym, a jednocześnie niezwykle ekspresyjnym. Uznawany bywa za najdelikatniejszy instrument klawiszowy.

W programie recitalu Pièces Characteristiques Carla Philippa Emanuela Bacha.

Carl Philipp Emanuel Bach skomponował wiele utworów przeznaczonych na klawikord, ale Pièces Characteristiques zajmują szczególne miejsce w jego twórczości. Są to utwory charakterystyczne, portrety, w których za pomocą muzyki Bach charakteryzował świat, w którym żył i ludzi, z którymi się przyjaźnił. Muzyczne świadectwo przyjaźni zostanie zaprezentowane przez Marię Erdman, organistkę, klawikordzistkę i pedagoga, wykładowczynię Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Wokół klawesynu. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua - afisz 1 Wokół klawesynu. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua afisz 2 Wokół klawesynu. III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua afisz 3

 


Partnerami Festiwalu są: Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN, Muzeum w Lewkowie


Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem JM Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. dr hab. Hanny Kostrzewskiej


Opieka merytoryczna: mgr M. Woźniak / prof. M. Banaszkiewicz-Bryła

fot. Bartosz Seifert

« All Events