- To wydarzenie minęło.
27 lutego, 2022, 17:00
Pianiści u Paderewskiego / 27.02.2022
Cykl recitali fortepianowych, realizowany od wielu lat przez Katedrę Fortepianu. Popołudniowe niedzielne koncerty prezentują młodych, utalentowanych pianistów: pracowników naukowych, doktorantów i najzdolniejszych studentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.
Program:
Franciszek Schubert – Fantazja f-moll op. 103, D 940
Valery Gavrilin – Sketches
Driving the Troika
Waltz
Tarantella
Little Clock
Coachmen’s Quarter
Xavier Montsalvatge – Tres Divertimentos
Georges Bizet/Greg Anderson – Carmen Fantasy
Wykonawcy:
Joanna Marcinkowska – fortepian
Lance Coburn – fortepian
Zapraszamy!
Joanna Marcinkowska (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu)
Joanna Marcinkowska, doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu należy do czołowych pianistek polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.
Jest laureatką ponad 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m. in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996). Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA, w Chinach i w Wietnamie. Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Warszawie, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wiedniu, Salzburgu, Gaming, Hanowerze, Saint Etienne, Sofii i Płowdiw.
Współpracowała z ponad 40 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, w tym z niemal wszystkimi orkiestrami polskich filharmonii.
Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utwory W.A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I.J. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Nagrała recitale chopinowskie dla TVP, Polskiego Radia „Merkury” oraz Narodowego Instytutu F. Chopina w Warszawie.
W ostatnich latach artystka dokonała prawykonań trzech koncertów fortepianowych: IV Koncertu fortepianowego Oxygenophilic Sounds Krzesimira Dębskiego, Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba oraz Koncertu fortepianowego Witraż czasu Janusza Stalmierskiego.
Joanna Marcinkowska zasiada jako przewodnicząca lub członek jury wielu konkursów pianistycznych. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty pianistyczne w kraju i za granicą, m.in.: w Chinach, w Teksasie i w Wietnamie. Jej absolwenci, studenci i uczniowie zdobywają czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Lance Coburn (Royal Irish Academy of Music w Dublinie)
Od momentu zdobycia pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Tomassoni w Kolonii w 2001 roku, Lance Coburn dał się poznać jako charyzmatyczny wykonawca o wyjątkowych umiejętnościach. Występował z większością głównych orkiestr australijskich, w tym Sydney Symphony, i wieloma międzynarodowymi orkiestrami symfonicznymi, w tym RTE NSO i WDR Rundfunkkorchester Köln.
Studia pianistyczne odbył w swojej ojczyźnie Nowej Zelandii, gdzie ukończył Queensland Conservatory of Music z najwyższymi wyróżnieniami. Kontynuował naukę w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzycznej w Dublinie. W czasie studiów Lance Coburn uczestniczył w wielu konkursach, zdobywając wiele pierwszych nagród, m. in. na Konkursie Pianistycznym im. Lwa Własenki. Zdobył również Australian Young Performers’ Award, a także stypendium Davida Paula Landy oraz stypendium Hephizibah Menuhin. W 1996 roku, w wyniku konkursu, otrzymał australijską nagrodę National Piano Award– na konkurs ten w 2018 roku powrócił już jako juror.
W ostatnich latach artysta prowadzi z powodzeniem intensywną działąlność kameralną. Regularnie gra z czołowymi irlandzkimi kameralistami i występuje – zarówno jako solista, jak i kameralista – na wielu znaczących festiwalach. Najważniejsze z nich to Międzynarodowy Festiwal Beethovena w Bonn, Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Dublinie oraz The Great Music in Irish Houses Festival.
W 2012 roku Lance Coburn współpracował ze skrzypaczką Mią Cooper i wiolonczelistą Williamem Buttem. Efektem tej współpracy było nagranie dla wytwórni Champs Hill płyty Esposito Sonatas – bardzo dobrze przyjętej przez krytyków. Następnie w 2018 roku nagrał płytę z solowymi utworami fortepianowymi Piotra Czajkowskiego, zatytułowaną Potpourri, która została wydana przez Naxos. Niedawno wytwórnia Modal Citizen Records wydała płytę artysty zatytułowaną Dreamtime, ze zbiorem solowych utworów fortepianowych autorstwa znanego australijskiego kompozytora współczesnego Carla Vine’a. Wkrótce ukaże się również płyta nagrana wraz z wiolonczelistą Williamem Buttem dla Guild Label, z wszystkimi utworami Beethovena na wiolonczelę i fortepian.
Lance Coburn zasiada często w jury irlandzkich festiwali muzycznych, a także prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.
Prowadzi klasę fortepianu w Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzycznej w Dublinie.
Należy do międzynarodowego grona artystów firmujących wytwórnię fortepianów Blüthner.