- This event has passed.
26 października, 2022, 18:00
Koncert w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei – Mistrzowie światowej kameralistyki/26.10.2022
Stowarzyszenie im. Józefa Madei oraz Akademia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert kameralny w ramach IV edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei.
Podczas koncertu wystąpią wybitni polscy oraz zagraniczni kameraliści – Andrzej Tatarski, Bartłomiej Wezner oraz Theo Plath i Florin Croitoru.
Andrzej Tatarski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu. Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego Poznaniu. Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji. Uczestniczy w renomowanych festiwalach muzycznych. Odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Bartłomiej Wezner jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. W 2020 roku objął w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy stanowisko profesora uczelni oraz kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej. Pełni również funkcję Kanclerza Paderewski Piano Academy w Bydgoszczy oraz dyrektora artystycznego festiwalu Muzyka w willi Blumwego. Od 2016 roku współpracuje z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Theo Plath jest jednym z najbardziej rozchwytywanych fagocistów swojego pokolenia, zdobywcą głównych nagród na Konkursie ARD w Monachium i od 2019 roku pierwszym fagocistą Frankfurckiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. Debiutował w Wigmore Hall i występował jako solista ze Staatskapelle Halle, Mozarteum Orchester Salzburg i Staatsorchester Rheinische Philharmonie Koblenz. Czynny kameralista, regularnie gości na międzynarodowych festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein Music Festival, Heidelberger-Frühling, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Davos, Molyvos i „Spannungen” Heimbach, współpracując z Vilde Frang, Lars Vogt, Christian Tetzlaff i Maximilian Hornung.
Florin Croitoru – Rumuński skrzypek i pedagog. Od 1999 roku prowadzi klasę skrzypiec w National Music University w Bukareszcie. Po swoim debiucie z Orkiestrą Filharmonii Wiedeńskiej pod batutą Christophera von Dohnanyiego, Florin Croitoru został uznany przez austriacką prasę za „Fenomenalnego solistę” (O.O.Nachrichten – Linz) dysponującym „doskonałą techniką” (Neue Kronen Zeitung – Wiedeń). Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Afryki i Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem 11 nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych. W 1992 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Fritza Kreislera w Wiedniu.
W ramach koncertu wykonane zostaną wyjątkowe dzieła muzyki kameralnej i solowej, m.in. takich kompozytorów, jak: I.J. Paderewski, H. Wieniawski, C. Debussy, C. Saint-Saëns, O. Messiaen oraz H. Holliger.
Zapraszamy!
Wstęp WOLNY.