Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

26 października, 2023, 10:00

Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego, 25-28.10.2023/dzień 2

Szczegóły

Data:
26 października, 2023
Godzina:
10:00
Festiwal Sztuki Lutniczej im. Kamińskiego logo

Harmonogram wydarzeń Festiwalowych:

I MIĘDZYNARODOWY KONKURS LUTNICZY IM. WŁODZIMIERZA KAMIŃSKIEGO

25.10.2023, środa
11.00-18.00: I etap Konkursu, zamknięty dla publiczności

26.10.2023, czwartek
10.00-18.00: I etap Konkursu, zamknięty dla publiczności
18.30: Ogłoszenie wyników I etapu Konkursu i rozmowy z Jury

27.10.2023, piątek
15.00-18.00: Przesłuchania II etapu Konkursu, otwarte dla publiczności
19.00: Ogłoszenie wyników II etapu Konkursu i rozmowy z Jury

28.10.2023, sobota
19.00: Gala Festiwalowa i Koncert Laureatów

Konkurs jest otwarty dla uczniów i studentów ośrodków kształcących lutników oraz ich absolwentów z całego świata, którzy ukończyli naukę nie wcześniej niż w 2022 roku.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach. W I etapie Jury ocenia walory estetyczne i użytkowo-dźwiękowe instrumentów, a etap ten jest zamknięty dla publiczności. W II (finałowym) etapie Konkursu instrumenty prezentowane są na sali koncertowej zza kotary (anonimowo) przez skrzypaczkę Celinę Kotz, a Jury dokonuje oceny dźwiękowej. Przesłuchania II etapu są otwarte dla publiczności.
Zwieńczeniem Konkursu jest Koncert Laureatów odbywający się w trakcie Gali Festiwalowej, na którym zostaną zaprezentowane nagrodzone instrumenty. Zarówno na przesłuchania II etapu, jak i na Koncert Laureatów wstęp jest wolny dla publiczności.

Jury:
Peter Beare (Wielka Brytania) – przewodniczący Jury, lutnik
Roman Barnaś (Stany Zjednoczone) – lutnik
Dominique Nicosia (Francja) – lutnik
Ulrike Rempel (Niemcy) – lutniczka
Honorata Stalmierska (Polska) – lutniczka, dyrektor Festiwalu
Agata Szymczewska (Polska) – skrzypaczka
Jarosław Nadrzycki (Polska) – skrzypek


WARSZTATY SZTUKI LUTNICZEJ

Prowadzone w dwóch grupach, profesjonalnej i początkującej.

26.10.2023, czwartek
10.00-13.00: grupa początkująca i profesjonalna

27.10.2023, piątek
10.00-15.00: grupa profesjonalna

GRUPA PROFESJONALNA
Temat: Praca nad walorami dźwiękowymi w instrumencie i efektywna współpraca z muzykiem

Wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów i studentów lutnictwa artystycznego, w tym uczestników Konkursu, którzy mogą wziąć czynny udział w Warsztatach, a także dla muzyków studentów i profesjonalistów, którzy mogą uczestniczyć biernie w formie wolnych słuchaczy. W trakcie Warsztatów ekspert podzieli się swoją wiedzą z zakresu pracy podczas końcowego etapu budowy instrumentu, czyli regulacji jego walorów brzmieniowych. Uczestnicy i słuchacze dowiedzą się co wpływa na zmianę parametrów brzmieniowych instrumentu oraz w jaki sposób efektywnie współpracować z muzykiem przy dostosowywaniu dźwięku do potrzeb wykonawcy. Warsztaty będą prowadzone na instrumentach zgłoszonych przez studentów lutników oraz z pomocą studentów instrumentalistów.

Prowadzący: Andrew Fairfax (Wielka Brytania)

GRUPA POCZĄTKUJĄCA
Temat: Dzień z życia lutnika – poczuj się jak Marcin Groblicz

Grupa początkująca skierowana jest do poznańskiej publiczności i do wszystkich tych, którzy chcą przez chwilę poczuć się jak maestro Antonio Stradivari lub nasz wielki polski mistrz lutnictwa Marcin Groblicz. Aby wziąć udział w warsztatach, nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza na temat sztuki lutniczej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o historii lutnictwa, odwiedzą pracownię lutniczą, poznają podstawowe narzędzia i pod czujnym okiem mistrza sami wykonają fragment skrzypiec.

Prowadzący: Marcin Krupa (Polska)


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA LUTNICZA

28.10.2023, sobota
9.00-15.00: prezentacje
15.00-17.00: panel ekspercki

Temat: Ośrodki lutnicze oraz kształcenie lutników w Europie od XVI wieku do dziś

Konferencja poświęcona jest prezentacji ośrodków lutniczych w Europie. Wraz z zaproszonymi gośćmi z Polski, przedstawiającymi dokonania polskiej szkoły lutniczej, począwszy od mistrzów Groblicza i Dankwarta, po spuściznę patrona Festiwalu Włodzimierza Kamińskiego i współczesnych polskich artystów lutników, zaproszeni prelegenci z Wielkiej Brytanii (szkoła w Newark), Francji (Mirecourt), Włoch (Cremona) oraz Niemiec (Mittenwald) przedstawią historię, stylistykę i metody kształcenia w swoich ośrodkach lutniczych.

Pod koniec konferencji odbędzie się specjalnie przygotowany panel ekspercki, inicjujący rozmowy na temat utworzenia międzynarodowego porozumienia szkół lutniczych. Porozumienie to znacząco ułatwi współpracę przyszłych pokoleń lutników na arenie międzynarodowej, przyspieszy wymianę doświadczeń i wiedzy oraz otworzy nowe możliwości dla uczniów i studentów lutnictwa artystycznego.


WYSTAWA POLSKICH ARTYSTÓW LUTNIKÓW

26.10.2023, czwartek
12.00-17.00: wystawa
13.00: koncert w porze lunchu

27.10.2023, piątek
10.00-15.00: wystawa
13.00: koncert w porze lunchu

Na wystawę składają się prace współczesnych polskich artystów lutników, członków Związku Polskich Artystów Lutników, którzy prezentują swoje instrumenty w otwartej przestrzeni Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wystawa jest otwarta dla publiczności, która może porozmawiać z artystami na temat ich codziennej pracy. Muzycy dodatkowo mogą porównać instrumenty poszczególnych uczestników wystawy i nawiązać kontaktu z wybranymi lutnikami. Wystawę uatrakcyjnią wydarzenia towarzyszące w formie koncertów w porze lunchu, podczas których zaprezentowane zostaną uprzednio zgłoszone instrumenty z wystawy.

 


Festiwal organizowany przez Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu ma charakter międzynarodowy i składa się z czterech głównych wydarzeń: I Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Włodzimierza Kamińskiego, Warsztatów Sztuki Lutniczej, Międzynarodowej Konferencji Lutniczej oraz Wystawy Polskich Artystów Lutników.

Współorganizatorami są: Fundacja Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego i Heleny Harajdy oraz Związek Polskich Artystów Lutników.

Więcej informacji na stronie projektu: KLIK

 


Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logotyp MKiDN


Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego


Festiwal Sztuki Lutniczej im. Włodzimierza Kamińskiego został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania

Patronat honorowy Prezydent Miasta Poznania


Patroni medialni:

TVP Kultura, TVP3 Poznań, Głos Wielkopolski, naszemiasto.pl, Radio Poznań, IKS, kulturapoznan.pl

    logotyp Głosu Wielkopolskiego Nasze Miasto logo Radio Poznań logo poziom 

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content