EWA GUZOWSKA

Tytuł: prof. dr hab.

Jednostka organizacyjna: Instytut Instrumentów Lutniczych

Stanowisko pracy: PROFESOR

Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny

EWA GUZOWSKA

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
profesor (15.05.2024), prof. AMP (od 2015) – Akademia Muzyczna im. I.J Paderewskiego w Poznaniu, dr hab.

Stanowisko
profesor

Dyscyplina artystyczna/naukowa — kierunek
instrumentalistyka

Specjalność
altówka

Zatrudnienie na wydziale
Wydział Instrumentalistyki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej

Instytut
Instytut Instrumentów Lutniczych,
Katedra Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary

Prowadzone przedmioty
instrument główny — altówka

Kontakt
eguzowska@amuz.edu.pl

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Ewa Guzowska — altowiolista, solistka, kameralistka. Profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego w Poznaniu. Dyrektor artystyczny poznańskich kursów dla Altowiolistów w salonie Nowowiejskich oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Kursu Muzycznego im.W. Friemanna w Koninie. Wiceprezes stowarzyszenia ViolaArte, członek Polskiego Towarzystwa Altowiolowego z siedzibą w Krakowie. Od 2022 roku jest wykładowcą w International Center for Music and Arts w Pekinie, gdzie pracuje w charakterze profesora altówki. Ewa Guzowska jest konsultantem i ekspertem w Centrum Edukacji Artystycznej. Zasiada jako juror wielu konkursów w kraju i za granicą. Opiniuje wnioski i przeprowadza kwalifikacje muzyków do programu pomocy Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Ukończyła z wyróżnieniem Summa Cum Laude Universität der Künste w Berlinie oraz dodatkowe studia Mistrzowskie na UdK, również z wyróżnieniem. Jest także absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka wielu nagród na konkursach. Stypendystka Komische Oper w Berlinie, Deutsche Symphonie Orchester w Berlinie, Berliner Kammer Orchester w Berlinie, Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa Guzowska nagrała płyty z utworami i z Sonatami na altówkę i fortepian D. Szostakowicza, R. Clarke, J.S. Bacha, J. Brahmsa, J. Papaja, Z. Kozuba, P. Hindemitha, F. Chopina, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, F. Schuberta, R.Gnatallego, W. Friemanna, F. Nowowiejskiego oraz utwory solowe, Duety i Tria wielu kompozytorów.

Ewa Guzowska posiada w swoim repertuarze znaczną ilość utworów polskich dedykowanych artystce.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe

Ukończyła Studia z wyróżnieniem Summa Cum Laude Universität der Künste w Berlinie oraz dodatkowe studia w klasie mistrzowskiej na UdK również z wyróżnieniem. Jest także absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I.J Paderewskiego w Poznaniu.
Laureatka wielu nagród na konkursach instrumentalnych.

Stypendystka i stażystka Komische Oper w Berlinie, Deutsche Symphonie Orchester w Berlinie, Berliner Kammer Orchester w Berlinie, Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester współpracując przy projektach symfonicznych m.in. z M. Vengerowem, S. Mintzem, T. Zimmermanem, S. Meyerem, I. Pogorelićem czy H. Hardenbergerem, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin, Filharmonia Poznańska. Z ww. orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy. Artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin, którą tworzą soliści Komische Oper realizujący muzykę kantatowo-oratoryjną. Współpracowała również z Polish Chamber Orchester, biorąc udział w tournée pod kierunkiem Nigela Kennedy’ego.

Ewa Guzowska otrzymała nagrodę specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną Deutsche Oper Berlin. Koncertowała solo z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz wielokrotnie z Poznańską Filharmonią pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego oraz Renarda Czajkowskiego, otrzymując zawsze entujastyczne recenzje swoich występów. W 2010 roku występowała jako solistka pod batutą J.M. Florêncio z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej. Dokonała prawykonania dedykowanego jej Koncertu na altówkę i orkiestrę smyczkową Ewy-Fabiańskiej-Jelińskiej z orkiestrą studentów AM w Poznaniu. Solistka wykonywała ten koncert z Baltic Neopolis Orchestra oraz z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, pod dyr.K. Tomali-Jedynak. Dokonała prawykonania dedykowanego jej i Tomaszowi Kandulskiemu utworu Tree of Life Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej pod dyr. A. Domurata.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia

2015 – Brązowy Medal i legitymacja z autografem od Prezydenta Andrzeja Dudy za służbę kulturze;
2018 – Nagroda Rektora Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu;
2020 — odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i legitymacja od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Piotra Glińskiego;
2020 – Głos Wielkopolski – „Pokaż Talent”, III miejsce w kategorii Anioł Talentu w województwie wielkopolskim;
2020 – Nagroda Prezydenta Miasta Konina za pracę i wkład w rozwój konińskiej kultury oraz promocję miasta;
2021 – „Medal Komisji Edukacji Narodowej” za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (Ministerstwo Edukacji i Nauki, podpisano, minister Przemysław Czarnek);
2020 – Nagroda Rektora II stopnia za wybitną działalność dydaktyczną, w tym przygotowanie studentów do konkursów;
2022 – nagroda na II Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w obszarze powszechnie rozumianym jako muzyka poważna: za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i edukacyjne zrealizowane w roku 2021, Dyplom Brązowy w kategorii Zespół Kameralny.