BARBARA DMOCHOWSKA
Tytuł: dr hab.
Jednostka organizacyjna: Instytut Edukacji Artystycznej
Stanowisko pracy: PROFESOR UCZELNI (prof. AMP)
Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny
Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
doktor habilitowany, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, 2013
Stanowisko
prof. AMP
Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
sztuki muzyczne / instrumentalistyka
Specjalność
fortepian
Zatrudnienie na wydziale
I
Instytut:
IEA
Prowadzone przedmioty
fortepian
podstawy improwizacji fortepianowej
Kontakt
bdmochowska@amuz.edu.pl
Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
W swojej działalności artystycznej propaguje arcydzieła muzyki kameralnej, koncertując w Polsce i zagranicą. Owocem jej współpracy z wieloma wybitnymi artystami są nagrania zarejestrowane na płytach CD:
Barwy wieczoru (Edycja Św. Pawła, 1997) – w duecie ze skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską-Belicą;
Johannes Brahms – Viola Music (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego, 2007) – wraz z altowiolistą Lechem Bałabanem i wiolonczelistką Agnieszką Bałaban;.
César Franck, Karol Szymanowski (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego, 2007) – Sonaty na skrzypce i fortepian w duecie ze skrzypaczką Dorotą Kwiecińską;
Aleksander Tansman – Pieśni (Acte Prealable, 2013) – ze śpiewaczką Małgorzatą Woltmann-Żebrowską; płyta zawiera cztery cykle pieśni kompozytora – jest to pierwsze nagranie światowe w wersji na CD;
Poznań na szlaku pieśni – wokół liryki wokalnej XIX i XX wieku (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego, 2022), ze śpiewaczką Aleksandrą Kamińską- Rykowską.
W kręgu zainteresowań artystki ważną rolę odgrywa też sztuka improwizacji fortepianowej i jej poetyckie inspiracje, ten obszar poszukiwań odnajdujemy w kolejnych płytach CD:
Kołysanki dla Samuela (Księgarnia św. Wojciecha, 2006, wydane wraz z książką Bogny Białeckiej 40 tygodni radości) – rejestracja solowych improwizacji fortepianowych;
Kolędy – poetycko (Wydawnictwo Dębogóra, 2014 ) – z aktorką Anna Kadecką-Nowicką; improwizacje własne na temat popularnych polskich kolęd z towarzyszeniem poezji wybranych poetów wielkopolskich;
Fryderyk Chopin – Natchnienia (Barbara Dmochowska, 2012) – zawiera wybrane utwory Fryderyka Chopina i improwizacje własne, inspirowane dziełami kompozytora;
Być dobrym jak chleb (Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego: Europejczyk, 2018 ) – z aktorką Anna Kadecką-Nowicką; improwizacje własne inspirowane tematem chleba wraz z impresjami poetyckimi poetek poznańskich;
Od roku 1997 artystka zajmuje się także animacją życia muzycznego na terenie Wielkopolski. Zaprojektowała, zorganizowała i poprowadziła następujące cykle koncertów: „Pedagodzy i studenci”, „Popołudnie z muzyką”, „Biesiady rodzinne”, „Spotkania z poezją i muzyką”, „Rodzinne spotkania z poezją i muzyką”, „Filiżanka kultury”, „Wspomnienia o naszych mistrzach” (w sumie ponad 200 koncertów).
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe
W 1993 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego.
Na XI Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi ( 1992),otrzymała III nagrodę w kategorii trio fortepianowe.
Warsztat pianistyczny doskonaliła na mistrzowskich kursach w Dusznikach Zdroju, Poznaniu i Wrocławiu pod kierunkiem A. Orłowieckiego, T. Szebanowej i M. Szwajger-Kułakowskiej oraz za granicą w Amsterdamie, Alkmaar i Bergen w klasie kameralistyki T. Bohlen’a i S. Ivasaki .
Kameralistka towarzyszyła skrzypkom podczas 17 konkursów skrzypcowych, m.in.: Yehudi Menuhin International Violin Competition w Folkestone (Anglia;1995), XI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu ( praca w charakterze oficjalnego pianisty akompaniatora;1996), I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów w Krakowie(1996), Konkurs na Konkurs – TVP- eliminacje do Konkursu Eurowizji (1996) ,I Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Skrzypków im. A. Januszajtis w Gdańsku (1994), V Ogólnopolski Konkurs Skrzypków im Z. Jahnkego w Poznaniu (1994), III Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (1996), Konkurs Muzyki XX wieku w Radziejowicach (1998 ).
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
Brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej
Srebrny Medal za długoletnią służbę