Instytut Jazzu i Muzyki Estradowej

Zastępca dyrektora
Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej
ad. dr Maciej Kociński

Instytut Jazzu i Muzyki Estradowej kształci studentów w ramach kierunku jazz i muzyka estradowa. Jego celem jest rozwijanie indywidualności i osobowości twórczej studentów, przygotowanie ich do pracy w orkiestrach i zespołach, a także do podjęcia pracy pedagogicznej.

Działalność dydaktyczna skierowana jest na przygotowanie do samodzielnego tworzenia i wykonywania muzyki improwizowanej i estradowej. Kreuje wirtuozów – instrumentalistów i wokalistów, muzyków zespołowych, kompozytorów i aranżerów muzycznych w ramach następujących specjalności w zakresie muzyki jazzowej i estradowej: flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, fortepian, gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja, wokalistyka oraz kompozycja z aranżacją.

Ważnym elementem pracy instytutu jest istniejąca w jego ramach Katedra Twórczości i Interpretacji Jazzowej. Kadra wykładowców tej jednostki organizacyjnej składa się z czołowych artystów polskiej sceny jazzowej, a sukcesy i dokonania wykładowców, studentów oraz absolwentów mają zasięg międzynarodowy. Biorą oni udział w konkursach, warsztatach, festiwalach i konferencjach, organizują lokalne wydarzenia promujące jazz wśród melomanów. W pejzaż wielkopolskiego życia muzycznego na stałe wpisały się autorskie inicjatywy, realizowane przez zespół Katedry: koncerty z gościnnym udziałem polskich i międzynarodowych artystów, cotygodniowe jam sessions w poznańskich klubach, koncerty dyplomantów, wykłady otwarte, spotkania, projekcje i konferencje poświęcone zagadnieniom dialogu między dziedzinami sztuki ze szczególnym uwzględnieniem jazzu. Wszystkie te wydarzenia tworzone są z myślą o rozwoju i wzbogacaniu życia kulturalnego miasta, którego tradycje jazzowe są szczególnie silne i żywe.

Równolegle Katedra zajmuje się badaniem tradycji muzycznej jazzowego Poznania i Wielkopolski, tworzy archiwum organizowanych wydarzeń i podejmowanych działań oraz nawiązuje współpracę z uczelniami i instytucjami z całego świata.

Instytut daje możliwość rozwoju naukowego pracowników, zdobywania stopni i tytułów, prowadzenia projektów badawczych i kształcenia przyszłej kadry dla nowo rozwijających się pilotażowych wydziałów jazzu w szkolnictwie średnim. Pracownicy instytutu są uznanymi recenzentami w przewodach naukowych dla specjalności jazzowych w Polsce.

Studenci i pedagodzy prowadzą szeroką działalność międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem „European Jazz School” oraz w ramach programu Erasmus.

Kontakt:

dyrektor Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej
prof. dr hab. Wojciech Olszewski: wolszewski@amuz.edu.pl

zastępca dyrektora Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej
ad. dr Maciej Kociński: mkocinski@amuz.edu.pl

Sekretariat Instytutów:
Instrumentalistyki,
Instrumentów Lutniczych,
Jazzu i Muzyki Estradowej, pok. 111

godziny przyjęć: poniedziałek-piątek –12.00-14.00
tel. (+48) 61 85 68 933

mgr Magdalena Kałek
e-mail: mkalek@amuz.edu.pl

mgr Roksana Skieresz
e-mail: rskieresz@amuz.edu.pl

Jazz w Muchos

Informujemy, że nasz instytut nawiązał współpracę z klubem muzycznym MUCHOS, działającym w Poznaniu przy ulicy Nowowiejskiego 13/15. To znane i popularne miejsce spotkań miłośników muzyki stanie się także sceną dla młodych adeptów jazzu i muzyki estradowej studiujących w naszej Akademii.

Współpraca polegać będzie na cyklicznych prezentacjach najciekawszych projektów zespołowych i solistycznych wywodzących się z Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej. Już od listopada nasi studenci zawładną sceną w Muchos dwa razy w miesiącu. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbędzie się otwarte jam session, moderowane przez studencką sekcję rytmiczną, na które zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania – instrumentalistów i wokalistów. W drugiej połowie miesiąca studenci, a także wykładowcy naszego Instytutu, zaprezentują w formie koncertu jeden z aktualnych projektów zespołowych bądź solistycznych.

Zapewniamy najwyższy poziom artystyczny, a także miłą atmosferę. Dzięki profesjonalnej scenie klubu, jej nagłośnieniu i oprawie świetlnej, propozycje muzyczne będą okraszone odpowiednią oprawą, a wykonawcy uzyskają świetną możliwość praktyki wykonawczej w optymalnych warunkach i naturalnym dla tej muzyki środowisku.

W piątek 27 kwietnia 2022 r. w klubie Muchos odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Akademia dobrych dźwięków”.

Tym razem prawdziwa gratka – występ kwartetu pod dowództwem Macieja „Kocina” Kocińskiego, złożony z wybitnych wykładowców Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej:

Maciej „Kocin” Kociński – saksofon
Dawid Kostka – gitara
Damian Kostka- kontrabas
Mateusz Brzostowski – perkusja

Zrealizowane spotkania:

Kolejne jam session w ramach współpracy Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej z klubem muzycznym MUCHOS, pod hasłem „DŻEMDŻEZY”, odbędzie się 3 grudnia 2021. Początek o godzinie 21.00.

Moderatorem wydarzenia będzie zespół w składzie:

Jagoda Różycka – wokal
Michał Rab – gitara