PAWEŁ KROCZEK
Tytuł: dr
Jednostka organizacyjna: Instytut Instrumentalistyki
Stanowisko pracy: ADIUNKT
Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny
Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
Doktor, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2016 r.
Stanowisko
adiunkt
Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
instrumentalistyka
Specjalność
klarnet
Zatrudnienie na wydziale
II
Prowadzone przedmioty
instrument główny klarnet
kameralistyka
literatura specjalistyczna przedmiotu głównego
Kontakt
pkroczek@amuz.edu.pl
Działalność artystyczna/naukowa
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhögskolan I Malmö, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego. W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus – studia w klasie klarnetu dra Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy).
W 2016 r. w macierzystej uczelni otrzymał stopień doktora sztuki i został zatrudniony na wydziale instrumentalnym.
Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: D. Altmann, S. Brill, N. Cox, J. Montilla, F. Heau, K. Dohnal, G. Varga, N. Pinto, M. Polak, J. Peitz, A. Adamski, K. Wolak, W. Komsta.
Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna.
Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju, pracując pod kierunkiem wybitnych dyrygentów: Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Marcin Sompoliński, Nikolai Znaider, Jakub Chrenowicz, Przemysław Neumann, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival, Festiwal im. Karola Szymanowskiego w Pekinie, Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad pięćdziesiąt prawykonań, w tym utwory z dedykacjami kompozytorskimi. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Akademii Muzycznej w Poznaniu, Opery Poznańskiej oraz z orkiestrą CollegiumF.
W latach 2015-2020 r. brał udział jako prelegent oraz solista w Międzynarodowej Konferencji „Narwy Instrumentów Dętych” w AM w Poznaniu. W 2017 r. wystąpił podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Klarnet wczoraj i dziś” w AS w Szczecinie – publikacja referatu w zeszycie naukowym. W 2018 r. był jednym z artystów VIII Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). W roku 2019 wystąpił z recitalem oraz referatem podczas IX Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Camerino (Włochy). W tym samym roku wystąpił również w ramach II Międzynarodowej Konferencji Klarnetowej w AM w Krakowie.
W 2020 r. wystąpił z recitalem na festiwalu WoodwindFest 2020 w Ridgefield New Jersey.
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe
W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck). W 2012 r. otrzymał I Nagrodę w Kategorii Kameralnej oraz III w Kategorii Solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia). W 2011r. III nagrodę podczas
V Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn). W 2010 r. III nagrodę na XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor) oraz Wyróżnienie w Kategorii Kameralnej IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin).
Ponadto prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną – OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, a jego uczniowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach. Jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich oraz warsztatów dla klarnecistów, m.in. Ogólnopolskie Warsztaty Klarnetowo – Saksofonowe w Ostrowie Wlkp., Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Bałoszycach, Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych „+” w Kaliszu. Zasiada w jury konkursów oraz przesłuchań CEA.
Jest współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia im. Józefa Madei http://festiwalmadei.pl/stowarzyszenie/
Zasiada w zarządzie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.
Od 2020 r. Paweł Kroczek jest artystą manufaktury Royal Global Clarinets. Używa instrumentów Royal Global Firebaird oraz Buffet Crampon Festival.