PIOTR SZULC

Tytuł: dr

Jednostka organizacyjna: Instytut Instrumentalistyki

Stanowisko pracy: ADIUNKT

Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny

PIOTR SZULC

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania

doktor, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2015

Stanowisko

adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa — kierunek

instrumentalistyka

Specjalność

perkusja

Zatrudnienie na Wydziale

II

Instytut

II

Prowadzone przedmioty

perkusja (obecnie)
zestaw jazzowy
kameralistyka (obecnie)
metodyka nauczania przedmiotu głównego (obecnie)
ćwiczenia rytmiczne
perkusja dla dyrygentów (obecnie)

Kontakt: 

pszulc@amuz.edu.pl. drumpit@interia.pl

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Piotr Szulc jest adiunktem w Katedrze Perkusji na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obszar jego eksploracji artystycznych i naukowych dotyczy inkorporacji elementów sztuki popularnej do „perkusji klasycznej”. Artysta jest otwarty na twórcze poszukiwania doświadczeń muzycznych, które znajdują potwierdzenie w jego rozległej i wszechstronnej działalności artystycznej obejmującej zarówno występy solowe, jak i również projekty popularno-symfoniczne, w których spełnia się jako muzyk sekcji rytmicznej. Dzięki doświadczeniu, jakie zdobył grając i koncertując w różnych formacjach muzycznych, Piotr Szulc reprezentuje wszechstronne i uniwersalne umiejętności, które są niezbędne do działania zarówno na polu dydaktyki jak i praktyki estradowej współczesnego perkusisty. Z dziedziny kameralistyki i studiów orkiestrowych kształcił swoje umiejętności m.in. na Międzynarodowych Kursach w Lanciano, we Włoszech, pod kierunkiem Franco Campioni’ego. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Artysta prowadzi działalność na polu kameralistyki oraz solowej praktyki estradowej. Od kilku lat działa czynnie w projekcie PercTon Duo, z perkusistą Piotrem Sołkowiczem (dla duetu zostały specjalnie skomponowane utwory). W niedługim czasie ukaże się pierwsza wspólna płyta artystów. Piotr Szulc jest współautorem perkusyjnego spektaklu dla dzieci pt. „Bum,Trach, Bach”, który realizowany jest regularnie na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artysta wykonuje podczas tych koncertów solowe partie perkusyjne, a także własne utwory kameralne i solowe, w których przedstawia szerokie spektrum umiejętności perkusyjnych od klasyki, poprzez elementy teatru instrumentalnego, aż do jazzu. Piotr Szulc brał udział w dwóch edycjach cyklu koncertów „Muzyka Naszych Czasów”, których organizatorami są: Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego – Międzynarodowe Centrum Muzyki oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Artysta brał także udział w cyklu koncertów „Moja Muzyka”, wykonując solo muzykę Yannisa Xenakisa.
Muzyk ma w swoim dorobku publikację pt. „Idiom jazzowy w sztuce perkusyjnej”, zredagowaną przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ponadto bierze czynny udział (wykłady) w ogólnopolskich perkusyjnych konferencjach naukowych (2017, 2021, 2022); był także głównym organizatorem II Warsztatów z Kameralistyki dla Uczniów Klas Perkusji Szkół Muzycznych II Stopnia (2022).
Jako perkusista wykonujący muzykę rozrywkową współpracował na stałe m.in. z Zenonem Laskowikiem (występy m.in. w Austrii, USA oraz w Kanadzie), a także z Hanną Banaszak. Ma w swojej karierze koncerty m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Ireną Santor, Alicją Majewską, Edytą Górniak, Mietkiem Szcześniakiem czy Krystyną Prońko. Zrealizował kilka nagrań płytowych, w których wykonał solowe partie perkusyjne. Odbył trzy kontrakty zagraniczne dla firm Radisson Seven Seas Cruises, Silversea oraz Oceania Cruises. Jest perkusistą poznańskiej formacji Big Stan Orchestra, współpracuje obecnie z Zespołem Muzyki Sakralnej Lumen oraz m.in. z pianistą i aranżerem Jackiem Skowrońskim.
Artysta jest zatrudniony w Orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu na stanowisku solisty z obowiązkiem wykonywania partii tutti. Pracował z wieloma uznanymi dyrygentami (m.in. Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk). Współpracuje na stałe jako pierwszy perkusista z Orkiestrą Collegium F, z którą stale realizuje projekty z cyklu „Speaking Concerts” oraz nagrania telewizyjne. W roku 2018 odbył ogólnopolską (jedyną w Polsce) trasę koncertową, podczas której wykonywana była muzyka do filmu „Lalaland”. Muzyk do dziś współpracuje również m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus”, z którą wykonywał koncerty transmitowane na żywo do Polskiego Radia, a także nagrał płytę z muzyką Mieczysława Weinberga. W latach wcześniejszych artysta współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a także jako kotlista z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, oraz Orkiestrą Barokową Academia dell’Arcadia.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe

Doktorat, 2015. Tytuł dysertacji: „Idiom jazzowy w sztuce perkusyjnej”
fragment recenzji: To przebywanie na granicy dwóch różnych, a jednocześnie połączonych światów sprawia, że wiele jego wypowiedzi brzmi wyjątkowo prawdziwie i wiarygodnie. (…) To słowa dojrzałego muzyka, artysty, osobowości otwartej i bystrego obserwatora współczesnego świata perkusyjnego.
B. Maseli

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia

Medal Brązowy za długoletnią służbę – nadany w roku 2017 przez Prezydenta RP
Medal Komisji Edukacji Narodowej – nadany w roku 2021 przez Ministra Edukacji i Nauki