JOSE FLORENCIO

Tytuł: dr hab.

Jednostka organizacyjna: Instytut Dyrygentury

Stanowisko pracy: ADIUNKT (dr hab.)

Opis grupy zawodowej: Nauczyciel badawczo-dydaktyczny

JOSE FLORENCIO

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
doktor, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
dyrygentura

Specjalność
dyrygentura symfoniczno-operowa

Zatrudnienie na wydziale
I

Prowadzone przedmioty
zespoły operowe
dyrygentura symfoniczna
dyrygentura operowa

Kontakt
jflorencio@amuz.edu.pl

Działalność artystyczna/naukowa
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Dyrygent, jedna z czołowych postaci polskiego świata muzycznego, muzyk ze znaczącą karierą międzynarodową. Pochodzi z Brazylii, od 1985 roku mieszka na stałe w Polsce.

Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, a następnie uzupełniał na wielu kursach mistrzowskich w swoim kraju jak i poza nim, jak np. w nowojorskiej The Juilliard School of Music i Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. W warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie dyrygentury Henryka Czyża.

Sprawował funkcje: dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Warszawie – Operze Narodowej, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie i Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo, oraz szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Godności te piastował jednocześnie prowadząc gościnną współpracę niemal ze wszystkimi instytucjami muzycznymi Polski oraz ze znaczącymi instytucjami w 28 krajach świata.

Imponujący zarys kariery artysty jak rzadko kogo cechuje wyjątkowa wszechstronność, która obejmuje poprowadzenie koncertów, spektakli operowych, baletowych, operetkowych, musicalowych, nagrań płytowych, archiwalnych i telewizyjnych, udział na festiwalach oraz pedagogikę. Programy koncertów i nagrań obejmują repertuar, który sięga od baroku do muzyki najnowszej z udzialem największych nazwisk spośród solistów w kraju i poza nim.

Pod jego batutą zainscenizowano takie dzieła operowe (niektóre wielokrotnie), jak: Czarodziejski flet, Don Giovanni i Wesele Figara W.A. Mozarta; La Traviatta, Nabucco, Rigoletto, Makbet, Ernani, D.Carlo, Moc Przeznaczenia, Trubadur, Aida G. Verdiego; Salome i Ariadne na Naxos R. Straussa; Madamme Butterfly i Tosca G. Puciniego; Cyrulik Sewilski, Turek we Wloszech i Kopciuszek G. Rossiniego; Córka Pułku i Don Pasquale G. Donizetiego; Werther i Thais J.Massneta; Norma V. Belliniego; Cavalleria Rusticana P. Mascagni; Poławiacze pereł i Carmen G.Bizeta; Borys Godunov M. Mussorgskiego; Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego; Gwałt na Lukrecji B. Brittena oraz prapremiery światowe oper: Elektra M. Theodorakisa dla Theatre Municipal w Luksemburgu, Tides and waves J. Bruzdowicz na inauguracji Olimpiad w Barcelonie i Olga J. Antunes’a dla Theatro Municipal e Sao Paulo.
Zrealizował z muzyki musicalowej: Jesus Christ Superstar i Skrzypek na dachu, a z tytułów operetkowych: Baron Cygański J. Straussa. Z repertuaru baletowego zrealizowal i poprowadzil m.in. Dziadka do orzechow, Śpiąca krolewna, Jezioro Labedzie P.Czajkowskiego; D.Kichot A. Minkusa; Córka źle strzeżona G. Rossini/Harold; Święto Wiosny I. Strawinskiego; Scheherezade M.R. Korsakova; L’apres mi di d’un faune C. Debussy’ego; Grek Zorba M. Theodorakisa; oraz prapremiera światowa Brazyljiczyka w Paryżu Offenbach/Malecki, spośród wielu innych wieczorów baletowych z wieloma pozycjami różnych autorów w jednym programie.
Aktywność nagraniowa obejmuje 18 płyt i ponad 300 tytułów nagranych dla Polskiego Radia oraz wiele nagrań dla telewizji.
Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury, jednocześnie także Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadzi fakultet z zarzadzania teatrem operowym. JMF poprowadzil kursy mistrzowskie w kilku Polskich uczelniach muzycznych. Na arenie międzynarodowej może szczycić się tym, iż był pierwszym w stusześćdziesięcioletniej historii Konserwatorium Moskiewskiego dyrygentem z Polski, zaproszonym do poprowadzenia kursów mistrzowskich z zakresu dyrygentury oraz uroczystego koncertu z repertuarem polskim i brazylijskim. W ten sposób José M. Florêncio znalazł się w grupie tak wybitnych osobowości świata muzyki, jak sir Georg Solti czy Mścisław Rostropowicz.
José Maria Florêncio jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń. Ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maestro także jest Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne i naukowe

Dyrektorował Instytucjami artystycznymi w Lodzi, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu (Tear Wielki i Filharmonia), Gdańsku (po raz drugi prowadzi Operę Bałtycką), Bydgoszczy oraz Sao Paulo. Osiągnięcia fonograficzne Maestra obejmują 18 płyt, ponad 300 tytułów nagranych dla Polskiego Radia, programy radiowe i telewizyjne, a kariera dyrygencka wykazuje występy w 28 krajach i współpracę z takimi orkiestrami, jak: Jerusalem Symphony, Orkiestra Saint Martin in the Fields, Orkiestra XVIII w. oraz wszystkie czołowe zespoły Polski.

Jako pedagog od kilku lat pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Poprowadził także warsztaty dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Konserwatorium Moskiewskim.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia

Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla Polskiej Kultury; Nagroda Sereia de Ouro TV Globo, Brazylia; Nagroda dla Najlepszego dyrygenta krytyków muzycznych w Sao Paulo.

 


Last name and first name
José Maria Florêncio

Academic title and degree, institution, graduation year
Doctor

Position
assistant professor

Artistic/research discipline
Conducting

Speciality
Orchestral – symphonic operatic conducting

Employment at the Faculty
I

Courses taught
Conducting
Opera Ensembles

Contact
jflorencio@amuz.edu.pl