JAKUB KRASZEWSKI
Tytuł: mgr
Jednostka organizacyjna: Instytut Jazzu i Muzyki Estradowej
Stanowisko pracy: WYKŁADOWCA
Opis grupy zawodowej: Nauczyciel dydaktyczny
Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
mgr, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu
Stanowisko
wykładowca
Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
jazz i muzyka estradowa
Specjalność
kompozycja z aranżacją
Zatrudnienie na Wydziale
I, II
Instytut
Prowadzone przedmioty
kompozycja z aranżacją
big band
akompaniament w klasie wokalistyki jazzowej
akompaniament w klasie śpiewu musicalowego
repertuar wokalny
Kontakt:
jkraszewski@amuz.edu.pl
Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie organów oraz w klasie fortepianu jazzowego. W 2019 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej dr hab. Krzesimira Dębskiego. W roku akademickim 2018/2019 w ramach programu stypendialnego Erasmus+, studiował w Conservatorium Maastricht w Holandii w klasie kompozycji i aranżacji prof. Wolfganga Brauna. Od 2020 roku prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.
Od 2014 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu jako pianista, dyrygent i aranżer. Uczestniczył w nagraniach płyt z polskimi wersjami uznanych dzieł musicalowych, m. in. jako aranżer i kierownik muzyczny zespołu instrumentalnego na płycie Opowieści zimowe (cykl „December Songs” autorstwa Maury’ego Yestona), jako dyrygent na nagraniu musicalu „Nine” Maury’ego Yestona oraz jako pianista na płycie monograficznej z twórczością Johna Bucchino zatytułowanej „W tonacji życia”. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu objął także kierownictwo muzyczne nad musicalem „Footloose”, którego premiera odbyła się w 2018 roku, w latach 2018-2022 poprowadził jako dyrygent wszystkie wykonania tego spektaklu, łącznie ponad 80 przedstawień.
Od 2019 roku jest głównym dyrygentem i aranżerem zespołu Szczecin Philharmonic Big Band, działającego przy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, z którym wydał płytę „Szczecin Philharonic Big Band Świątecznie”. Stworzył wiele aranżacji na zamówienie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, Skalpel Big Band, Poznańskiej Piętnastki i innych zespołów. Od 2023 roku objął kierownictwo muzyczne Ogólnopolskiego Festiwalu Niemen Inspiracje w Poznaniu.
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe
Otrzymał wiele nagród na konkursach organowych, m. in. nagrodę specjalną dla najlepszego organisty (dwukrotnie) podczas IV Internationaler Malchower Kirchenpreis (2012) i VI Internationaler Malchower Kirchenpreis (2014), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Organiści Młodej Europy” w Bardzie (2013), jest również dwukrotnym laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej oraz improwizacji organowej prowadzonych przez wielu wybitnych organistów, takich jak David Cassan, Ennio Cominetti, Andrzej Chorosiński, Tomasz Adam Nowak. Od 2023 roku swoje umiejętności doskonali, studiując w klasie improwizacji organowej prof. Tomasza Orlowa w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
Stypendium Artystyczne Miasta Szczecina (2013, 2014)
III miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Organiści Młodej Europy” w Bardzie (2013)
I miejsce w Konkursie Kompozytorskim Grohman Orchestra „Klasyczna orkiestra – mała forma rozrywkowa” (2017)