EMILIA PANKOWIAK
Tytuł: mgr
Jednostka organizacyjna: Instytut Kompozycji i Teorii Muzyki
Stanowisko pracy: WYKŁADOWCA
Opis grupy zawodowej: Nauczyciel dydaktyczny

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
magister, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2008
Stanowisko
wykładowca
Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
kompozycja i teoria muzyki
Specjalność
rytmika
Zatrudnienie na Wydziale
Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej
Instytut
Instytut Kompozycji i Teorii Muzyki
Prowadzone przedmioty
improwizacja fortepianowa
rytmika z elementami terapii muzyczno-ruchowej
rytmika w oligofrenopedagogice i terapii surdologopedycznej
rytmika w terapii małego dziecka
Kontakt: adres email
Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Wykładowca w Katedrze Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej, surdopedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Prowadzi warsztaty i konsultacje z zakresu improwizacji fortepianowej, a także wykłady w kraju i za granicą w ramach konferencji naukowych, sympozjów, dotyczących metody rytmiki, umuzykalniania najmłodszych, zastosowania metody Emila Jaques-Dalcroze’a w działaniach terapeutycznych (m.in. Luksemburg, Pittsburgh (USA), Tokio, Wiedeń, Drezno, Kajetany, Gdańsk, Łódź, Poznań, Białystok, Łusławice). Jej zainteresowania skupiają się wokół badań nad zastosowaniem metody rytmiki w rehabilitacji dzieci zaimplantowanych wszczepem ślimakowym. Wieloletni terapeuta Fundacji Orange i Fundacji Fonia wspierających rehabilitację dzieci z niepełnosprawnością słuchu. Od 2007 roku współpracuje z terapeutami Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w ramach prowadzonych badań naukowych.
Emilia Pankowiak jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej (MKiDN) i obserwatorem egzaminów dyplomowych w ramach Badań Jakości Kształcenia. Jako ekspert zasiada w komisjach egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy. Jest także obrońcą z urzędu w postępowaniach dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Współautorka podstawy programowej dla przedmiotu improwizacja fortepianowa dla specjalności rytmika przeznaczonych dla szkół muzycznych I i II stopnia. Od 2008 r. związana z Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile w charakterze nauczyciela improwizacji fortepianowej, a w latach 2018-2024 r. także w roli wicedyrektora i p.o. dyrektora szkoły. Współorganizator Ogólnopolskich Warsztatów Rytmiki w Pile. Od 2017 roku nauczyciel improwizacji fortepianowej w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu.
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe
Wystąpienia w ramach konferencji, sympozjów naukowych:
• “Zastosowanie metody Emila Jaques-Dalcroze’a w rehabilitacji dzieci zaimplantowanych wszczepem ślimakowym we wczesnym wspomaganiu rozwoju”, II Sypozjum – Muzyki związki pozamuzyczne. W stronę nauk przyrodniczych, org. Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2025.
• “Zastosowanie metody rytmiki podczas zajęć z osobami z niepełnosprawnościami – z doświadczeń własnych”, Konferencja Łączymy Światy, org. Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2024.
• „The use of Dalroze eurhythmics in early support of the development of children with hearing impairment”, 6-th International Conference of Dalcroze Studies w Carnegie Mellon University w Pittsburghu, USA, 2023.
• „Zastosowanie rytmiki w terapii – działania w ramach praktyk studentów specjalności rytmika Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu”, II Międzynarodowe Triennale Choreografii Muzyki, org. w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2023.
• „Terapeutyczne zastosowania metody rytmiki”, org. Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, Akademia Muzyczna im. I.J Paderewskiego w Poznaniu, 2023.
• „The importance of Dalcroze Eurhythmics in otolaryngologist therapy”, 5-th International Conference of Dalcroze Studies, Tokyo, 2021.
• „Logorytmika w terapii surdologopedycznej”, studia podyplomowe dla studentów surdologopedii UAM, org. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2021
• „Zastosowanie muzyki klasycznej w terapii małego dziecka”, Fundacja Fonia, Gdańsk, 2015, 2016, 2017
• „Terapeutyczna moc sztuki”, IV Przeglądu twórczości i aktywności seniorów, org. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie, 2015
• „Metoda Emila Jaques-Dalcroze’a jako forma wspierania rozwoju mowy w procesie rehabilitacji dzieci z wadą słuchu”, I Międzynarodowa Konferencja nt. Pedagogiczne, artystyczne i terapeutyczne aspekty metody Emila Jaques-Dalcroze’a, Akademia Muzyczna im. S. Moniu
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
• Nagroda Indywidualna II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, 2023
• Odznaczenie Prezydenta RP – Medal Brązowy za długoletnią służbę, 2020
• Członek Komitetu Honorowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy, 2015
• Nagrody Dyrektora ZSM w Pile za osiągnięcia dydaktyczne w latach: 2009, 2010, 2012, 2014-2016, 2018-2022
• Nagrody Dyrektora POSM w Poznaniu za osiągnięcia dydaktyczne, 2019, 2020, 2021, 2023