Publikacje

III Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny im. Jerzego Zgodzińskiego przechodzi do historii

5 grudnia 2021 r., Poznań
Jury w składzie:
Marta Klimasara – przewodnicząca
Anna Ignatowicz-Glińska
Markus Leoson
Jose Maria Florencio
Krzysztof Przybyłowicz
postanowiło przyznać następujące nagrody:
Nagrodę w wysokości 3.000 zł za zajęcie TRZECIEGO miejsca otrzymuje: JAKUB KRAWCZYK
Nagrodę w wysokości 4.000 zł za zajęcie DRUGIEGO miejsca otrzymuje: GRZEGORZ SŁOMIAN
Nagrodę w wysokości 5.000 zł za zajęcie PIERWSZEGO miejsca otrzymuje: TOMASZ HERISZ
Ponadto Jury przyznało nagrodę pozaregulaminową:
Nagrodę w wysokości 1.000 zł, ufundowaną przez córki patrona Konkursu, panie Beatę i Karolinę Zgodzińskie – za najlepsze wykonanie utworu na kotły w II etapie otrzymuje: JAKUB KRAWCZYK
Gratulujemy wszystkim laureatom!

LINK DO TRANSMISJI WYDARZEŃ KONKURSOWYCH:

Aktualizacja z dn. 4.12.2021:

Do finału konkursu zakwalifikowało się trzech perkusistów:
TOMASZ HERISZ
JAKUB KRAWCZYK
GRZEGORZ SŁOMIAN
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy połamania pałek w III etapie konkursu, który odbędzie się w niedzielę, 5.12.2021, o godzinie 10:00.

Harmonogram:

czwartek, 2 grudnia 2021 r.
Sala Prezydencka, godz. 18.00

Spotkanie z uczestnikami i losowanie kolejności przesłuchań

piątek, 3 grudnia 2021 r.
Aula Nova

godz. 10.00 – 16.00 przesłuchania II etapu
godz. 18.00 ogłoszenie wyników II etapu

niedziela, 5 grudnia 2021 r.
Aula Nova

godz. 10.00 przesłuchania III etapu
Uczestnikom towarzyszy Orkiestra CoOperate pod dyrekcją Adama Domurata

godz. 15.00 ogłoszenie wyników
godz. 17.00 wręczenie nagród i koncert laureatów

Koncert:

sobota, 4 grudnia 2021 r.
Aula Nova, godz. 17.00

POZNAŃSCY PERKUSIŚCI SOLO W DUECIE I W ZESPOLE

Wykonawcy:
Zespół perkusyjny Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego: Jerzy Mackiewicz, Grzegorz Siek, Beata Słomian, Piotr Sołkowicz

Zespół perkusyjny Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu: Małgorzata Bogucka-Miler, Piotr Kucharski, Sendra Mika, Piotr Szulc

Zespół perkusyjny Teatru Muzycznego w Poznaniu: Małgorzata Marciniak, Piotr Trojanowski, Oskar Walczak

PerkTon Duo: Piotr Sołkowicz, Piotr Szulc

Bartek Miler, Tomasz Szczepaniak

Warsztaty:

SPOTKANIA WARSZTATOWE

piątek, 3 grudnia 2021 r.
Sala Błękitna, godz. 19.30

prof. Anna Ignatowicz-Glińska: Moja kompozytorska przygoda z perkusją

sobota, 4 grudnia 2021 r.

Sala Błękitna, godz. 9.00
prof. Markus Leoson: The Yin&Yang Method for Snare Drum And new arrangements for Marimba

Sala Prezydencka, godz. 11.00
prof. Marta Klimasara: Techniki wydobycia dźwięku i związane z nimi wartości brzmieniowe instrumentów perkusyjnych

Sala Prezydencka, godz. 14.00
prof. Jose Maria Florencio: Ile muzyki, ile matematyki w muzyce perkusyjnej. Relacja perkusja-orkiestra-muzyka z punktu widzenia dyrygenta

Lista uczestników zakwalifikowanych do II etapu Konkursu (przesłuchania na żywo):
[kolejność losowa]
Grzegorz Chwaliński
Grzegorz Słomian
Jakub Krawczyk
Paweł Dyyak
Tomasz Herisz
Maria Ratkowska
Łukasz Szyszko
Aleksandra Nawrocka
Patryk Szczechowski
Barbara Pałka

Regulamin Konkursu

Załączniki:

Repertuar Konkursu

Formularz zgłoszenia

Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny im. Jerzego Zgodzińskiego jest jedynym w Polsce perkusyjnym wydarzeniem konkursowym organizowanym przez uczelnię muzyczną. Zadaniem konkursu jest możliwość przeglądu środowiska perkusyjnego, jego integracja i promocja, poszerzanie doświadczeń estradowych i konkursowych, a szczególnie możliwość konfrontacji artystycznej i wymiany doświadczeń, które są ważnym elementem w procesie kształcenia muzycznego. Po pomyślnej realizacji pierwszego konkursu w roku 2015 i dużym sukcesie kolejnego w roku 2018, podjęliśmy decyzję o organizacji trzeciej już edycji. Do wzięcia udziału w Konkursie zapraszamy wszystkich perkusistów zainteresowanych szeroko rozumianym wykonawstwem perkusyjnym.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych artystów nie zamykamy się w ramach wąskich kategorii instrumentalnych oferując możliwości wyboru z szerokiej gamy repertuarowej i instrumentalnej. W poszczególnych etapach znajdują się propozycje programu na marimbę, wibrafon, werbel, kotły i multipercussion.

Prezentacje konkursowe oceniać będzie interdyscyplinarne jury złożone z wybitnych artystów, któremu przewodniczyć będzie znakomita perkusistka i pedagog, Marta Klimasara. Pozostali członkowie, którzy przyjęli zaproszenie do prac w jury konkursu to szwedzki perkusista Markus Leoson, kompozytorka Anna Ignatowicz-Glińska, dyrygent Jose Maria Florencio Junior, oraz kierownik Katedry Perkusji – Krzysztof Przybyłowicz.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych (nie tylko studentów), a jedynym ograniczeniem będzie wiek – do 30 lat. Dodatkowe wydarzenia związane z Konkursem to warsztaty, koncerty, wystawy instrumentów, itp.

Poza podstawowymi nagrodami za zajęcie pierwszych trzech regulaminowych miejsc przewidujemy, podobnie jak w poprzednich edycjach, nagrody dodatkowe, o których poinformujemy w terminie późniejszym.

Kontakt: konkursperkusyjny@amuz.edu.pl
(telefoniczne numery kontaktowe podane są w Regulaminie)

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.