Aktualności
Rezydencja kompozytorska w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego 2017-2019
Rezydencja kompozytorska
w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego 2017-2019
Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, poszukując nowych form popularyzowania niezwykle bogatej, choć współcześnie mało znanej twórczości Patrona, zdecydowało o uruchomieniu programu rezydencji kompozytorskich w Salonie Muzycznym, nawiązującego do znanej na całym świecie praktyki zapraszania do współpracy młodych artystów.
Dzięki dofinansowaniu przez Miasto Poznań projektu „Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś“ znajdująca się na parterze “Willi wśród róż” pracownia Artysty stała się miejscem pracy twórczej młodych kompozytorów.
Założeniem rezydencji jest opracowywanie, także prawykonanie i nagranie nowych aranżacji na zespoły kameralne utworów Patrona, tych najsłynniejszych, ale też tych zupełnie dziś nieznanych, nadal spoczywających w archiwach w postaci autografów. Muzyka Nowowiejskiego zyska nową szansę, by powrócić do programów koncertowych, poszerzając repertuar wykonawczy wielu artystów, a współczesne aranżacje będą zachętą do sięgania po nie także przez wykonawców młodszego pokolenia.
Rezydentem pilotażowego programu w 2017 roku była znakomita przedstawicielka poznańskiego środowiska kompozytorskiego – Ewa Fabiańska-Jelińska. Jej aranżacje na kwartet puzonowy (nuty i nagrania) są dostępne na stronie www.feliks.nowowiejski.pl w zakładce „twórczość“). Na tegoroczną rezydentkę wybrana została wspaniała kompozytorka związana ze środowiskiem warszawskim, Aleksandra Chmielewska.
W trakcie rezydentury odbywają się trzy koncerty: monograficzny (wybrane utwory Kompozytora-rezydenta) oraz dwa związane z twórczością Patrona.
Rezydent na 2019 rok wyłoniony będzie w drodze specjalnego konkursu.
Ogólnopolski Konkurs
„Kompozytor-rezydent w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego”
pod patronatem Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich
adresaci konkursu:
kompozytorzy mający polskie obywatelstwo, którzy do 1 października 2018 nie ukończyli 30 roku życia
czas trwania rezydentury:
od stycznia do grudnia 2019 r.
honorarium Kompozytora-rezydenta:
13 200 zł brutto
zgłoszenia:
formularz i oświadczenie, CV, 3 partytury, 3-4 nagrania wybranych utworów przeznaczonych na różnorodne kameralne obsady wykonawcze i opis koncepcji rezydentury należy przesłać do 1 października 2018 r.
przebieg konkursu:
etap 1 – ocena przesłanych materiałów, etap 2 – rozmowa z wybranymi kandydatami
Jury:
przedstawiciele Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego i Miasta Poznania, artysta-wykonawca, Kompozytorzy-rezydenci edycji 2017 i 2018
ogłoszenie wyników:
grudzień 2018
regulamin Konkursu:
www.nowowiejski.pl w zakładce Aktualności
organizatorzy:
Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego, Miasto Poznań
patronat:
Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Poznaniu
Dofinansowano z budżetu Miasta Poznania