Paweł Kroczek

Paweł Kroczek

 

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
Doktor, AM Poznań, 2016 r.

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
Instrumentalistyka

Specjalność
Klarnet

Zatrudnienie na Wydziale
II

Prowadzone przedmioty
Instrument główny klarnet
Kameralistyka
Literatura specjalistyczna przedmiotu głównego

Kontakt
pkroczek@amuz.edu.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

W 2011 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2011 – 2013 studiował w Lund University – Musikhögskolan I Malmö, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego
z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego.

W 2009 r. był stypendystą programu Socrates – Erasmus – studia w klasie klarnetu dra Igora Frantisaka – Ostravska Univerzita (Ostrava, Czechy).
W 2016 r. w macierzystej uczelni otrzymał stopień doktora sztuki i został zatrudniony na wydziale instrumentalnym.

Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: D. Altmann, S. Brill, N. Cox, J. Montilla, F. Heau, K. Dohnal, G. Varga, N. Pinto, M. Polak, J. Peitz, A. Adamski, K. Wolak, W. Komsta.
Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L’autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna.

Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju, pracując pod kierunkiem wybitnych dyrygentów: Gabriel Chmura, Jacek Kasprzyk, Marcin Sompoliński, Nikolai Znaider, Jakub Chrenowicz, Przemysław Neumann, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Występował podczas licznych festiwali, m.in.: Animator, Malta Festiwal, Poznańska Wiosna Muzyczna, Przemyska Jesień Muzyczna, Transatlantyk, Nostalgia Festival, Festiwal im. Karola Szymanowskiego w Pekinie, Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad pięćdziesiąt prawykonań, w tym utwory z dedykacjami kompozytorskimi. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Akademii Muzycznej w Poznaniu, Opery Poznańskiej oraz z orkiestrą CollegiumF.
W latach 2015-2020 r. brał udział jako prelegent oraz solista w Międzynarodowej Konferencji „Narwy Instrumentów Dętych” w AM w Poznaniu. W 2017 r. wystąpił podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Klarnet wczoraj i dziś” w AS w Szczecinie – publikacja referatu w zeszycie naukowym. W 2018 r. był jednym z artystów VIII Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). W roku 2019 wystąpił z recitalem oraz referatem podczas IX Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu Klarnetowego w Camerino (Włochy). W tym samym roku wystąpił również w ramach II Międzynarodowej Konferencji Klarnetowej w AM w Krakowie.
W 2020 r. wystąpił z recitalem na festiwalu WoodwindFest 2020 w Ridgefield New Jersey.

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE/NAUKOWE

W 2013 r. zdał egzamin do Opus International Youth Festival Orchestra (Insbruck).
W 2012 r. otrzymał I Nagrodę w Kategorii Kameralnej oraz III w Kategorii Solistów na Międzynarodowym Konkursie w Svirel (Słowenia). W 2011r. III nagrodę podczas
V Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej (Krasiczyn). W 2010 r. III nagrodę na XII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych (Jawor) oraz Wyróżnienie w Kategorii Kameralnej IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin).
Ponadto prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną – OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, a jego uczniowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach. Jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich oraz warsztatów dla klarnecistów, m.in. Ogólnopolskie Warsztaty Klarnetowo – Saksofonowe w Ostrowie Wlkp., Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Bałoszycach, Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych „+” w Kaliszu. Zasiada w jury konkursów oraz przesłuchań CEA.

Jest współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia im. Józefa Madei http://festiwalmadei.pl/stowarzyszenie/
Zasiada w zarządzie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.
Od 2020 r. Paweł Kroczek jest artystą manufaktury Royal Global Clarinets. Używa instrumentów Royal Global Firebaird oraz Buffet Crampon Festival.

Skip to content