prof. AMP dr hab. Joanna Marcinkowska

Artystka i pedagog, należąca do grona czołowych pianistów polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996).

Występowała z recitalami, jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA, w Chinach i w Wietnamie. Koncertowała na  ponad 40  prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. : w Warszawie,  Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wiedniu,  Salzburgu, Gaming, Hanowerze,  Saint Etienne,  Sofii i Płowdiw. Współpracowała z ponad 40 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Dorobek fonograficzny Joanny Marcinkowskiej obejmuje utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego  i  K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia „Merkury” w  Poznaniu.

W ostatnich latach artystka dokonała prawykonań trzech koncertów fortepianowych: IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” Krzesimira Dębskiego z CoOperate Orchestra pod batutą kompozytora, Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy oraz Koncertu fortepianowego „Witraż czasu” Janusza Stalmierskiego, skomponowanego na 100-lecie Poznańskiej Akademii Muzycznej, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Joanna Marcinkowska zapraszana jest jako juror bądź przewodnicząca jury wielu konkursów pianistycznych. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty pianistyczne w kraju i za granicą (m.in. w Chinach, Teksasie w USA, Wietnamie). Jej studenci i uczniowie zdobywają czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. w Chinach, Niemczech, Rosji, we Włoszech).

Za swoje osiągnięcia  została uhonorowana  m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” , Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także  Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz nagrodami Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.