prof. AMP dr hab. Jakub Haufa

Pierwszy koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, od roku akademickiego 2020/2021 wykłada także na UMFC w Warszawie.

Urodzony w 1980 roku w Poznaniu, absolwent klasy skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, wszechstronny skrzypek o bogatym dorobku fonograficznym i koncertowym. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą wielokrotnie występował również jako solista z takimi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Alexander Sladkovsky, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayer, Daniel Hope. Jako koncertmistrz prowadził orkiestrę pod batutą takich dyrygentów jak: Lorin Maazel, Valery Gergiev, Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lawrence Foster, Marek Janowski, Andrey Boreyko, Leopold Hager, Sylvain Camberling, Hubert Soudant, Alexander Sladkovsky, Robert Trevino. W dorobku fonograficznym posiada nagrania, jako koncertmistrz i solista, m.in. dla takich wytwórni płytowych jak Deutsche Grammophon (z Albrechtem Mayerem – CD/DVD New Seasons), EMI (z Nigelem Kennedym – DVD Live à La Citadelle). Z Nigelem Kennedym występował także wielokrotnie jako współsolista z Polską Orkiestrą Kameralną oraz z “Das Collegium” – członkami Berliner Philharmoniker. W 2016 roku jako solista dokonał premierowego nagrania Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, w wersji na skrzypce i wiolonczelę; płyta została nominowana do nagrody Fryderyki 2018.

Jakub Haufa jest bardzo często zapraszany jako gościnny koncertmistrz przez zespoły w Polsce i za granicą, m.in. przez Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, Tenerife Symphony Orchestra, Euskadi Orquesta w San Sebastian. W sezonie 2019/2020 wystąpił m.in. jako gościnny koncertmistrz orkiestry Malta Philharmonic oraz KBS Symphony Orchestra w Seulu. Jako solista i kameralista grał z takimi muzykami jak Daniel Hope (podczas Schleswig-Holstein Musik Festival), Radovan Vlatkovic (podczas Seoul International Music Festival). W styczniu 2020 roku wystąpił w podwójnej roli solisty i dyrygenta prezentując koncert z dziełami W.A. Mozarta w Filharmonii Sudeckiej. W sierpniu 2020 roku w Studio S1 dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika wspólnie z Sinfonią Varsovią pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Płyta CD „Maksymiuk Perfectionist” z tym nagraniem miała premierę 9 kwietnia 2021, w dniu 85. urodzin Maestro Maksymiuka.

Od roku 2012 Jakub Haufa nieprzerwanie jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia – projektu służącego doskonaleniu gry orkiestrowej studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych. Jego wychowankowie z Akademii Muzycznej w Poznaniu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, a także muzykami najznakomitszych zespołów orkiestrowych w kraju i za granicą; należą do nich m.in. Maja Syrnicka (zastępca I koncertmistrza orkiestry Teatru w Oldenburgu), Sandra Haniszewska (I koncertmistrz Teatru Wielkiego w Poznaniu), Dorota Warcaba-Cieślińska (NOSPR).

W 2016 roku Jakub Haufa był oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

W 2016 roku został odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a w listopadzie 2020 roku otrzymał Nagrodę Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.