XV Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego

W dniach 3-5 kwietnia 2014roku odbędzie się XV Ogólopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. Organizatorem konkursu jest Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. W przesłuchaniach konkursowych udział weźmie 18 uczestników z Akademii Muzycznych z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania,Wrocławia, UMFC w Warszawie i Białymstoku oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.  Zespołami warsztatowymi podczas konkursu będą:
Chór Dziewczęcy Canzona w Murowanej Goslinie, Zespół Wokalny Studiów Magisterskich Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu, ChórFeichtinum Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Do pobrania:

Program konkursu 2014

Regulamin 2014

Uczestnicy konkursu 2014

I ETAP KOLEJNOŚĆ pdf

ETAP II KOLEJNOSC

LISTA ETAP III

WYNIKI

I nagroda ex aequo LAURA STIELER (AM Poznań) i MARIUSZ LEWY (AM Łódź)
II nagroda – nie przyznano
III nagroda ŁUKASZ HERMANOWICZ (AM Bydgoszcz)

WYRÓŻNIENIE:
BARTOSZ ZYGMUNT (AM Katowice)
ANNA SZCZĘDZINA (AM Wrocław)

Protokół Jury XV Konkursu (1) (1) Protokół Jury XV Konkursu (2)

Prof. Stanisław Kulczyński
Wybitny chórmistrz, pedagog, wychowawca wielu pokoleń chórmistrzów polskich, Rektor Uczelni w latach 1987-1993, wieloletni Prorektor ds. Artystycznych i Naukowych, Prodziekan Wydziału Wychowania Muzycznego, Kierownik Katedry Chóralistyki.
Urodził się 9 listopada 1933 roku w Poznaniu w rodzinie muzycznej. Ojciec Wincenty, był dyrygentem i organistą w kościele Św. Marcina w Poznaniu, a matka, Stanisława, była pianistką. Stanisław Kulczyński w połowie lat 50 rozpoczął edukację w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu w dziedzinie prowadzenia zespołów wokalnych. Następnie studiował w Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Edmunda Maćkowiaka oraz prof. Stefana Stuligrosza. Studia ukończył w 1959 roku. Od tego czasu wykładał dyrygenturę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i prowadził tamtejszy chór oraz pomagał Stefanowi Stuligroszowi w prowadzeniu chóru w Wyższej Szkole Muzycznej. W 1967 roku Stanisław Kulczyński rozpoczął współpracę z  Chórem Akademickim UAM , który zastał w początkowej fazie tworzenia.
Po pierwszych osiągnięciach z chórem UAM w roku został starszym asystentem w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu i już do końca był z tą uczelnią związany.
Profesor z chórem UAM był związany przez 18 lat, zdobywając wiele prestiżowych nagród i rozsławiając polską muzykę na świecie współczesnych kompozytorów (Koszewski, Wiechowicz, Szymanowski).

Od 1987 przez wiele lat prowadził Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Równocześnie pracował poza Poznaniem. Wykładał w podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kierował Studium dla Dyrygentów Chórów Polonijnych. Prowadził również edukacyjno-muzyczne programy telewizyjne: Co to jest? (1972-81), Śpiewnik domowy (1983-86).

Po zakończeniu działalności artystycznej zajął się wyłącznie pracą dydaktyczną  i stworzył Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce. Profesor  był dumny, że konkurs cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i że odbywa się w jego macierzystej Uczelni.

Opieka merytoryczna:
Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej