Warsztaty – musical! z drem Marcinem Wortmannem

Poniedziałek, 24.05.2021, godz. 11.30, Akademicki Teatr „Olimpia” – sala kameralna

Warsztaty – musical!
z drem Marcinem Wortmannem

– aktorem musicalowym, śpiewakiem operowym, wokalistą jazzowym, pedagogiem śpiewu

dr Marcin Wortmann
Jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów musicalowych, śpiewak operowy, wokalista jazzowy, skrzypek, pedagog śpiewu. Na zawodowej scenie musicalowej od 2000 roku zagrał ponad 4000 spektakli, tj. „Miss Sajgon”,Piotruś Pan”, „Grease”, „Koty”, „Taniec Wampirów” (Alfred), „Akademia Pana Kleksa, „Upiór w operze”, „Les Miserables” (Marius) TM Roma i TM Łódź, „Alladyn” JR,Deszczowa piosenka”, „Mamma Mia” (Pepper), „Evita”, „Jesus Christ Superstar” (Szymon Zelota), „Fame” (Schlomo Metzuenbaum), „A Chorus Line” (Mike), „Doktor Żywago” (Pasha Antipov/Strielnikow), „Piloci” (Stefan), „Madagaskar” (Marty), „Next to Normal” (Dr Madden), „Rock of Ages” (Stacee Jaxx), „Bitwa o tron” (August II Mocny).

Obecnie współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Syrena w Warszawie. Współpracował z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni , Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im Oskara Kolberga z tytułem zawodowym skrzypka. Absolwent Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w klasie mgr Izy Zając na kierunku wokalistyka jazzowa.

W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia II st. na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskując z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki w klasie prof. zw. dra hab. Włodzimierza Zalewskiego.

Pracę doktorską Rola emisji klasycznej wobec współczesnych technik wokalnych wykorzystywanych w musicalu, na przykładzie twórczości Stephena Sondheima” obronił w listopadzie 2020 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Obecnie jest asystentem prof. zw. dr hab. Włodzimierza Zalewskiego i prof. nadzw. dra hab. Mikołaja Moroza na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia ze stylistyki musicalowej. Od ośmiu lat współpracuje z Maureen Scott, coachem wokalnym „The Voice of UK” i wieloletnim profesorem Royal Academy w Londynie oraz Neilem Semerem (Brooklyn College of Music).

W roku 2012 jako śpiewak operowy zadebiutował na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w roli Bottoma w operze „Sen nocy letniej” Beniamina Brittena. W roku 2013 za śpiewał partię Juniusa w operze Beniamina Brittena „Gwałt na Lukrecji”. W roku 2015 był konsultantem wokalnym i pedagogiem śpiewu na planie filmu w reż. Mitji Okorna „Planeta Singli”.

Kolejnym jego pedagogicznym sukcesem był udział w programie Hit Hit Hurra!”, jako trener wokalny emitowanym od września do grudnia 2016 roku.

Od roku 2006 jest kierownikiem muzycznym Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie, w której prowadzi zajęcia z emisji głosu oraz zajęcia z zespołów wokalnych.

Jego uczniowie to studenci oraz absolwenci wydziałów aktorskich, wokalno-aktorskich i musicalowych w Polsce i za granicą.