Serdecznie zapraszamy na warsztaty chóralne z Zespołem Wokalnym Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej (przygotowanie dr Marianna Majchrzak i dr Paweł Łuczak), które przeprowadzi dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (przygotowanie zespołu dr Marianna Majchrzak i dr Paweł Łuczak).

Warsztaty odbędą się 30 listopada 2015 r., o godzinie 13.30 w Auli im. Stefana Stuligrosza i są otwarte dla publiczności!

30.12.2015 warsztaty ch—ralne

IMG_3688-2

Dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego (studia biologiczne ukończone w 2000 roku) oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu: Wydziału Edukacji Muzycznej (2004) oraz Wydziału Wokalnego (2005). W 2006 roku ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2014 – Akademię Liderów Kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Swoją przygodę z chóralistyką rozpoczęła w Chórze Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, a kontynuowała we wrocławskich chórach akademickich. W latach 1995–1999 była członkiem Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In terra pax”, a w latach 1997–1999 pełniła tam funkcję instruktora głosowego. W 1999 roku założyła chór „Con Amore” przy Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu, który prowadziła do początku 2002 roku. Od listopada 1999 do lutego 2000 pełniła funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej. W roku 2000 założyła Kameralny Chór Akademii Medycznej (obecnie Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), z którym zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą. Od czerwca 2006 roku jest kierownikiem Chóru NFM (wcześniejsza nazwa – Chór Filharmonii Wrocławskiej), współpracuje m.in. z takimi artystami, jak Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Paul McCreesh, Konrad Junghänel, James MacMillan czy Krzysztof Penderecki. Z zespołem tym odnosi liczne sukcesy, do ostatnich zaliczyć należy prestiżową nagrodę Diapason d’Or za płytę z nagraniem oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna. Wraz z Chórem NFM występowała w wielu renomowanych miejscach, w tym w Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Gewandhaus w Lipsku oraz dwukrotnie w Royal Albert Hall w Londynie podczas słynnego festiwalu BBC Proms.

W okresie od stycznia do lipca 2013 roku była opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia, reaktywując zespół i wprowadzając na powrót na polską scenę muzyczną. Występowała jako gościnny dyrygent lub chórmistrz takich zespołów, jak: Gabrieli Consort, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławski Zespół Solistów Ricordanza, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Chór Festiwalowy Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Chór Filharmonii Śląskiej, Chor der Bamberger Symphoniker, Schleswig-Holstein Festival Choir. Jest również pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, powstałego w 2013 roku, finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzonego przez NFM. W styczniu 2015 roku objęła funkcję Dyrektora Programowego projektu Akademia Chóralna. Pracuje na stanowisku adiunkta ze stopniem doktora habilitowanego na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, prowadząc klasę dyrygentury chóralnej oraz Chór im. Stanisława Krukowskiego. Łączy w sobie umiejętności dyrygenckie i wokalne, często jest więc zapraszana jako konsultant wokalny do prowadzenia warsztatów dla chórmistrzów oraz zespołów chóralnych.

W swoim dorobku posiada 10 nagranych płyt oraz ponad 70 nagród, w tym I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentury Chóralnej (2004), I miejsce etapu dolnośląskiego Konkursu na Najlepszego Studenta Rzeczpospolitej Polskiej „Primus Inter Pares” (2004), Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008), Wrocławską Nagrodę Muzyczną (2010), Nagrodę Internautów w konkursie Człowiek Roku 2011, Nagrodę „Iuvenes Wratislaviae” Polskiej Akademii Nauk (2012), Brązowy Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej – Gloria Artis” (2014). Wystąpiła w 18 krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych na ponad 600 koncertach, na których przedstawiła około 600 dzieł wokalnych i prawie 150 wokalno-instrumentalnych.

Agnieszka Franków-Żelazny jest pełną entuzjazmu i energii osobą, o wielkiej wrażliwości muzycznej, dla której praca z chórem jest ogromną pasją i życiowym wyzwaniem.