VI LETNIA AKADEMIA MUZYKI DAWNEJ

15 - 21 września 2014 Koncert Warsztaty Wykład

Zajęcia Letniej Akademii Muzyki Dawnej poświęcone będą muzyce okresu średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu. Skierowane są zarówno do śpiewaków, jak i instrumentalistów, zainteresowanych historycznym wykonawstwem muzyki dawnej – uczniów średnich szkół muzycznych, studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych oraz nauczycieli szkolnictwa muzycznego. W ofercie Letniej Akademii Muzyki Dawnej znajdują się także zajęcia dla zespołów, zajmujących się interpretacją muzyki sprzed 1800 roku. Podczas kursów praktycznych oraz wykładów teoretycznych uczestnicy poszerzać będą znajomość repertuaru muzycznego dawnych epok stylistycznych, pogłębiać wiedzę o ówczesnych instrumentach, poznawać zasady interpretacyjne w oparciu o traktaty pisane w tamtych czasach oraz doskonalić technikę śpiewu i technikę gry na instrumentach. W programie przewidziane są koncerty, wykłady i lekcje otwarte prowadzone przez wybitnych specjalistów, zajmujących się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej.

Karta zgłoszenia 2014

Pedagodzy:

prof. AM dr hab.Maria Banaszkiewicz-Bryla – klawesyn
ad. dr Marzena Michałowska – śpiew
wykł. Karolina Zych – flet traverso
wykł. Jarosław Thiel – wiolonczela barokowa
wykł. Mikołaj Zgółka – skrzypce barokowe
wykł. Marek Niewidział – obój barokowy
wykł. Henryk Kasperczak – lutnie barokowe / renesansowe

Akompaniament:
as. Natalia Hyżak
wykł. Dagmara Kapczyńska

Zajęcia odbywać się będą w salach: 010A, 283 oraz 313.

PLAN VI LAMD

Uwaga: godziny zajęć ustalane będą indywidualnie między prowadzącym a studentem, stąd odbiegać mogą od ogólnego planu LAMD.

Poniedziałek, 15.09.2014

18.00 Koncert Inauguracyjny – Recital klawesynowy – Monika Foryś

W programie:

J. N. P. Royer, J. Duphly, D. Scarlatti, G. F. Handel, P. Orzechowski „Pianohooligan”, M. Gawęda, J. Dorsa

Monika Foryś – absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie klawesynu

prof. Elżbiety Stefańskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej prowadzonych przez Władysława Kłosiewicza, Ketila Haugsanda, Christie Schornsheim, Bernharda Klaprotta, Jacquesa Ogga czy Marka Krolla, poszerzając swoje umiejętności o kursy klawikordu u Marii Erdman i pianoforte u Katarzyny Drogosz. Monika brała również udział w kursach klawesynowej muzyki współczesnej prowadzonych przez Elżbietę Chojnacką. Artystkę interesuje muzyka klawesynowa XX wieku, ale także ta najnowsza. Monika chętnie eksperymentuje z łączeniem klawesynu z innymi instrumentami czy też z muzyką elektroniczną. Współpracując z Piotrem Orzechowskim (Pianohooligan) dokonała prawykonania jego utworu na klawesyn solo pt. „Trans-Toccata” podczas finału międzynarodowego konkursu Prix Annelie de Man w ramach November Festiwal w Holandii w 2012 roku. W 2013 roku dokonała kolejnego prawykonania tym razem utworu pianisty jazzowego i kompozytora Mateusza Gawędy pt. „Little Traveler” na klawesyn solo, nonet smyczkowy oraz fortepian. W tym samym roku klawesynistka otrzymała III Nagrodę JM Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Nagrodę Specjalną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy za “najciekawsze wykonanie utworu C.Ph.E.Bacha” podczas III Akademickiego Konkursu Klawesynowego. Klawesynistka wystąpiła podczas takich wydarzeń jak:
Festiwal Bach Biennale Weimar (Niemcy), De Bach a Mozart (Francja), Festiwal Wandy Landowskiej czy Dni Bachowskie (Kraków), Dni Muzyki Dawnej (Bydgoszcz). Współpracowała z takimi wykonawcami i dyrygentami jak: Andrzej Białko, Zbigniew Pilch, Wiesław Delimat, Paweł Przytocki, Monika Bachowska.

Wtorek, 16.09.2014

11.00 – wykład mgr Moniki Foryś

Francois Couperin Le Grand – wokół życia i twórczości.

18.00 Recital skrzypcowy – Aleksandra Lesner

DSC_002801-2

W programie:

J. S. Bach, A.Vivaldi, P. A. Locatelli, J. Playford

Środa, 17.09.2014

18.00 Koncert Pedagogów

Czwartek, 18.09.2014

Wykład prof. Marcina Sompolińskiego (godz. 11.00) oraz Koncert Uczestników (godz. 18.00) są odwołane ze względu na chorobę.

11.00 – wykład prof. Marcina Sompolińskiego

18.00 Koncert Uczestników