Jak co roku w lutym Poznań stanie się europejską stolicą fletu. W dniach 20-22 lutego 2014 roku odbędzie się tutaj V Międzynarodowy Festiwal Fletowy, którego gospodarzem będzie Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Fundacja Akademii Muzycznej. Uczestnicy festiwalu, będą mieli okazję pracować z wybitnymi flecistami, a także brać udział w koncertach, sesjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach. Lista Gości tegorocznego festiwalu jest imponująca – ale też ku temu wyjątkowa okazja: będzie to już piąta, jubileuszowa edycja tego fletowego święta. Z tego względu w tym roku uczestnicy festiwalu będą pracować z dwudziestoma dwoma wykładowcami. Festiwalu Fletowego o takim rozmachu jeszcze w Polsce nie było! Jednak nie ilość, ale jakość jest priorytetem organizatorów. Stąd wśród Gości znaleźli się wybitni fleciści z siedmiu państw europejskich, ze znakomitym wirtuozem fletu Patrickiem Gallois na czele, a harmonogram festiwalu obejmuje szeroki wachlarz działań artystycznych i dydaktycznych m.in. warsztaty piccolo.

O tym, że poznański festiwal fletowy ma wysoką markę, świadczy przede wszystkim duża liczba uczestników, zwiększająca się z roku na rok. Potwierdza to również obecność wspaniałych gości, którzy z radością przyjmują  zaproszenie, by pracować z polską i zagraniczną młodzieżą. Świadczą o tym także słowa maestra Patricka Gallois, który tak wspomina zeszłoroczną edycję: „Jestem pod wrażeniem festiwalu – wartości kulturalnej i edukacyjnej, którą tworzy oraz znakomitej organizacji. Byłem dwa lata temu na podobnym festiwalu w Japonii, ale tutaj w Poznaniu jest lepiej i ciekawiej”. Również polscy pedagodzy fletu wyrażają się o festiwalu w ciepłych słowach: „Festiwal ten tworzy znakomitą okazję do konfrontacji polskiej szkoły fletowej z trendami światowymi, transformacji manier wykonawczych różnych stylów. Wspólne koncerty wykładowców i studentów, wykłady, dyskusje oraz promocja literatury fletowej polskich kompozytorów wraz z przybliżeniem współczesnego języka fletowego to wielka wartość” – ocenia wybitna postać z polskiego środowiska fletowego.

Program V Międzynarodowego Festiwalu Fletowego w Poznaniu wypełnią różnorodne formy przekazu artystyczno-dydaktycznego. „Serdeczne słowa zaproszenia kieruję do wszystkich uczestników z Polski i zagranicy, do każdego flecisty – ucznia szkoły podstawowej i średniej, studenta, absolwenta, pedagoga i miłośnika muzyki fletowej. Jestem głęboko przekonany, że każdy z was znajdzie na tym festiwalu coś dla siebie, a twórcza i przyjacielska atmosfera, która mu towarzyszy stanie się pięknym i niewyczerpanym źródłem inspiracji artystycznej oraz rozwoju muzycznego” –  mówi prof. Janusz Stalmierski Prorektor ds. Artystycznych, Naukowych i Kontaktów Międzynarodowych.

V Międzynarodowy Festiwal Fletowy wchodzi w tym roku w część większego projektu zatytułowanego Europejskie Forum fletowe: kultura na rzecz integracji Polska-Islandia-Norwegia 2013-2014.  Projekt ten uzyskał dofinansowanie w programie „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Beneficjentem projektu jest Fundacja Akademii Muzycznej w Poznaniu. Partnerami Fundacji Akademii Muzycznej w Poznaniu przy realizacji projektu są cztery instytucje z Islandii i Norwegii. Strona internetowa festiwalu: www.fluteacademy.eu

Do pobrania:

Indywidualny plan nauczania