Środy Organowe – recital Martina Sandera (Hochschule für Musik Detmold)

Środy Organowe

Martin Sander (Hochschule für Musik Detmold)

18.05.2016 środy organowe (Martin Sander)Program:
Heinrich Scheidemann
(ok. 1596-1663)
Alleluja, laudem dicite deo nostro (opracowanie motetu Hansa Leo Haßlera)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Praeludium Es-dur BWV 552 I
Allein Gott in der Höh’ sey Ehr, BWV 676
Vater unser im Himmelreich, BWV 682
Jesus Christus, unser Heiland, BWV 688
Fuga Es-dur BWV 552 II

Petr Eben (1929-2007)
Z cyklu Laudes (1964):

1. Largo (Oster-Halleluja)
  2. Gravemente (Hymnus Regiae „Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat“)

Max Reger (1873-1916)
Phantasie über den Choral „Hallelujah! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud!’“, op. 52 Nr. 3

Martin Sander jest jednym z najbardziej znanych i utytułowanych organistów niemieckich, profesorem organów w Wyższych Szkołach Muzycznych w Detmold i w Bazylei, a wcześniej w Heidelbergu i Frankfurcie nad Menem.
Urodził się w 1963 roku w Berlinie, przez długi czas mieszkał w Göttingen, gdzie pobierał pierwsze nauki w zakresie gry na organach u Hermanna Amlunga, a następnie studiował grę na organach i na fortepianie w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (Ulrich Bremsteller – organy, Gerrit Zitterbart – fortepian). Studia Konzertexamen ukończył w roku 1994. Swoje umiejętności doskonalił podczas dalszych studiów i kursów mistrzowskich u m.in. Haralda Vogela, Luigi Ferdinando Tagliaviniego, Flora Peetersa, Daniela Rotha, Edgara Krappa.
Mając już na koncie nagrody osiągnięte jeszcze w czasach studenckich na kilku ważniejszych konkursach organowych w Niemczech (Jugend Musiziert 1983, Mendelssohn-Preis w Berlinie 1986), ugruntował swoją międzynarodową renomę otrzymując najwyższe laury na najbardziej prestiżowych konkursach organowych:
– Konkurs ARD w Monachium, 1987 (II nagroda, I nie przyznano)
– Konkurs im. J. S. Bacha w Lipsku, 1988 (I nagroda i nagroda specjalna)
– Międzynarodowy Konkurs Praska Wiosna, 1989.
Ponadto jest laureatem konkursów Antona Brucknera w Linz (1986) oraz Międzynarodowego Konkursu Organowego w Tokio (1988).
Koncertował w wielu znaczących salach koncertowych i kościołach (m.in. katedra w Passau, Monachium, Wiedeń, Helsinki i Trondheim, Teatr i Filharmonia w Berlinie, Meistersingerhalle w Norymberdze, Gewandhaus w Lipsku) i w ramach znaczących festiwali na całym świecie (m.in. Bach-Fest Stuttgart, ION, Praska Wiosna, Wiener Musiksommer, Bach-Tage Odensee, Festival Toulouse-les-Orgues).
Współpracował również z renomowanymi orkiestrami, wśród których wymienić należy Berliner Symphoniker, Bach-Collegium Stuttgart, Radiophilharmonie Hannover.
Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych dla wytwórni niemieckich i zagranicznych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie i zasiada w jury licznych konkursów organowych.