Środy organowe – Arvid Gast (Musikhochschule Lübeck)

Środy organowe
Recital prof. Arvida Gasta (Musikhochschule Lübeck)

9-11-2016-srody-organoweProgram:

Heinrich Reimann (1850-1906) – Fantazja na temat “Wie schön leuchtet der Morgenstern” op. 25

Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Eight Short Pieces op. 154
Introitus, Gagliarda, Melodia monastica, Aria semplice, Appassionata, Canzona solenne, Toccatina, Corale

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654

Max Reger (1873-1916) – Fantazja i Fuga na temat B-A-C-H op. 46

arvid-gastArvid Gast urodził się w Bremie w 1962, odbył studia na kierunkach muzyka instrumentalna w specjalności organy oraz muzyka kościelna w Hanowerze. Już podczas studiów otrzymał najwyższe nagrody na licznych konkursach organowych, a także objął posadę organisty i kantora w kościele św. Mikołaja we Flensburgu. W roku 1993 otrzymał profesurę na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ w Lipsku, a także posadę organisty uniwersyteckiego.

Od roku 2004 Arvid Gast jest profesorem organów, a także prowadzi kierunek muzyka kościelna na Musikhochschule w Lubece. Od 2005 piastuje posadę organisty tamtejszego kościoła St. Jakobi, w którym znajdują się 3 słynny historyczne instrumenty. Od roku 2007 organizuje w Lubece odbywający się co 3 lata Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Dietricha Buxtehudego. W latach 2008-2014 był tytularnym organistą sali koncertowej Georga Philippa Telemanna w Magdeburgu.

Arvid Gast koncertuje na całym świecie, nie tylko jako solista – od 1979 współpracuje na stałe z trębaczem Joachimem Pliquettem z berlińskiej Deutsches Symphonie-Orchester (www.pliquett-gast.de). Ponadto animuje życie muzyczne miasta, prowadzi liczne kursy mistrzowskie i zasiada w jury wielu prestiżowych konkursów organowych (Tokio, Graz, Lipsk, Alkmaar).

Wiele utworów z jego szerokiego repertuaru obejmującego w szczególności dzieła północno-niemieckiego baroku, Jana Sebastiana Bacha i niemieckiego romantyzmu zostało zarejestrowanych na licznych płytach CD.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu