SaxEvent – Koncert Armino Trio

Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
Katedra Instrumentów Dętych

SaxEvent

w ramach europejskiej trasy koncertowej
(Amsterdam, Poznań, Strasbourg, Helsinki i Aarhus)

ARMINO TRIO Sugawa-Bornkamp-Koyanagi

Jedyny koncert i warsztaty w Polsce w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu

6-8 lutego 2018

Koncert Armino Trio

Program recitalu

Saksofon jest instrumentem, który doskonale sprawdza się w muzyce łączącej wiele stylów. Podczas recitalu usłyszymy literaturę, którą ciężko byłoby zakwalifikować tylko do jednego nurtu w muzyce. Kompozycja Debussy’ego łączy impresjonizm z elementami muzyki arabskiej, Cyber Bird Concerto Yoshimatsu zestawia widowiskową, ale zarazem wyszukaną muzykę rozrywkową z głęboko refleksyjnymi i lirycznymi momentami. Holenderski kompozytor Guillermo Lago (a właściwie Willem van Merwijk, były barytonista Aurelia Saxophone Quartet) prezentuje umiarkowanie współczesną muzykę doprawioną południową stylistyką. Co się zaś tyczy Piazzolli, jego tanga są z pewnością tak znane, że nie potrzebują już nawet wcześniejszego omówienia, recital natomiast zamyka utwór Jun Nagao z 2001 roku pod tytułem Paganini Lost.

Claude Debussy (1862-1918) – Rapsodie for soprano, alto saxophone and piano (arr. Alberto Tarraga)
Nobuya Sugawa – soprano saxophone

Takashi Yoshimatsu (1953) – Cyber Bird Concerto op. 59
Nobuya Sugawa – alto saxophone
Minako Koyanagi – piano

Guillermo Lago (1960) – Consecuencias (2015)
1. de la ignorancia
2. del amor
3. de la violencia

Astor Piazzolla (1929-1992) – Four Seasons of Buenos Aires
1. Primavera Porteno
2. Verano Porteno
3. Otono Porteno
4. Invierno Porteno

Nobuya Sugawa – soprano saxophone
Arno Bornkamp – baritone saxophone
Minako Koyanagi – piano

Jun Nagao (1963) – Paganini Lost (2001)

Nobuya Sugawa – alto saxophone
Minakao Koyanagi – piano

Armino Trio

W 1990, w wyniku inicjatywy holenderskiej ambasady w Tokio, Nobuya Sugawa i Arno Bornkamp wraz z pianistką Minako Koyanagi zagrali ich pierwszy wspólny recital jako trio. Koncert, który odbył się w pobliży Tokio był początkiem wielkiej przyjaźni zarówno na gruncie muzycznym, jak i osobistym. Trio z powodzeniem funkcjonuje do dziś, realizując wspólnie wiele projektów.

Nobuya Sugawa

Światowej sławy japoński saksofonista. Ukończył Tokyo National University of Fine Arts. Jest zwycięzcą 51. Music Competition of Japan oraz laureatem pierwszej nagrody na Japan Wind and Percussion Competition. Grał z najlepszymi japońskimi orkiestrami oraz wieloma orkiestrami zagranicznymi takimi jak BBC Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Württembergische Philharmonie, Orchestre d’harmonie de la Garde républicaine. Współpracował ze znanymi solistami takimi jak Fazil Say, Jean-Yves Fourmeau, Arno Bornkamp, Kenneth Tse, Ron Carter, Martin Taylor. Zaproszono go do ponad 25 krajów, w których prowadził lekcje mistrzowskie oraz koncertował. Oprócz tego na jego dorobek artystyczny składa się ponad 30 nagranych albumów. Przez około 22 lata był koncertmistrzem w Tokyo Kosei Wind Orchestra. Jest członkiem Trouvère Quartet oraz wykładowcą w Tokyo University of the Arts i Kyoto City University of Arts. Utwory napisane dla Sugawy to m.in. Fuzzy Bird Sonata oraz Cyber Bird Concerto Takashi Yoshimatsu, Saxophone Concerto Edwarda Gregsona, Cinnamon Concerto Martina Ellerby czy Dance of Uzume Pieta Swertsa.

Arno Bornkamp

Uznawany za współczesnego wirtuoza saksofonu, muzyk pochodzący z Holandii, studiował w Sweelinck Conservatory w Amsterdamie. W 1986 roku ukończył edukację w klasie Eda Bogaarda z najwyższym wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród, m.in. na konkursie Silver Laurel of the Concertgebouw oraz Netherlands Music Prize. Studiował we Francji u Daniëla Deffayet, Jean-Marie Londeixa oraz w Japonii u Ryo Nody. Jego debiut solistyczny miał miejsce w Rzymie w 1982 roku. Od tego czasu zagrał ponad 200 koncertów z orkiestrami na całym świecie, wykonując największe dzieła muzyki saksofonowej. Wspiera muzykę współczesną, pracując z kompozytorami takimi jak Luciano Berio, Karlheinz Stockhausen, Martijn Padding, Christian Lauba, Peter van Onna, Otto Ketting, Louis Andriessen, Jacob ter Veldhuis, Simon Burgers, Wijnand van Klaveren, Perry Goldstein. Przez 35 lat był czlonkiem Aurelia Saxophone Quartet oraz duetu z pianistą Ivo Jansennem. Pośród wielu albumów, jakie nagrał, znajdziemy płyty z kompozycjami Debussy’ego, Ravela, Martin czy Jacoba ter Veldhiusa. Obecnie jest wykładowcą w Konserwatorium w Amsterdamie oraz udziela wielu lekcji mistrzowskich w Europie, Japonii czy USA.

Minako Koyanagi

Pianistka, znana przede wszystkim z upodobania do muzyki kameralnej. Jest żoną Nobuyo Sugawy i koncertuje z nim przez blisko 30 lat. Wykonywała partię fortepianu z prawie wszystkich dzieł dedykowanych Sugawie. Na ten imponujący repertuar składają się utwory takich kompozytorów jak Takashi Yoshimatsu, Akira Nishimura, Jun Nagao, Fazil Say, Chick Corea, Ryuichi Sakamoto. Współpracuje również z Trouvère Quartet, a owocem ich wspólnej pracy jest nagranie dziewięciu płyt. Wśród dorobku artystycznego pianistki znajdziemy również płytę solową z kompozycjami Takashi Yoshimatsu oraz duet z perkusistą Takako Yamaguti. Niezwykła wrażliwość muzyczna Koyanagi sprawiają, że wielu muzyków bardzo chętnie z nią współpracuje.