Recital klarnetowy Szymona Fortuny

Nagroda JM Rektor prof. Haliny Lorkowskiej dla zwycięzcy XV Akademickiego Konkursu Klarnetowego we Włoszakowicach

Wykonawcy:
Szymon Fortuna – klarnet
Maria Rutkowska – fortepian

W programie:
J. Brahms – Sonata Es-dur nr 2
J. Widmann – Fantazja na klarnet solo
J. Francaix – Temat z wariacjami

Organizator: Katedra Instrumentów Dętych i Akordeonu

Szymon Fortuna
DSC_3992a

Szymon Fortuna urodzony 13.07.1989.Swoją naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 10 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem w klasie klarnetu Roberta Mosiora. Dalszą edukację rozpoczął na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach u prof. Andrzeja Janickiego oraz prof. Arkadiusza Adamskiego którą ukończył w 2013 z oceną celującą.

Swoje umiejętności w zakresie gry na klarnecie doskonalił  w ramach licznych kursów mistrzowskich, m.in.: u  Guy Dangaina , Matthiasa Mullera, Karela Dohnala, Jorge Montwille, Jiri Hlavaca ,Igora Frantisaka,  Jean Marco Fessarda.

Jako solista oraz muzyk orkiestrowy występował z wieloma zespołami m.in. Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Śląska, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Dolnośląska,  Orkiestrą Kameralną  miasta Tychy  AUKSO, Filharmonia Rybnicka, Orchestra Nova, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Sudecka.

Spośród najważniejszych osiągnięć można  wymienić :

Finalista w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Czechach (2014).

I miejsce XV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2012).

I miejsce w V Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2012 w kategorii zespołów kameralnych.)

Wyróżnienie w V Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym  w Szczecinie(2012 )

III miejsce w I ECA Konkursie Klarnetowym w Madrycie (2011)

II Nagroda w VIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w kategorii trio stroikowe (2010)

II Nagroda w VII Ogólnopolskim Festiwalu klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2009)

I miejsce w IIІ Krośnieńskim Festiwalu klarnetowym w Krośnie (2006)

VI miejsce w Ogólnopolskim konkursie młodych instrumentalistów w Jaśle (2006)

I miejsce w regionalnych przesłuchaniach instrumentów dętych drewnianych w Mielcu (2005)

II Nagroda w regionalnych przesłuchaniach zespołów kameralnych w Rzeszowie (2005 – kwartet klarnetowy).

Inne:

Występował z repertuarem solowym  na Węgrzech.

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Brał udział w koncercie pt. Muzyczne Nadzieje Rzeszowa z okazji 653.roczniy nadania Rzeszowowi praw miejskich. Poza muzyką interesuje się sportem,  motoryzacją. Obecnie związany jest z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu , w której pełni funkcję klarnecisty – solisty.