Wydarzenia

Poniedziałki w Akademii – Koncert kameralny

Smyczki w Akademii

Program i wykonawcy:
F. Chopin – Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 65
Katarzyna Polonek – wiolonczela
Paweł Mazur – fortepian

J. Brahms – Trio fortepianowe H-dur op. 8
Berolina Trio w składzie:
Katarzyna Polonek – wiolonczela
Krzysztof Polonek – skrzypce
Nikolaus Resa – fortepian

BEROLINA TRIO

…odczuwalne są myśli, zanim jeszcze zostaną wypowiedziane dźwiękami…“
Badische Neueste Nachrichten o BEROLINA TRIO

BEROLINA TRIO w składzie Nikolaus Resa fortepian, Katarzyna Polonek wiolonczela i Krzysztof Polonek skrzypce, jest jednym z czołowych triów fortepianowych młodego pokolenia co udowodniło w 2009 roku podczas festiwalowego konkursuSommets Musicaux“ w Gstaad w Szwajcarii, gdzie otrzymało prestiżową nagrodę „Prix Marguerite Duetschler“ zwyciężając z ówczesną I i II nagrodą konkursu ARD w Monachium w kategorii triów fortepianowych.
Trio zostało założone w 2004 roku w Berlinie przez artystów pochodzących z Niemiec i z Polski. Każdy z muzyków tria jest równocześnie koncertującym solistą oraz laureatem pierwszych nagród wielu międzynaro­dowych konkursów muzycznych.
W 2007 roku BEROLINA TRIO zdobyło I nagrodę i nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz I nagrodę i Nagrodę Publiczności na Europejskim Kon­kursie Muzyki Kameralnej w Karlsruhe w Niemczech. Kolejnym osiągnięciem zespołu jest zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. J. Haydna w Wiedniu, gdzie dodatkowo została artystom przyznana Nagroda Publiczności.
Trio kształciło się pod kierunkiem prof. Markusa Beckera w Wyższej Szkole Muzycznej (HfMT) w Hannove­rze, należało też do Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej (ECMA), gdzie współpracowało z przodującymi przedstawicielami muzyki kameralnej takimi jak: prof. Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett), prof. Shmuel Ashkenasi (Vermeer Quartett), prof. Avedis Kouyoumdjian, prof. Anner Bylsma, prof. Ferenc Rados, prof. Johannes Meissl (Artis Quartett).
W lutym 2010 roku ukazała się płyta CD (wytwórnia Claves)z nagraniem koncertu potrójnego Beethovena w wykonaniu BEROLINA TRIO z towarzyszeniem orkiestry Musikkollegium Winterthur pod dyrekcją Douglasa Boyda. Obecnie trio pracuje nad nagraniem dwóch płyt CD z utworami Brahmsa, Dvoraka i Berchteina, które ukażą się jesienią 2014 roku. Płyty wyda wytwórnia Ries & Erler.
Muzycy BEROLINA TRIO zapraszani są do prowadzenia międzynarodowych kursów muzycznych, działal­noscią pedagogiczną wspierają młodzież oraz studentów w ich wykształceniu solistycznym i kameralnym.

 

www.berolina-trio.com

Katarzyna Polonek – wiolonczela
Katarzyna Polonek ukończyła z wyróżnieniem studia na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie prof. Angeliki May, prof. Wolfganga Aichingera oraz solistyczne studia podyplomowe na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie w klasie prof. Markusa Nyikosa.
Jest laureatką pierwszych nagród znaczących konkursów wiolonczelowych, koncertowała jako solistka z wieloma orkiestrami, dokonywała nagrań dla Polskiego, Niemieckiego, Szwajcarskiego, Austriackiego i Japońskiego Radia i Telewizji. Grając gościnnie w orkiestrach Berliner Philharmoniker, czy Staatskapelle Berlin współpracowała z takimi dyrygentami jak Daniel Barenboim, Bernhard Haitink, Pierre Boulez, Michael Sanderling, Ivan Fischer czy Sir Simon Rattle.
Po uzyskaniu tytułu doktora sztuk rozpoczęła pracę jako wykładowca na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Katarzyna Polonek prowadzi klasę wiolonczeli podczas mistrzowskich kursów muzycznych w Szamotułach i Opolu.

Krzysztof Polonek – skrzypce

Krzysztof Polonek ukończył z wyróżnieniem studia na Berlińskim Uniwersytecie Sztuki w klasie prof. Tomasza Tomaszewskiego, oraz solistyczne studia podyplomowe na Akademii Muzycznej w Lubece w klasie prof. Thomasa Brandisa. Ponadto był uczniem kursów mistrzowskich m.in. prof. R. Kussmaula, prof. K. Węgrzyna, prof. K. Sassmannshausa, prof. I. Gitlisa i prof. Z. Brona. Jako solista koncertował z wieloma polskimi i niemieckimi orkiestrami, m.in. Filharmonią Krakowską, Filharmonią Opolską, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgosienis, Filharmonią w Lubece i we Frankfurcie. Dokonywał nagrań dla Polskiego, Niemieckiego, Austriackiego i Szwajcarskiego Radia i Telewizji. Koncertuje również jako kameralista. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: „Krakowska Wiosna Muzyczna”, „Festiwal im. Hubermanna” „ Festiwalu Śląskim”, „Aspen Music Festival”, USA, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Max-Reger-Tage“, „Sommets Musicaux de Gstaad“ oraz „happy new ears“, Hamburg. Krzysztof Polonek był wykładowcą na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie po napisaniu pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. J. Pietrzaka otrzymał stopień doktora sztuki. Krzysztof Polonek był koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin, Filharmonii Drezdeńskiej i Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Od 2009 r. jest członkiem orkiestry Berliner Philharmoniker.

Nikolaus Resa – fortepian

Nikolaus Resa ukończył z wyróżnieniem studia w Berlińskiej Wyższej Szkole Muzycznej „Hanns Eisler“ w klasie prof. Georga Savy. Już podczas studiów współpracował z wybitnymi kameralistami takimi jak prof. Thomas Brandis, prof. Wolfgang Böttcher, prof. Ulf Wallin, czy prof. Wolfram Rieger. Nikolaus Resa jest zwycięzcą jak również laureatem Nagrody Specjalnej za najlepsze towarzyszenie fortepianu na Międzynarodowym Konkursie im. M. Rimskiego – Korsakowa w St. Petersburgu, oraz zdobywcą II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach w kategorii duetów. Nikolaus Resa współpracuje z orkiestrami Berliner Philharmoniker i Deutsches Symphonie Orchester Berlin. Jest też wykładowcą – korepetytorem w Uniwersytecie Sztuki w Berlinie.

Paweł Mazur – fortepian

Urodził się w 1976 roku w Poznaniu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, ucząc się gry na fortepianie w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Młodzieńczą pasję rozwijał w poznańskim liceum muzycznym im. Mieczysława Karłowicza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kształcił się w klasie prof. Andrzeja tatarskiego, wybitnego pianisty i pedagoga. Z rodzimą uczelnią związał również swoje życie zawodowe. Od 2000 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa. Wrodzone zdolności akompaniatorskie nie uszły uwadze nie tylko pedagogów uczelni ale także wybitnym jurorom wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w których uczestniczył. Od wielu lat jest stałym akompaniatorem na kursach mistrzowskich w Żaganiu, Chalinie, Szamotułach. Szczególnie bliska jest mu muzyka i twórczość dedykowana wiolonczeli. W swoim repertuarze posiada większość kompozycji napisanych na ten instrument. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień za akompaniament na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jako pianista i kameralista koncertował w wielu miastach Polski i Europy m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Czechach. Oprócz kariery muzyka, którą rozwija z wielką pasją od lat działa na rzecz popularyzacji kultury muzycznej. Jest producentem wielu imprez muzycznych m.in. cyklu koncertów edukacyjnych „Speaking Concerts” realizowanych na terenie całego kraju, współorganizatorem Mistrzowskich Kursów Wiolonczelowych w Szamotułach, Festiwalu im Ph. i Ks. Scharwenków. Do ważniejszych jego realizacji zaliczyć należy ogólnopolską akcję edukacyjną „Piramida Chopina” (2010 rok) oraz międzynarodowy projekt „Muzyka w obozach zagłady” prezentowany w 2012 roku w Polsce, Niemczech i Izraelu.

 

Opieka merytoryczna:
Katedra Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary