Wydarzenia

Pianiści u Paderewskiego – Wieczór Brahmsowski

Pianiści u Paderewskiego
Wieczór Brahmsowski

Akademi_Muzyczna_plakat drukWykonawcy:
Ewa Guzowska – altówka
Stefan Kamasa – altówka
Małgorzata Sajna-Mataczyńska – fortepian


W programie:

Johannes Brahms:
I Sonata altówkowa f-moll op.120 nr 1
II Sonata altówkowa Es- dur op.120 nr 2
Dwie pieśni na alt, altówkę i fortepian op. 91 w transkrypcji na dwie altówki autorstwa prof. S. Kamasy
Ewa Fabiańska-Jelińska – Elegia na altówkę solo (prawykonanie)

Fantasia na altówkę i fortepian

 

zdjęcie kolorMałgorzata Sajna-Mataczyńska
Urodziła się w 1981 roku w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem „Poznańską Szkołę Talentów” oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik. W 2010 roku obroniła pracę doktorską pisaną pod kierunkiem profesora Bogumiła Nowickiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu poznańskiej Akademii Muzycznej. Małgorzata Sajna-Mataczyńska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych i kameralnych (m.in. w Antoninie, Warszawie, Łodzi, Stresa, Aqui, Salsomaggiore i Tokio-Ajigasawa). W 2000 roku była członkiem ekipy polskiej na Konkurs Chopinowski w Warszawie.
Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa rady Ministrów oraz Prezydenta Miasta Poznania. Nagrała także dla wytwórni CD Accord płytę „Fantazja” z utworami Fryderyka Chopina. Występowała z recitalami i koncertami w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Islandii, Szwecji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, a także na prestiżowych festiwalach muzycznych w Dusznikach Zdroju, Warszawie, Słupsku, Poznaniu oraz Bernie.

stefan-kamasa-ancut-2013Stefan Kamasa
Urodził się 18 lipca 1930 w Bielsku Podlaskim. Jest jednym z najwybitniejszych polskich altowiolistów, kameralistów i pedagogów.
W latach 1948-1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jana Rakowskiego, następnie w Warszawie u prof. Tadeusza Wrońskiego w latach 1953-1956 oraz w Paryżu u prof. Pierre’a Pasquiera w latach 1957-1958.
Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Moshe Atzmon, sir Charles Groves, Eliahu Inbal, Hiroyuki Iwaki, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Manuel Rosenthal, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Występował na wielu festiwalach, m.in. w Alicante, Bergen, Berlinie, Luzernie, Monachium, Moskwie, Pradze, Salzburgu, Warszawie, Waszyngtonie, Wersalu, Zurichu. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, grając m.in. z takimi orkiestrami jak Dresden Philharmonic, Mozarteum w Salzburgu, Orchestre National de France, londyńska Royal Philharmonic Orchestra, berlińska Staatskapelle. Dokonał licznych nagrań płytowych, wielokrotnie nagradzanych (m.in. nagroda Diapason d’Or za Concerto lugubre Bairda, 1989).
Ważne miejsce w jego działalności zajmuje kameralistyka – był członkiem Kwartetu PR i TV, zwanego Kwartetem Mistrzów (wraz z Konstantym Andrzejem Kulką, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim) i razem z Konstantym Andrzejem Kulką, Krzysztofem Bąkowskim, Rafałem Kwiatkowskim i Pawłem Kamasą tworzy Kwintet Warszawski.
Jest profesorem zwyczajnym (emerytowanym) Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gościnnym profesorem w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie oraz w ZPSM nr 1 w Warszawie. Wykładał ponadto w wielu kursach muzycznych m.in. w Bordeaux, Düsseldorfie, Karlsruhe, Łańcucie, Louisiana University w USA, St. Petersburgu, Sztokholmie, Tuluzie, Tarbes, Żaganiu.
Rozległy repertuar Stefana Kamasy obejmuje większość zasługujących na uwagę dzieł na altówkę, a jego gra była inspiracją do napisania koncertów altówkowych Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Romana Palestera, Krzysztofa Pendereckiego.
W 1975 roku otrzymał nagrodę ministra Kultury i Sztuki I stopnia, zaś w 1977 roku – nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Odznaczony również Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

FB_IMG_1452628218771Ewa Guzowska
altowiolistka, solistka i kameralistka. Doktor habilitowany, prof. AM. Prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu.
Ewa Guzowska urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgra Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką… klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. Szkoły Talentów w klasie altówki dra hab. Lecha Bałabana. W roku 2003 ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universität der Kunste w Berlinie otrzymując najwyższą… punktację. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej Konzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką… z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład: Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznych m.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmerman, S. Meyer, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem ), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestrami koncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym Phitagoras, dokonując wielu nagrań„ i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlin oraz z orkiestrą… kameralną, skład której tworzą soliści Komische Oper realizując muzykę™ kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournee pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.
W 2003 roku Ewa Guzowska otrzymała nagrodę specjalną… w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną… pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego. W 2005 koncertowała solo z Polską Filharmonią… Kameralną… pod dyrekcją… Wojciecha Rajskiego oraz wielokrotnie z Poznańską… Filharmonią pod dyrekcją… Jerzego Salwarowskiego oraz Renarda Czajkowskiego, spotykając się™ zawsze z bardzo dobrymi recenzjami. W 2010 roku występowała jako solistka pod batutą… J. M. Florencio Juniora.
Ewa Guzowska jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką…w Deutsche Symphonie Orchester Berlin (1999-2001). Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką …w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnym w Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.
W roku 2013 Ewa Guzowska reprezentowała altowiolistów obok m.in. S. Kamasy, J. Kosmali, K. Kashkashian na 41 Międzynarodowym Kongresie Altowiolowym w Krakowie, wykonując recital z muzyką polską.
Ewa Guzowska od roku 2006 prowadzi kursy dla altowiolistów m.in. w Stade (Niemcy), Dreźnie, Berlinie oraz kursy dla uczniów i nauczycieli Szkół‚ Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Pile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Gnieźnie, Radomiu, Lublinie, Łodzi, Stargardzie Szczecińskim, Wrocławiu. Ponadto jest jurorem konkursów altówkowych we Wrocławiu, Pyrzycach i Szczecinie oraz należy do grona jurorów powoływanych przez CEA (Regionalne Przesłuchania).
Jest inicjatorką… oraz współorganizatorką…, wraz Konińskim Towarzystwem Muzycznym, Międzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. Od roku 2013 współpracuje z Prof. W. Walaskiem (dyrektorem artystycznym), prowadząc klasę altówki na kursie w Janowcu nad Wisłą….
Ewa Guzowska jest organizatorką, pomysłodawcą i wykładowcą Ogólnopolskich Warsztatów Altówkowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu. Od roku 2014 współpracuje z fundacją Procello biorąc udział jako wykładowca w klasie altówki w Jesiennych Kursach Muzycznych w Poznaniu.
Ewa Guzowska w latach 2004-2008 pracowała na stanowisku lidera-solisty grupy altówek w Poznańskiej Filharmonii im. T. Szeligowskiego. Pełniła również funkcję kierownika grupy. Występowała wielokrotnie jako solistka wykonując z orkiestrą koncerty na altówkę C. Stamitza, J. Ch. Bacha, W. A. Mozarta (symfonia koncertująca), F. Haendla, P. Hindemitha, E. Fabiańskiej-Jelińskiej.
Od 2014 roku Ewa Guzowska prowadzi klasę altówki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu. Jej uczniowie oraz studenci zajmują czołowe miejsca na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Uzyskują liczne wyróżnienia oraz prestiżowe stypendia.
Ewa Guzowska obroniła pracę doktorską zatytułowaną… ”Sonata w literaturze altówkowej w kontekście wirtuozowskich i kolorystycznych możliwości instrumentu na podstawie wybranych utworów”,€ napisaną pod kierunkiem prof. Jana Paruzela w Bydgoszczy. Nadanie jej tytułu doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka nastąpiło w dniu 13 listopada 2007 roku.
Ewa Guzowska dnia 2 lipca 2013 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionego osiągnięcia artystycznego: CD z dziełami: Jarosław M. Papaj “Sonata na altówkę™ i fortepian” (prawykonanie), Witold Friemann “Pieśni Rycerskie na altówkę i fortepian”.
W 2015 roku Ewa Guzowska otrzymała stanowisko Profesora Akademii Muzycznej.
Ewa Guzowska ma w swoim dorobku kilkanaście prawykonań dzieł na altówkę solo, altówkę z fortepianem oraz altówkę z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych i dedykowanych specjalnie dla niej.

 

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu