Pianiści u Paderewskiego – Recital Przemysława Witka

S. Rachmaninow – Etudes-Tableaux op. 39

Słowo o muzyce – Małgorzata Pawłowska

Pianiści u Paderewskiego
to nowy cykl koncertowy poznańskiej Akademii Muzycznej, w ramach którego, raz w miesiącu, prezentować się będą w Auli Nova młodzi pedagodzy klasy fortepianu – w miesiącach: styczeń – maj, usłyszymy: Przemysława Witka (13.01.), Małgorzatę Sajnę-Mataczyńską (26.02.), Jacka Kortusa (23.03.), Joannę Marcinkowską (2.04.), Piotra Żukowskiego (29.04.) oraz Piotra Szychowskiego (11.05.).

Przemek Witek

Przemysław Witek

Pianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2015 otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej oraz rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Obecnie odbywa staż artystyczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Rzymie (2004 – I miejsce), Val Tidone (2005 – I miejsce) i Racconigi (2006 – I miejsce) we Włoszech, Konkursu im. Adilii Alievy w Gaillard we Francji (2008 – I miejsce) oraz Konkursu “Halina Czerny Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008 – I miejsce).
Koncertował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.
Współpracował z takimi dyrygentami, jak Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Jacek Rogala, Ruben Silva, Marko Ivanovič, Grigorij Krasko, czy Jakub Chrenowicz. Inaugurował sezon koncertowy 2013/2014 Filharmonii Narodowej Czarnogóry, 2010/2011 Filharmonii Sudeckiej, grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku. Jako kameralista współpracował z Benedictem Klöcknerem, Jiřim Kabatem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik-Gałązką, Januszem Wawrowskim i Bartoszem Worochem.
Występował w największych miastach w Polsce a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie oraz w Rosji.
Dokonał nagrań archiwalnych utworów Karola Szymanowskiego dla Radia Watykańskiego w latach 2004 i 2012. W marcu 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta Décadence z kompozycjami Szymanowskiego i Rachmaninowa, wydana przez Polskie Radio i Ponte Art Production. W roku 2014 dokonał światowego prawykonania i nagrania Sonaty fortepianowej Andrzeja Nikodemowicza, a także polskiego prawykonania oraz rejestracji utworów fortepianowych Mieczysława Weinberga.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu