Pianiści u Paderewskiego – Monika Quinn

Pianiści u Paderewskiego
Nasi goście
Monika Quinn
(Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

plakat_akademi_muzyczna-1Pianiści u Paderewskiego to nowy cykl koncertowy poznańskiej Akademii Muzycznej, zainaugurowany  w styczniu 2016, w ramach którego prezentowali się w Auli Nova młodzi pedagodzy klasy fortepianu.
W roku akademickim 2016/2017 cykl otworzył recital Jacka Kortusa (18.10.), a w kolejnych miesiącach usłyszymy: Małgorzatę Sajnę-Mataczyńską (20.02.), Joannę Marcinkowską (18.03.), Piotra Żukowskiego (20.04.), Piotra Szychowskiego (5.05.) i Przemysława Witka (15.05.).
Nowością w tegorocznej edycji cyklu Pianiści u Paderewskiego są koncerty zatytułowane Nasze talenty, w wykonaniu wyróżniających się studentów klas fortepianu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (10.11., 16.01.) oraz koncert Nasi goście, w ramach którego wystąpi Monika Quinn z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie (13.12.).

Program:
Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23
Johannes Brahms: 4 Ballady op. 10
Edward Grieg: Ballada g-moll op. 24
Juliusz Zarębski: Ballada g-moll op. 18

monika-quinn1-300-700x466Monika Quinn urodziła się w Montrealu (Kanada), w rodzinie muzyków. Od dzieciństwa mieszka na stałe w Polsce. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat. Jest absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Teresy Manasterskiej. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn oraz prof. Kazimierza Gierżoda. Od roku 2009 jest asystentką w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Monika Quinn jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 1999 roku uzyskała I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Narvie (Estonia). W 2000 roku otrzymała II Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA (European Piano Teachers Association) w Krakowie. W 2001 roku zdobyła I Nagrodę i Nagrodę specjalną za wykonanie muzyki hiszpańskiej na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Carlet, w Hiszpanii. Rok 2002 przyniósł jej I Nagrodę – „Premio Assoluto” na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie. W roku 2005 zdobyła „Grand Prix” Festiwalu Chopinowskiego w Koninie, jak również zakwalifikowała się do ćwierćfinału XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W 2010 roku otrzymała III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin in Memoriam” w Warnie w Bułgarii.

Monika Quinn była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2006 roku otrzymała stypendium programu Socrates Erasmus na roczne studia w Universitaet für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie kształciła się w klasie Prof. Anny Pfeifer.

Koncertowała w wielu prestiżowych salach koncertowych w Polsce i za granicą, m.in.: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie /Estonia/, Teatrze Muzycznym w Carlet /Hiszpania/, w Teatro Argentina w Rzymie, Akademiach Muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi, Sali Kongresowej, Pałacu Młodzieży, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Starej Pomarańczarni w Łazienkach, w siedzibie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina – Pałacu Ostrogskich w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Żelazowej Woli, „Atmie” i Teatrze „Morskie Oko” im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, Pałacu Myśliwskim w Antoninie i Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie w serii letnich koncertów, pod pomnikiem Fryderyka Chopina, Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Amfiteatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu