MOJA MUZYKA#24

03 marca 2014, 20:00

Poniedziałek, 3.03.2014, CK Zamek, Sala pod Zegarem, godz. 20.00

PIEŚŃ O NOCY sen w 24 obrazach
„PIEŚŃ O NOCY sen w 24 obrazach” to autorski projekt Zuzanny Głowackiej, studentki Poznańskiej Akademii Muzycznej, będący hołdem dla twórczości Karola Szymanowskiego – jednego z największych polskich kompozytorów XX wieku. Spektakl narodził się we współpracy Akademickiego Koła Teatralnego „AKT” ze studentami Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Jego scenariusz  powstał w oparciu o 24 miniatury muzyczne na głos z fortepianem, pochodzące z różnych okresów twórczości kompozytora. Ułożone w linearnym ciągu pieśni, stają się językiem wypowiedzi dla postaci pojawiających się w marzeniu sennym głównego bohatera. Splecione luźną fabułą obrazy odmalowują poszczególne stany duszy artysty miotającego się pomiędzy wizją śmierci i miłości.
Celem twórców spektaklu było stworzenie krótkiej, atrakcyjnej wizualnie, semi-operowej formy w swobodny sposób czerpiącej z konwencji wielkiego gatunku jakim jest opera. Sen rządzi się swoimi prawami. Kreuje świat inspirowany życiem, lecz w stosunku do niego – alternatywny. Jest iskrzącym collagem naszych przeżyć, oddziałuje na zmysły, przy tym – stanowi fascynujące studium ludzkiej psychiki. Taka właśnie jest „PIEŚŃ O NOCY”.

Zapada zmrok, ale nie cisza. Muzyka Szymanowskiego ewokuje nastrojem niesamowitości przyprawiając zmysły o dreszcz odczuwania wieczności. Każda kolejna pieśń sprawia, że głębiej zanurzamy się w krainie sennych rojeń i podświadomych pragnień. Przesiąknięte symbolem mgliste wizje postaci, prowadzą nas niczym Orfeusza przez czeluści piekieł. Kresem wędrówki jest świt.
muzyka: Karol Szymanowski
scenariusz i reżyseria: Zuzanna Głowacka