Wydarzenia

MILES LIVES!
Koncert z okazji 90. urodzin Milesa Davisa
Miles Davis & Gil Evans Columbia Sessions

miles lives_plakat3Wykonawcy:
Maciej Fortunatrąbka
Orkiestra Jazzowa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod dyrekcją Patryka Piłasiewicza

Uwaga!
Na koncert wydawane będą bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) przy ul. Ratajczaka 44 od dnia 4.03. br. od godz. 10.00 w liczbie maksymalnie 4 wejściówki na osobę.

Uwaga!
Ze względu na ogromne zainteresowanie wydarzeniem koncert zostanie powtórzony 14 marca o godz. 17.00 w Auli Nova. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru bezpośrednio przed koncertem, przy wejściu do Auli Nova, od godz. 16.15.

6 maja 1957 roku, w studiu wytwórni Columbia zrealizowana została pierwsza sesja nagraniowa orkiestry Gila Evansa i trębacza Milesa Davisa. Spotkanie to stało się początkiem niezwykłej, trwającej pięć lat współpracy, w trakcie której powstały trzy albumy uznane za znaczące nie tylko w historii jazzu, ale w dziejach całej muzyki amerykańskiej. Pierwszy z nich, Miles Ahead, nawiązywał ściśle do estetyki cool, obecnej dotychczas przede wszystkim w jazzowej kameralistyce. Album został entuzjastycznie przyjęty – krytycy, melomani i muzycy dostrzegli w Gilu Evansie innowatora na miarę Duke’a Ellingtona, a w Milesie Davisie – poetę, jazzowego liryka i natchnionego lidera. Drugi album, Porgy And Bess, był hołdem złożonym geniuszowi – George’owi Gershwinowi. Doskonale znana amerykańskiej publiczności opera stała się dla duetu Evans-Davis pretekstem do stworzenia zupełnie nowej, oryginalnej przestrzeni dźwiękowej. W swojej partyturze Gil Evans zawarł nastrój i koloryt cool, znany z Miles Ahead, ale oprócz tego wprowadził do struktury akompaniamentu elementy modalne, pozostawiając soliście maksimum swobody improwizacyjnej. Album stał się jednym z największych sukcesów artystycznych i rynkowych w dorobku obu artystów – ugruntował pozycję Gila Evansa jako kompozytora i aranżera, a Milesa Davisa wywindował na szczyty popularności. W grudniu 1959 roku Evans i Davis spotkali się ponownie w studio, by rozpocząć pracę nad trzecim albumem, zatytułowanym Sketches Of Spain. Każda z pięciu kompozycji zarejestrowanych na płycie jest arcydziełem, jazzową impresją na temat muzyki hiszpańskiej i południowoamerykańskiej. Wzbogacona paleta brzmieniowa orkiestry, nasycona sonorystyką instrumentacja i sugestywny, emocjonalny przekaz solisty zbliżyły Sketches Of Spain do obszaru muzyki symfonicznej. Album ten, przez krytyków uznany za najlepszy w dorobku obu artystów, wywarł decydujący wpływ na rozwój współczesnego jazzu wielkoorkiestrowego.
Pierwsze w Polsce koncertowe wykonanie repertuaru zaczerpniętego z Miles Ahead, Porgy And Bess i Sketches Of Spain jest w naszym przekonaniu dobrym początkiem do świętowania 90. rocznicy urodzin genialnego trębacza – jednego z największych jazzowych poetów. Od wielu lat podążamy ścieżką przyjaźni Milesa Davisa i Gila Evansa, próbując zbliżyć się do fenomenu dokonań obu artystów i podzielić się muzyką przez nich stworzoną z najbliższymi nam, polskimi wielbicielami jazzu. Zaczęliśmy od początku – od rekonstrukcji albumu Birth Of The Cool. Podczas długich prób i wielu koncertów nawet nie marzyliśmy, że uda nam się wykonać ten program z jedynym żyjącym członkiem legendarnego Nonetu Milesa – Lee Konitzem. W listopadzie 2014 roku, po 65 latach od nagrania płyty, materiał ten zabrzmiał na scenie Estrady Poznańskiej podczas festiwalu Made In Chicago z Lee Konitzem i Maciejem Fortuną jako solistami.
Wybór programu, zaczerpniętego z kolejnych albumów Davisa i Evansa jest naturalną konsekwencją naszych dążeń i inspiracji. Sięgnęliśmy po najpiękniejsze utwory, które na zawsze odmieniły świat jazzu wielkoorkiestrowego i stały się obszarem spotkania malarskiej wrażliwości, poetyckiego liryzmu i muzycznej wyobraźni. Wykonamy je po raz pierwszy w Polsce 13 marca 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy. MILES LIVES!
Maciej Fortuna i Patryk Piłasiewicz oraz społeczność Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

W programie:
Maids Of Cadiz (Leo Delibes – arr. Gil Evans)
My Ship (Ira Gershwin – Kurt Weill – arr. Gil Evans)
Miles Ahead (
Gil Evans)
I Don’t Wanna Be Kissed (By Anyone But You)
(Harold Spina – Jack Elliott – arr. Gil Evans)
Bess, You Is My Woman Now
(George, Ira Gershwin – DuBose Heyward – arr. Gil Evans)
Concierto De Aranjuez (Adagio)
(Joaquin Rodrigo – arr. Gil Evans)
Will O’The Wisp
(Manuel de Falla – arr. Gil Evans)
Solea (
Gil Evans)

Opieka merytoryczna:
Katedra Jazzu

Patroni medialni:
Radio Merkury
Radio Emaus
Radio Afera
Głos Wielkopolski
Puls Poznania
IKS
WTK
Portal Epoznan.pl
jazzsoul.pl
Jazzpress.pl
longplay.blox.pl
babskimuchem.blox.pl