Wydarzenia

MILES LIVES!
Koncert z okazji 90. urodzin Milesa Davisa
Miles Davis & Gil Evans Columbia Sessions

miles lives_plakat3Wykonawcy:
Maciej Fortunatrąbka
Orkiestra Jazzowa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu pod dyrekcją Patryka Piłasiewicza

Uwaga!
Ze względu na ogromne zainteresowanie wydarzeniem powtarzamy koncert MILES LIVES! Bezpłatne wejściówki będą do odbioru bezpośrednio przed koncertem, przy wejściu do Auli Nova, od godz. 16.15.

6 maja 1957 roku, w studiu wytwórni Columbia zrealizowana została pierwsza sesja nagraniowa orkiestry Gila Evansa i trębacza Milesa Davisa. Spotkanie to stało się początkiem niezwykłej, trwającej pięć lat współpracy, w trakcie której powstały trzy albumy uznane za znaczące nie tylko w historii jazzu, ale w dziejach całej muzyki amerykańskiej. Pierwszy z nich, Miles Ahead, nawiązywał ściśle do estetyki cool, obecnej dotychczas przede wszystkim w jazzowej kameralistyce. Album został entuzjastycznie przyjęty – krytycy, melomani i muzycy dostrzegli w Gilu Evansie innowatora na miarę Duke’a Ellingtona, a w Milesie Davisie – poetę, jazzowego liryka i natchnionego lidera. Drugi album, Porgy And Bess, był hołdem złożonym geniuszowi – George’owi Gershwinowi. Doskonale znana amerykańskiej publiczności opera stała się dla duetu Evans-Davis pretekstem do stworzenia zupełnie nowej, oryginalnej przestrzeni dźwiękowej. W swojej partyturze Gil Evans zawarł nastrój i koloryt cool, znany z Miles Ahead, ale oprócz tego wprowadził do struktury akompaniamentu elementy modalne, pozostawiając soliście maksimum swobody improwizacyjnej. Album stał się jednym z największych sukcesów artystycznych i rynkowych w dorobku obu artystów – ugruntował pozycję Gila Evansa jako kompozytora i aranżera, a Milesa Davisa wywindował na szczyty popularności. W grudniu 1959 roku Evans i Davis spotkali się ponownie w studio, by rozpocząć pracę nad trzecim albumem, zatytułowanym Sketches Of Spain. Każda z pięciu kompozycji zarejestrowanych na płycie jest arcydziełem, jazzową impresją na temat muzyki hiszpańskiej i południowoamerykańskiej. Wzbogacona paleta brzmieniowa orkiestry, nasycona sonorystyką instrumentacja i sugestywny, emocjonalny przekaz solisty zbliżyły Sketches Of Spain do obszaru muzyki symfonicznej. Album ten, przez krytyków uznany za najlepszy w dorobku obu artystów, wywarł decydujący wpływ na rozwój współczesnego jazzu wielkoorkiestrowego.
Pierwsze w Polsce koncertowe wykonanie repertuaru zaczerpniętego z Miles Ahead, Porgy And Bess i Sketches Of Spain jest w naszym przekonaniu dobrym początkiem do świętowania 90. rocznicy urodzin genialnego trębacza – jednego z największych jazzowych poetów. Od wielu lat podążamy ścieżką przyjaźni Milesa Davisa i Gila Evansa, próbując zbliżyć się do fenomenu dokonań obu artystów i podzielić się muzyką przez nich stworzoną z najbliższymi nam, polskimi wielbicielami jazzu. Zaczęliśmy od początku – od rekonstrukcji albumu Birth Of The Cool. Podczas długich prób i wielu koncertów nawet nie marzyliśmy, że uda nam się wykonać ten program z jedynym żyjącym członkiem legendarnego Nonetu Milesa – Lee Konitzem. W listopadzie 2014 roku, po 65 latach od nagrania płyty, materiał ten zabrzmiał na scenie Estrady Poznańskiej podczas festiwalu Made In Chicago z Lee Konitzem i Maciejem Fortuną jako solistami.
Wybór programu, zaczerpniętego z kolejnych albumów Davisa i Evansa jest naturalną konsekwencją naszych dążeń i inspiracji. Sięgnęliśmy po najpiękniejsze utwory, które na zawsze odmieniły świat jazzu wielkoorkiestrowego i stały się obszarem spotkania malarskiej wrażliwości, poetyckiego liryzmu i muzycznej wyobraźni. Wykonamy je po raz pierwszy w Polsce 13 marca 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy. MILES LIVES!
Maciej Fortuna i Patryk Piłasiewicz oraz społeczność Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

W programie:
Maids Of Cadiz (Leo Delibes – arr. Gil Evans)
My Ship (Ira Gershwin – Kurt Weill – arr. Gil Evans)
Miles Ahead (
Gil Evans)
I Don’t Wanna Be Kissed (By Anyone But You)
(Harold Spina – Jack Elliott – arr. Gil Evans)
Bess, You Is My Woman Now
(George, Ira Gershwin – DuBose Heyward – arr. Gil Evans)
Concierto De Aranjuez (Adagio)
(Joaquin Rodrigo – arr. Gil Evans)
Will O’The Wisp
(Manuel de Falla – arr. Gil Evans)
Solea (
Gil Evans)

Opieka merytoryczna:
Katedra Jazzu

Patroni medialni:
Radio Merkury
Radio Emaus
Radio Afera
Głos Wielkopolski
Puls Poznania
IKS
WTK
Portal Epoznan.pl
jazzsoul.pl
Jazzpress.pl
longplay.blox.pl
babskimuchem.blox.pl