Międzynarodowa sesja poświęcona muzyce Fryderyka Chopina

Czwartek – niedziela, 19-23.02.2015, Aula Nova, godz. 10.00-18.00

poniedziałek, 23 lutego, godz. 10-15: WARSZTATY PIANISTYCZNE prowadzone przez PHILIPPE’A GIUSIANO

fot. Beblot

Laureat II nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. W 1980 roku wstąpił do Conservatoire National de Région de Marseille, gdzie nauczycielem jego była Odile Poisson (1980-1983), a następnie Pierre Barbizet (1983-1986). Studia pianistyczne odbył w paryskim Conservatoire National Superieur de Musique w klasie Jean-Claude Pennetiera i Jacquesa Rouviera (1987-1991), salzburskiej Hochschule für Musik “Mozarteum” w klasie Karla-Heinza Kämmerlinga (1992-1994) oraz amsterdamskim Konserwatorium im. J.P.Sweelincka w klasie Jana Wijna (1994-1995). W latach 1989-1993 uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Jana Ekiera, Adama Wibrowskiego i Johna Perry’ego. Philippe Giusiano uczestniczył w Konkursie Chopinowskim dwukrotnie: w 1990 roku (bez rezultatu) i w 1995 roku – został laureatem II nagrody ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem (I nagrody wówczas nie przyznano). Ponadto jest laureatem Konkursu im. Liszta w Pennes-Mirabeau (1986) oraz Konkursu Orkiestr Filharmonicznych “Pays de la Loire” (1990). Pianista rozwija karierę koncertującego muzyka. Występował na festiwalach muzycznych we Francji (Aix-en-Provence, La Chaise-Dieu, Nohant i in.), Rumunii, Maroku, Polsce, Japonii i Austrii. Grał w sali Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Casals Hall w Tokio. Artysta dysponuje rozległym repertuarem, którego znaczną część stanowią utwory Chopina, Rachmaninowa, Prokofiewa, Débussy’ego i Ravela. W 2008 i 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu “Chopin i jego Europa”.
Źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Międzynarodowa sesja poświęcona muzyce Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 19-22.02.2015. Słuchacze będą mieli okazję do wysłuchania koncertów z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu najlepszych studentów Akademii, a także zaproszonych gości sesji, którymi będą: Philippe Giusiano – laureat II nagrody ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem (I nagrody nie przyznano) na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku oraz Denis Zhdanov – zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu, który odbył się w roku 2011. W ramach sesji przewidziane są także – otwarte dla publiczności – warsztaty pianistyczne, które poprowadzą w/w zaproszeni pianiści. Serdecznie zapraszamy na tą wspaniałą i wielowymiarową ucztę muzyczną.

Organizator: Katedra Fortepianu, Klawesynu i Organów
Międzynarodowe Warsztaty Interpretacji Chopinowskich-szczegółowe informacje