Wiosna Młodych-Koncert w ramach Poznańskiej Wiosny Muzycznej

POZNAŃSKA WIOSNA MUZYCZNA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Poznańska Wiosna Młodych i Najmłodszych tworzy nie tylko atrakcyjną przestrzeń dla obcowania maluchów z muzyką. Chcemy także promować młodych i utalentowanych wykonawców – tych, którzy stoją u progu kariery i już za moment rozwiną swe skrzydła na wielkich estradach. Stąd właśnie w naszym programie wydarzenia, których bohaterami są: młodzi wiolonczeliści i zespół Gorria Duo. Chcemy także pobudzić dyskusję o muzyce współczesnej dla dzieci, zwłaszcza z udziałem młodych kompozytorów z nadzieją, że wypełnią oni swą twórczością spotkania najmłodszych z tą sztuką, kształcąc niejako przyszłych miłośników muzyki współczesnej.

MŁODZI WIOLONCZELIŚCI

Kompozytorzy: Witold Lutosławski, Olga Hans, Eugeniusz Głowski, Antoni Szałowski, Weronika Ratusińska, Tadeusz Szeligowski

Wykonawcy: laureaci XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego

23 marca 2015 godz. 16.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego

(czas trwania: 50 min.)

W grudniu 2014 roku do Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego zjechali młodzi wiolonczeliści z całej Polski i nie tylko. W ciągu trzech kolejnych dni rywalizowali między sobą o miano najlepszego wśród bardzo dobrych. Teraz laureaci XII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego zagrają specjalnie dla nas w ramach Wiosny Młodych i Najmłodszych! Wydarzenie to dla uczestników konkursu jest nagrodą, a dla dzieci doskonałą okazją do bliższego spotkania z pięknym instrumentem, jakim jest wiolonczela.

Wykonawcy: Gustaw Bafeltowski, Anna Fender, Julia Grzegorzewska, Jakub Grzelachowski, Helena Jańczuk, Zuzanna Nierubca, Agata Nowak, Anna Wąsik

GORRIA DUO

Kompozytorzy: Sławomir Kaczorowski, Paweł Szymański, Ewa Saczko, Agnieszka Zdrojek-Suchodolska, Patric Busseuil, Katarzyna Taborowska-Kaszuba

Wykonawcy: Gorria Duo

23 marca 2015 godz. 17.00, Sala Kameralna Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego

(czas trwania: 1 godz.)

Aleksandra Machaj, skrzypaczka oraz Paweł Sławiński, akordeonista, od trzech lat tworzą zgrany duet porywający nie tylko swą ekspresją ale także doborem świetnego repertuaru. W jego skład wchodzi głównie muzyka współczesna, młodzi muzycy nie boją się też prawykonań utworów. Tak będzie i tym razem, bo spośród sześciu kompozycji aż cztery zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na świecie! Usłyszymy więc m.in. utwory trzech młodych poznańskich kompozytorek, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej, Ewy Saczko i Katarzyny Taborowskiej-Kaszuby, z których ostatnia napisała swą kompozycję specjalnie z przeznaczeniem na tę okazję. Zapraszamy więc na spotkanie z muzyką najnowszą, a przede wszystkim na spotkanie z niesamowitym zespołem Gorria Duo.

Program koncertu:

Sławomir Kaczorowski – Chain (2007)

Paweł Szymański – Limeryki (1975), wersja na skrzypce i akordeon (2014) – prawykonanie

Ewa Saczko – Pavor Nocturnus (2015) – prawykonanie

Agnieszka Suchodolska – Wokaliza na skrzypce i akordeon (2015) – prawykonanie

Patric Busseuil – Lune d’automne sur le mont Ishi (2003)

Katarzyna Taborowska-Kaszuba – Permanence (2015) – prawykonanie

Wielkie i spontaniczne zamknięcie koncertu – 10-minutowa improwizacja w wykonaniu studentów kompozycji poznańskiej Akademii Muzycznej

Wykonawcy: Paulina Zujewska, Kacper Kajzderski, Michał Janocha, Paweł Michałowski, a naszych oczom (a przede wszystkim uszom) ukażą się takie instrumenty, jak gitara elektryczna, cytra, didgeridoo, altówka i fortepian.

Gorria Duo

Zespół powstał w październiku 2012 roku, a tworzą go Aleksandra Machaj (skrzypce; studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz mgr Michała Bryły) oraz Paweł Sławiński (akordeon; student poznańskiej Akademii w klasie prof. Jerzego Kaszuby oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bargielskiego). Już po kilku miesiącach współpracy, w kwietniu 2013 roku Gorria Duo zdobył II miejsce w kategorii zespołów kameralnych na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa), a miesiąc później – III miejsce na 50. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy). Duet oprócz wymienionych powyżej nagród zdobył: drugie miejsca na 22. i 23. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu oraz III miejsce na Stockholm Music Competition 2014.

Nauczycielem i opiekunem duetu jest mgr Karol Marianowski, wybitny wiolonczelista i kameralista, członek zespołu Meccorre String Quartet. Zespół doskonalił swój warsztat pod okiem m.in. takich artystów, jak Karol Dobrowolski, Maciej Grzybowski, Paweł Szymański, Piotr Tarcholik, Herwig Zack.

Organizatorzy:
Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Poznaniu