Koncerty towarzyszące międzynarodowej sesji poświęconej muzyce Fryderyka Chopina

Czwartek – niedziela, 19-23.02.2015, Aula Nova, godz. 10.00-18.00

sobota, 21 lutego, godz. 19: KONCERT DENISA ZHDANOVA
Denis

Urodził się w 1988 roku w Czernigowie, na Ukrainie. Już od pierwszych lat nauki muzyki odnosił sukcesy konkursowe – jako dziewięciolatek uzyskał I nagrodę w regionalnym konkursie młodych pianistów w swoim rodzinnym mieście. Kontynuował kształcenie w zakresie gry fortepianowej w Specjalnej Szkole Muzycznej w Kijowie pod kierunkiem Tatiany Abayevej, w Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Borysa Fedorova oraz w Imola International Piano Academy Incontri col Maestro pod kierunkiem Leonida Margariusa.

Jest zwycięzcą następujących konkursów muzycznych:

– VII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007);

–   XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Roma – 2009: Chopin Prize w Rzymie;

– 56. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals Piano Competition w Barcelonie (2010);

– II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2011).

Ponadto m.in. zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tbilisi (2009) oraz doszedł do III etapu na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Jako solista i kameralista koncertuje w wielu krajach europejskich, w tym wielokrotnie grał w Polsce. Bierze udział w festiwalach muzycznych – dla przykładu dwukrotnie wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2009, 2011). Dla Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi nagrał płytę z utworami Fryderyka Chopina (2010). Współpracuje także z wytwórnią płytową Naxos, która – w jego interpretacji – wydała sonaty Antonio Solera (2011).

Międzynarodowa sesja poświęcona muzyce Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 19-22.02.2015. Słuchacze będą mieli okazję do wysłuchania koncertów z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu najlepszych studentów Akademii, a także zaproszonych gości sesji, którymi będą: Philippe Giusiano – laureat II nagrody ex aequo z Aleksiejem Sułtanowem (I nagrody nie przyznano) na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku oraz Denis Zhdanov – zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu, który odbył się w roku 2011. W ramach sesji przewidziane są także – otwarte dla publiczności – warsztaty pianistyczne, które poprowadzą w/w zaproszeni pianiści. Serdecznie zapraszamy na tą wspaniałą i wielowymiarową ucztę muzyczną.

Organizator: Katedra Fortepianu, Klawesynu i Organów
Międzynarodowe Warsztaty Interpretacji Chopinowskich-szczegółowe informacje